ב"ה ערב ש"ק, י"א כסלו תשפ"א | 27.11.20
שרשרת האירועים החגיגיים בגרמניה
שרשרת האירועים החגיגיים בגרמניה צילום: מאיר דהן, גרמניה
70 שנה אחרי ליל הבדולח: חב"ד בונה בית-כנסת חדש

ביוo חמישי האחרון התקיימה הנחת אבן פינה לבניין בית הכנסת ומרכז קהילתי גדול ומפואר בעיר אולם שבגרמניה, על-ידי השליח הרב שניאור וזוגתו חני טרבניק ● האירוע נערך אחרי יותר מ-70 שנה מליל הבדולח, במהלכו נחרב בית הכנסת המפואר שהיה בעיר. בצמוד אליו, ייבנה הבניין החדש ● שרת העבודה והרווחה דברה על חשיבת בניין בית הכנסת
כתב שטורעם
ביוo חמישי האחרון התקיימה הנחת אבן פינה לבניין בית הכנסת ומרכז קהילתי גדול ומפואר בעיר אולם שבגרמניה, על-ידי השליח הרב שניאור וזוגתו חני טרבניק.

האירוע נערך אחרי יותר מ-70 שנה מליל הבדולח, במהלכו נחרב בית הכנסת המפואר שהיה בעיר. בצמוד אליו, ייבנה הבניין החדש.

בלטו בהשתתפותם השליח הראשי לגרמניה הרב דיסקין וכן השלוחים הרב מנדלסון מקרלסרוה והרב הבלין מדרזדן. משלחת מיוחדת מטעם ממשלת ישראל, בראשות השר יוסי פלד שבעצמו ניצול שואה ועבורו זו היתה סגירת מעגל מיוחדת - נכחו באירוע. לצידם גם היו שרים מקומיים, ראש העיר, נשיאת הקהילה היהודית האיזורית של ווירטמברג וכן הרב המחוזי הרב וורמסער.

נשיאת הקהילה פתחה את האירוע בתפילה לזכרם של קדושי איתמר. לאחר מכן העלתה על נס את פעילותם של השלוחים באיזור וכן את מר טנא, שהיה בזמנו נשיא הקהילה וזכה להביא את השלוחים - "האנשים הנכונים במקום הנכון ובזמן הנכון", כדבריה.

השר יוסי פלד הזכיר בדבריו שעבורו זו סגירת מעגל מיוחדת וכי מקווה להגיע ולהשתתף גם בחנוכת הבית.

שרת העבודה והרווחה דברה על חשיבת בניין בית הכנסת גם עבור הלא יהודיים, ושיבחה את פעילות הרב טרבניק.

ראש העיר אמר בדבריו: "עומדים בפנינו חגיגות רבות, הנחת אבן פינה, חנוכת הבית. אז בואו נחגוג". הוא ציין את הידידות האישית עם השליח הרב טרבניק.

בשיאו של הטקס, הונחה אבן פינה ואחר-כך נערכה קבלת פנים בלשכת ראש העיר. השר פלד התכבד להיות הראשון שיכתוב בעברית בספר הזהב של העיר. הוא חתם במילים "עם ישראל חי".
ט"ו באדר ב' תשע"א