ב"ה יום שני, כ"ג טבת תשפ" | 20.01.20
ה'באבא סאלי', הגרש"ז אוירבעך לצד רבני חב"ד, הגר"י לנדא והגר"נ ששונקין עם המכתב
ה'באבא סאלי', הגרש"ז אוירבעך לצד רבני חב"ד, הגר"י לנדא והגר"נ ששונקין עם המכתב צילום: עיבוד מחשב
מסמך היסטורי: "מכתב הרבנים" שאיחד את היהדות

גזירה נוראה ואיומה שלא התרגשה מאז שנהיינו לעם נחקקה בימים טרופים שאנו עומדים ומתחננים על נפשנו. קראו את המכתב הרבנים המקורי
מערכת שטורעם

לפניכם "מכתב הרבנים" בנוסח המלא והנרגש שלו: "בימים טרופים אלו, כאשר צרות מתרגשות עלינו ואויבינו שונאנו שופכים דם ישראל ורוצחים תינוקות של בית רבן שלא טעמו טעם חטא, ועומדים ומתחננים על נפשנו ומבקשים רחמי שמים, נחקקה גזרה נוראה ואיומה אשר מבקשת לקעקע חומות היהדות ולקבוע שהם הקדוש יהודי על גוי ייקרא".

לא, המכתב הזה לא נחתם היום - אף שנדמה כי הוא אקטואלי מאין כמותו. תקראו את ההמשך: "גזירה זו פותחת פתח לפלישת גויים לקהל עדת ישראל, דבר שלא היה מאז נהיינו לעם, אחינו ואחיותינו, קומו נא. לביטול גזרה נוראה זו".

מרתק לא פחות להביט ביראת כבוד על החתימות שמתנוססות בתחתית המכתב הזה, שכדרכן של מחאות בימים עברו נכתב במכונת כתיבה פשוטה ועל-כן צורת האותיות פשוטה ואינה דרמטית. כבוד קדושת כ"ק הבבא סאלי זצ"ל, האדמו"ר מביאלא זצ"ל, הרה"ק האדמו"ר מזוויעל זצ"ל, הגאון רבי שלמה זלמן אויערבך זצ"ל, רבני ערים וגדולי תורה רבים.

ובימים טרופים אלו, שפרצת 'מיהו יהודי' שבה במסווה של חוק הגיור, רצוי לרענן את הזעקה האילמת הזו ולהצטרף לחותמה: "תפילתנו ותקוותינו כי מנהיגי העם ישמעו לתחנוני העם, ויבטלו גזירה זו, והשלום והשקט ישכון במחנינו, והיה מחננו טהור".

כ"ב בטבת תשע"א