ב"ה יום שני, כ"ב אייר תשע"ט | 27.05.19
ממראות האירוע ההיסטורי
ממראות האירוע ההיסטורי צילום: רוברט ומוס
היסטוריה בהונגריה: נחנך בית הכנסת העתיק ● גלריה

תחת אבטחה כבדה ובהשתתפות אלפי יהודים מכל רחבי בודפשט נפתח מחדש בית הכנסת העתיק ביותר בהונגריה ● בחודשים האחרונים עבר מבנה בית הכנסת שיפוץ שמוערך במעל חצי מיליון דולר ● האירוע שנפתח בתקיעה בשופרות, כובד בנוכחותו של המשנה לראש הממשלה מר ז'ולט שמיין שאמר כי "החזרת בית הכנסת הוא שמחה גדולה לא רק עבור היהודים אלא עבור כל אדם" ● עוד נאמו באירוע: הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, רב הקהילה הרב שלמה דוד כובש, רב קהילת חברה ש"ס ליובאויטש הרב ברוך אוברלנדר, וסמנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג. עוד נכח באירוע, הרב משה טוביה וייסברגר, רב קהל עדת היראים וחבר מועצת רבני אירופה ● סיקור נרחב וגלריית ענק מהאירוע המרגש
מערכת שטורעם

לאחר שיפוץ של חודשים, נחנך בבודפשט בית הכנסת העתיק ביותר בהונגריה. האירוע אשר נערך בבית הכנסת עצמו וברחבה הסובבת אותו היה מלא עד אפס מקום באלפי יהודים מכל רחבי בודפשט שבאו לחזות במבנה המפואר חוזר לייעודו המקורי.

משעות אחר הצהרים המוקדמות החלו לנהור למקום מאות יהודים. הרחובות סביב לבית הכנסת נסגרו על ידי המשטרה מחשש לתקיפות על רקע אנטישמי ועשרות שוטרים הקיפו את המתחם. תזמורת מאומנת היטב פצחה במחרוזת של מנגינות יהודיות, תוך שהאורחים מתחילים להכנס, אחד אחד, אל תוך המבנה המפואר.

לאחר המתנה של שעה, נכנסה אל רחבת החנייה של בית הכנסת שיירה מאובטחת היטב. מתוך הרכבים הופיעו הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, יחד עם הרבנים, הרב שלמה דוד כובש, רב קהילת עמי"ך שתפעיל את ביהכ"נ, הרב ברוך אוברלנדר, רב קהילת חברה ש"ס וחבר מועצת רבני אירופה, והרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה.

מחוץ למבנה, המתין כבר לאורחים הנכבדים המשנה לראש ממשלת הונגריה מר ז'ולט שמיין שפגש כבר במשלחת מוקדם יותר. שמיין, חבוש בכובע לכבוד המעמד שוחח דקות ספורות עם הרבנים בלבביות. אל הנכבדים הצטרף הרב משה טוביה וייסברגר, רב קהל עדת יראים בבודפשט וחבר מועצת רבני אירופה.

לאחר התארגנות קצרה, פנתה משלחת הנכבדים להכנס אל בית הכנסת שהיה מלא כבר מפה אל פה. עם כניסתה נשמעו תקיעות בשופר על ידי שניים מתלמידי הישיבה המקומית. את האירוע הנחה בכשרון רב מר זאב יקל, חזן הקהילה, תוך שהוא מתרגם את הנואמים בעברית לשפה ההונגרית.

לאחר דברי פתיחה וברכה קצרים בשפה ההונגרית מפי רב הקהילה הרב שלמה דוד כובש, הוזמנו הרב מצגר והרב אוברלנדר לגזירת הסרט. אל מולם אלפי היהודים ועשרות מצלמות תקשורת מהבהבות נגזר הסרט וניתן אות הפתיחה לתחילת הערב.

לאחר שחזרו הרבנים למקומם, נפתחה לפתע הדלת האחורית של בית הכנסת ומתוכה הגיחה חופה אשר תחתיה הוביל התורם הראשי מר גבור פוטו את ספר התורה הראשון שכתיבתו הושלמה מוקדם יותר באותו היום. את התהלוכה ליוותה תזמורת של ארבעה נגנים.

הקהל נעמד על מקומו ומחיאות כפיים רמות ליוו את כניסתו של ספר התורה לפי מקצב נגינתה של התזמורת. את מר פוטו עם ספר התורה קיבל הרב מצגר עטוף בטלית, נטל ממנו הספר והכניסו אל ארון הקודש.

עם הכנסת ספר התורה, פתח הרב יונה מצגר את נאומו. "מדובר בסגירת מעגל חשובה" ציין הרב מצגר. "הסיבה שבית הכנסת נמצא בחלק זה של העיר נעוצה בעובדה שהשלטון המקומי לפני כמאתיים שנה אסר על היהודים להתגורר בחלקים אחרים של העיר", שיתף הרב מצגר את הנוכחים תוך שדבריו מתורגמים לשפה ההונגרית. "כעת, לאחר כמעט מאתיים שנה אנו עדים לתמיכה בלתי מסויגת של השלטון בפריחה היהודית. מדובר בסגירת מעגל היסטורית חשובה ביותר", סיים הרב הראשי.

עם סיום נאומו של הרב, הוזמן אל הבמה אורח הכבוד והנואם המרכזי, המשנה לראש הממשלה מר ז'ולט שמיין. שמיין שהבטיח מוקדם ביותר באותו יום למשלחת רבנים כי ממשלתו תתמוך בהמשך שיפוצו של בית הכנסת, שיתף את הקהל בחשיבות שהוא רואה בתחייתם של החיים היהודיים בהונגריה.

"בית תפילה לא משנה מאיזה דת הוא הקשר של אדם עם אלוקים" אמר שמיין בנאומו, "לכל אדם יש צורך טבעי ליצור קשר עם הבורא. כשלוקחים ממנו את בית התפילה מונעים ממנו את הקשר הזה. לכן החזרת בית הכנסת הוא שמחה גדולה לא רק ליהודים אלא גם לכל אדם", חתם המשנה לראש הממשלה את דבריו.

עם תום נאומו של שמיין, נקרא אל הבמה הרב גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה. הרב גולדברג פתח ופנה אל המשנה לראש הממשלה וציין בפניו כי בעוד ימים מספר חל ראש השנה, "בראש השנה נעמוד כולנו ונתפלל, לא רק עבור עצמנו, ולא רק עבור העם היהודי. בראש השנה מתפללים אנו עבור האנושות כולה, בכללם גם עבור ממשלת הונגריה והעם ההונגרי", סיפר הרב גולדברג למר שמיין בפני כל הנוכחים.

לאחר דבריו הקריא הרב גולדברג את מכתבו של הרב יעקב מרגי, השר לשירותי דת, שהשתתפותו נבצרה ימים מספר לפני האירוע מסיבות אישיות. הרב מרגי ביקש להביא את ברכתו לאירוע ולהודות לממשלת הונגריה על תמיכתה בקהילה המקומית.

עוד שגרו אגרות ברכה מיוחדות לאירוע: נשיא מדינת ישראל, מר שמעון פרס, ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, וסגן שר החוץ, מר דני אילון.

את חלק הנאומים חתם הרב ברוך אוברלנדר, רב קהילת "חברה ש"ס – ליובאויטש" וחבר מועצת רבני אירופה. הרב אוברלנדר הביא את דברי הגמרא על כך ש"גדול יהיה כבוד הבית הזה האחרון". הגמרא מסבירה שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שבית המקדש השלישי יבנה על ידי הקב"ה. על אותה הדרך, הסביר הרב אוברלנדר, "חזרתו של בית הכנסת כעת אל חיק הקהילה המקומית הוא מעשה אלוקים, לכן ברור שכבודו ותפארתו תהא כעת גדולה עשרות מונים מפי שהיה בעבר".

בשלב זה נגשה לעבר הבמה אישה קשישה בליווי שני זקנים. ליד הבמה הועמד שלחן ועליו כמה נרות. האישה, ניצולת שואה, גדלה לאחר מלחמת העולם השנייה בבית יתומים שהיה נמצא בסמוך לבית הכנסת. במשך שנים ספורות לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר בית הכנסת עדיין היה פעיל נהגה להתפלל במקום. כשעיניה מלאות בדמעות הדליקה האישה את הנרות לזכר כל אותם שזכו להתפלל במקום, ואשר לא זכו לראות את בית הכנסת חוזר לייעודו המקורי לאחר שהופקע מידי הקהילה.

תוך כדי הדלקת הנרות עלו לבמה מספר בחורים הלומדים בישיבה המקומית, ויחד עם הרב שמואל רסקין, רב קהילת חב"ד לישראלים בבודפשט, שרו לחן ידוע של "מזמור לדוד ה' רועי ולא אחסר".

שיפוצו של בית הכנסת שמוערך עד עתה במעל חצי מיליון דולר נתרם בעיקר על ידי חברי הקהילה המקומית ועל ידי חברות בבעלות יהודית. ביניהם, חברת "טבע" בהונגריה מייסודו ובניהולו של מר אונדרש רוזה, שאבי סבו שימש כחזן בבית הכנסת, סניף בנקאות פרטית של "בנק הפועלים" בבודפשט בייצוגו של מר אקוש רדו, מר רוברט איז'ק, מר פטר וילהלם, מר אוטילה צ'והריי, מר צבי דב רוטה, מר גבור פוטו, מר אוטו אלברכט. השיפוץ נוהל על ידי נשיא הקהילה מר שנדור שרקדי.

האירוע המרגש נחתם בביצוע מדהים של השיר היהודי-הונגרי "א סולו קוקוש". שיר זה שהושר על ידי חזן הקהילה מר יקל בליווי תזמורת של ארבעה נגנים, מציין את הכמיהה היהודית לשוב לירושלים ולגאולת ישראל. יחד עם החזן שרו יחד גם כל הנוכחים, ביניהם גם המשנה לראש הממשלה.

כ"ח באלול תש"ע