ב"ה יום חמישי, כ"ה שבט תשפ"ב | 27.01.22
מודעת ההפגנה
מודעת ההפגנה צילום: אתר סרוגים
תסיסה: חילונים יפגינו מול ישיבת חב"ד ברמת-אביב

נמשך הסכסוך בין חילונים לחרדים בשכונת רמת אביב הירוקה. ועד הפעולה החילוני מתכוון להפגין מול הישיבה של חסידי חב"ד בטענה כי הם "נטע זר" וכי בכוונת החב"דניקים להחזיר בתשובה את הנוער של השכונה התל-אביבית ● הרב יוסי גינזבורג, ראש הישיבה, שעומד בלב המאבק: רוב השכונה תומכים בחב"ד
ישי פרידמן, אתר סרוגים
אנשי ועד הפעולה, הגוף שמאגד את המאבק בחסידי חב"ד ברמת אביב, מתכוונים לעורך הפגנה מול ישיבת חב"ד שוהקמה בשכונה, ב"בית מילמן".

מדובר בסכסוך ארוך בין קבוצת תושבים חילונים לחסידי חב"ד שבשנה האחרונה החלו לקנות בתים בשכונה התל אביבית.

ועד הפעולה טוען כי חסידי חב"ד להוטים לשנות את צביון השכונה החילוני. לטענתם, חסידי חב"ד רוצים להחזיר בתשובה את הנוער של רמת אביב. אנשי ועד הפעולה כועסים על הדוכנים שמקימים חסידי חב"ד ועל הניסיונות שלהם להציע לעוברים ושבים להניח תפילין. לדבריהם, לא מדובר בניסיונות של החסידים לזכות במצווה את העוברים ושבים אלא ניסיונות "לשדל את הנוער החילוני" לשנות את אורח חייו.

בעקבות הפעילות של אנשי ועד הפעולה הופסק התיקצוב לישיבה בבית מילמן. עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר ומקורב לועד הפעולה, דרש להפסיק את התיקצוב שניתן לעמותת חב"ד בתל אביב בטענה שחב"ד הם "נטע זר" בשכונה והם מנסים "לכבוש מעוזים" ברמת אביב.

"כידוע, מתנהל בימים האחרונים או בחודשים האחרונים מאבק קשה מצד תושבים של שכונות רמת אביב, נווה אביבים, כוכב הצפון וכו', על דמות השכונה", אמר לידאנסקי במועצת העיר, "בעצם על איכות החיים של התושבים שם, של אנשים שהגיעו לאותן שכונות כשכונות חילוניות לחלוטין. מאבק על ההגנה על אותם ילדים שיוצאים בימי שישי בעיקר מבתי הספר התיכוניים והיסודיים-אליאנס ואחרים, ומצפים ומחכים להם שם נציגי חב"ד המנסים להחזיר את הילדים האלה בתשובה.

"וחב"ד, ברגע שהם….. יתנו שם דריסת רגל וברגע שהם יכבשו מעוזים, והם כבר כבשו מעוזים וכבר יש שם מוסדות ציבור, גופים ומוסדות הסתדרותיים שמושכרים לחב"ד, ברגע שהם יותר ויותר יפעלו-מבחינתם זה השג שאין כדוגמתו. רמת אביב זה סמל במדינת ישראל".

בסופו של דבר ועד הפעולה ניצח וראש העיר רון חולדאי דרש לא לתקצב את ישיבת חב"ד. אחרי הניצחון הקטן הזה מתכוונים אנשי ועד הפעולה לערוך הפגנה נגד הישיבה של חב"ד שהוקמה בבית מילמן בדרישה שחסידי חב"ד יעזבו את המקום.

בתגובה לטענות וועד הפעולה אומר לסרוגים הרב יוסי גינזבורג כי אחוז קטן מקרב תושבי שכונת רמת אביב מתנגדים לפעילות חב"ד, אך רוב השכונה שמחה בעשייה החב"דית. "אנו בוחרים להתמודד עם הביקורת כלפינו בדרכי שלום ובדיאלוג פורה. בין המתנגדים לפעילותנו קיימים אנשים רבים שאינם נגררים לרגשות ועימם אכן ניתן לנהל דיאלוג. סך המתנגדים לפעילות ישיבת חב"ד מקרב תושבי השכונות השונות ברמת-אביב נמוך מ-25%. דווקא הרוב נהנה ומשתתף בפעילויות השונות ואף פונה אלינו בבקשה לפתח ולהרחיב אותן."


י"ב בסיון תש"ע
רמת אביב
רמת אביב | צילום: מאיר אלפסי, שטורעם