ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
חוגגים בירושלים, אתמול
חוגגים בירושלים, אתמול צילום: מנדי הכטמן וי' בלינקו
שלושה ספרי-תורה, בית-כנסת אחד ● גלריה מפוארת

בטקס חגיגי ורב רושם נפתחה אמש (ראשון) חגיגת הכנסת שלושה ספרי תורה וחנוכת בית הכנסת והמרכז הרוחני 'אור מנחם מענדל – בית שאשע' של הקהילה התורנית דוברי רוסית בשכונת שמי"ר – שומרי מצוות יוצאי רוסיה שבשכונת רמות ד' בירושלים ● במרכז המפואר שישרת את הקהילה התורנית של דוברי הרוסית בישראל יתקיימו שיעורי תורה והרצאות לקרובים והרחוקים ויעצים את ידיעותיהם ביהדות
כתב שטורעם
בטקס חגיגי ורב רושם נפתחה אמש (ראשון) חגיגת הכנסת שלושה ספרי תורה וחנוכת בית הכנסת והמרכז הרוחני 'אור מנחם מענדל – בית שאשע' של הקהילה התורנית דוברי רוסית בשכונת שמי"ר – שומרי מצוות יוצאי רוסיה שבשכונת רמות ד' בירושלים.

במרכז המפואר שישרת את הקהילה התורנית של דוברי הרוסית בישראל יתקיימו שיעורי תורה והרצאות לקרובים והרחוקים ויעצים את ידיעותיהם ביהדות.

מאות אורחים, רבנים, נגידים ובני משפחותיהם הגיעו ברכבת אוירית כדי לחגוג את פתיחת המרכז שהקים הרב יצחק הכהן קוגן, רב בית הכנסת 'בלשוי ברוניא' שבמוסקבה, מי שמכונה בפי כל 'הצדיק מלנינגראד'. האורחים הרבים התיישבו לסיים את ספרי התורה ויצאו לחגוג את הכנסת הספרים ברחובה של עיר. בתום התהלכו התכנסו האורחים הרבים לסעודת מצווה חגיגית שהכינו עבורם במרכז החדש.

"22 שנים אנו ממתינים לרגע המכונן הזה", אמר מנהל המרכז החדש, ר' אברהם צידון. "עברנו קשיים רבים מאז הגה הרבי מליובאוויטש את רעיון הקמת השכונה והמרכז הרוחני ליהודי רוסיה בירושלים. הרבה לפני שנפתחו שערי הברזל של ברית המועצות לשעבר. בהמשך חושף צידון כי הרבי אף נתן לרב קוגן המחאה אישית ע"ס עשרת אלפים דולר להקמת המרכז הרוחני הזה".

במלך הערב נשא דברים הרב הראשי יונה מצגר שדיבר על יום חגה של מסירות נפש יהודית טהורה. "זכה רבי יצחק וביהכ"נ המפואר הזה על אדמת ירושלים ייקרא ע"ש רעיתו הרבנית שאשע ע"ה שמסרה נפשה על טהרתן של נשים צדקניות ואף השיבה את נשמתה לבוראה תוך כדי עבודת הקודש".

בסיום דבריו הכריז הרב מצגר בשם הקהילה על הרב קוגן כרב הקהילה ובית הכנסת והעניק לו מגילת הכתרה מפוארת מתוך הוקרה על פועלו הרב למען הקהילה ולמעל כלל ציבור דוברי רוסית בארץ ובעולם.

באירוע נכח רבה הראשי לרוסיה, השליח הרב בערל לאזאר.

א' באדר תש"ע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעמד הכנסת ספרי התורה, אתמול
מעמד הכנסת ספרי התורה, אתמול