ב"ה יום רביעי, כ"א חשוון תשפ"ב | 27.10.21
הכתבה (באדיבות שעה טובה)
הכתבה (באדיבות שעה טובה)
קרליבך על הרבי: "גאון עצום ונורא" ● ראיון

שבועות ספורים לפני שהלך לעולמו, קיים ערוץ 7 ראיון עם שלמה קרליבך. "שעה טובה" מביא השבוע את הראיון המלא והנדיר, שבו גם התייחסות נרחבת לרבי ולחסידות חב"ד
שעה טובה

שבועות ספורים לפני שהלך לעולמו, קיים ערוץ 7 ראיון עם שלמה קרליבך. "שעה טובה" מביא השבוע את הראיון המלא והנדיר, שבו גם התייחסות נרחבת לרבי ולחסידות חב"ד.

הנה קטעים נבחרים מהראיון: 

"הרבי הנוכחי הוא גם כן גאון עצום ונורא. הרבי הוא גם עמוק וגם בקיא עד לב השמים. ממש כל מילה מהתורה מאירה לפני עיניו הקדושות.

"בכל פעם שהייתי בא מלייקווד, הייתי נכנס לליובאוויטש ומדבר עם הרבי בלימוד. הרבי רצה לדעת מה לומדים בישיבה, איך השיעורים, על איזה רמב"ם מדברים. הייתי גם קצת השליח שלו.

"פעם נכנסתי אליו, אחרי שהוא כבר נהיה רבי. הוא אמר לי: 'שמע, אני מוכרח לעשות איתך עסק, אני רוצה שאתה תהיה שליח שלי'.

"אמרתי לו: 'אני לומד כל היום!'. אז אמר לי הרבי: 'שכח מעצמך קצת'. הוא ממש נפח בי נשמה חדשה, פתאום הרגשתי אחריות כלפי כל יהודי. עד אז היה אכפת לי מהרמב"ם או מהסוגיא, ופתאום היה אכפת לי מכל יהודי שאני רואה".

לאיזה סוג שליחות הרבי התכוון?

"לדבר עם עם-ישראל, לקרב את העם ליהדות".

הוא דיבר על מוסיקה?

"לא. ראשית כל נסעתי לכל הישיבות. נכנסתי לישיבות והתחלתי לדבר איתם בלימוד. שאלתי אותם: 'מה אמר ראש הישיבה?', ואמרו לי דברים טובים. אבל מכיוון שלמדתי אצל רבי אהרן, והייתי למדן טוב, מה שאמרו לי היה לעומתו, בעיניי, כמו 'פורים תורה'...".

תרשה לי לנתב אותך לעניין שלנו. ובכן נפגשת עם הרבי, הוא ביקש ממך לצאת לשליחות לקרב את עם ישראל, אתה נאלצת לעזוב את ספסלי הלימוד, ואת הישיבה, ומה קרה אז?

"עזבתי תיכף, הייתי הולך ברחוב וכשהייתי רואה יהודי, הייתי מתחיל לדבר איתו. תבין, כשאני התחלתי, ליובאוויטש לא היה כמו עכשיו – שכל האנרגיה מושקעת בלקרב. בדרך-כלל הרבי שלח אותי לבני ישיבה, לקרב אותם. לדבר איתם בלימוד ובחסידות. אבל אחרי כמה שבועות אמרתי לו: 'רבי, צריכים לקרב את הנוער של האוניברסיטה. יש לי הזדמנות, יש שם חבר'ה שהזמינו אותי'. הרבי אמר: 'זה כבר דבר עדין, תן לי לחשוב על זה'.

"בימים ההם, כשהייתי למשל נוסע ברכבת התחתית, לא הייתי זז עד שהייתי מוצא לכל הפחות יהודי אחד. פעם, ביום שני בלילה, בערב חג השבועות, הייתי בליובאוויטש ובשתים בלילה חזרתי למנהטן. ישבתי ברכבת התחתית וראיתי שם בחור שהיה ממש מלא שמחה.

"הוא היה נראה כמו יהודי. נגשתי אליו ושאלתי אותו: 'למה אתה כל-כך מלא שמחה?' הוא אמר לי: 'אני יהודי, ואני בעזרת ה' מתחתן השבת עם גויה בכנסיה'... אמרתי לו: 'זה מאוד יפה שיהודי מתחתן עם גויה – כדי להביא שלום לעולם'.

"כמובן שאם הייתי אומר לו שהצדק לא איתו, לא הייתי יכול לדבר איתו כלל. אז אמרתי לו: 'זה נורא יפה, אין לך מושג כמה טוב אתה עושה. אני רק חושב, שאתה צריך ברכה מהרבי שלי, שיברך אותך שיהיה בנין עדי עד!'

"הוא שאל אותי איפה הרבי, אמרתי לו: 'בטח אתה יודע שמחר בלילה זה חג השבועות. מאוד קשה לדבר איתו בערב שבועות, אך הלילה אפשר'. הייתי אז יד ימינו של הרבי, ויכולתי לגשת אליו יומם ולילה.

"חזרנו אחורה והגענו לליובאוויטש בשלוש וחצי. דפקתי על הדלת של רבינו הקדוש, הוא פתח את הדלת ושאל מה נשמע. אמרתי לו: 'רבי הקדוש, הבאתי לך מתנה לכבוד חג השבועות – הבאתי יהודי שצריך תיקון'. הבחור נכנס לרבי והם דיברו עד שבע בבוקר.

"אין לי מושג על מה הם דיברו, אבל אני יודע רק דבר אחד – הבחור יצא מהחדר עם עיניים נפוחות. הרבי אמר לי: 'קח אותו תיכף למקווה, תניח איתו תפילין והכול יהיה טוב'. לאחר זמן כששאלתי אותו לשלומו, הוא אמר לי שמאז הפגישה הזאת הוא לא ראה אותה יותר. דברים כאלו קרו לי כמעט בכל יום".

י"ח בחשוון תש"ע
הגב לכתבה

תגובות
8
1. תתביישו לכם לבזות ת"ח כמו הרב שלמה קרליבך יש לו תואר הרב
י"ח בחשוון תש"ע
2. קרליבך היה יד ימינו של הרבי?
יש לזה סימוכין?
י"ח בחשוון תש"ע
3. הידעתם ש..
ר"א קוטלר אמר על עזיבת קרליבך את לייקווד שהפסידו ר' עקיבא איגר של הדור הבא
י"ט בחשוון תש"ע
4. הידעתם ש..
ר"א קוטלר אמר על עזיבת קרליבך את לייקווד שהפסידו ר' עקיבא איגר של הדור הבא
י"ט בחשוון תש"ע
5. |הרב קרליבך זצ"ל- בשבילכם.
שנזכה ללמוד מהמתוק והקדוש הזה שזכינו שעמד בינותינו.
י"ט בחשוון תש"ע
6. ל#2
גוזמא בעלמא! כמו שהוא רגיל להגזים (למי שרגיל לשמוע הסיפורים שלו). גם חז"ל דברו בלשון גוזמא!
י"ט בחשוון תש"ע
7. כנראה שצעירי הצאן לא יודעים
שקרליבאך עשה דברים שנוגדים את רוח ההלכה ואת רוח היהדות, והכל באיצטלא של קדושה, אבל הדברים שהוא עשה היו פסולים מעיקרו.

לא לחינם עזב את ליובאוויטש.

בתקופה שלי, לשמוע מוסיקה של קרליבאך היה פסול כמו עבודה זרה, וד"ל.

וב 15 שנים האחרונות הוא נהיה לצערינו "אליל" גם בליובאוויטש, עד כדי כך, שמביאים באתרי חבד כתבות עליו.

בושה וחרפה.

כ"א בחשוון תש"ע
8. בושה וחרפה!
קרליבך באתר חב"די? אין אני והוא יכולים לדור במחיצה אחת!
ל' בכסלו תש"ע