ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
הרב גינזבורג. יעברו את אחוז החסימה?
הרב גינזבורג. יעברו את אחוז החסימה? צילום: שטורעם
הרב גינזבורג יעמוד בראש מפלגה חדשה

בימים אלו, כך נודע לשטורעם, עולה על המפה מפלגה חדשה נוספת, ובראשה יעמוד המקובל הרב יצחק גינזבורג ■ "כשם שעשרה יהודים המתקבצים ביחד לתפילה מקיימים ביחד תפילה בציבור, נוסף על התפילה של כל יחיד, כך גם עשרה יהודים, על אחת כמה וכמה מיליוני יהודים, הגרים יחד בארץ אחת, צריכים לנהל את חייהם הציבוריים על פי תורה, מעבר לניהול החיים האישיים בדרך הזו", כך נפתחת ההודעה לתלמידי הרב גינזבורג, על המפלגה חדשה העומדת לקום בראשותו
כתב שטורעם
בימים אלו, כך נודע לשטורעם, עולה על המפה מפלגה חדשה נוספת, ובראשה יעמוד המקובל הרב יצחק גינזבורג.

"כשם שעשרה יהודים המתקבצים ביחד לתפילה מקיימים ביחד תפילה בציבור, נוסף על התפילה של כל יחיד, כך גם עשרה יהודים, על אחת כמה וכמה מיליוני יהודים, הגרים יחד בארץ אחת, צריכים לנהל את חייהם הציבוריים על פי תורה, מעבר לניהול החיים האישיים בדרך הזו", כך נפתחת ההודעה לתלמידי הרב גינזבורג, על המפלגה חדשה העומדת לקום בראשותו.

המכתב, המופץ בימים אלו, ממשיך ומפרט את מטרות המפלגה ואת הסיבות להקמתה. "יש מאיסה בשיתוף הפעולה כפוי הטובה עם הציבור החילוני, ובמיוחד הימני, ותחושה שיש מקום לשלטון אחר לגמרי. כל אלו קוראים להנהגה חדשה שתוביל לשלב הבא - תשובה ציבורית אל ה' יתברך."

עבור מקימי המפלגה, אין הבדל בין דתיים לאומיים לחרדים, ספרדים כאשכנזים- מטרתה, כאמור, היא להשיב את עם ישראל בתשובה. "אנו רוצים לנהל את החיים הציבוריים שלנו על פי תורה. בכל המישורים - הביטחוני, החינוכי, הכלכלי, יחסי החוץ והפנים, המשטרה ומערכת המשפט. הכל".

לא עוד מפלגה דתית


האם יש צורך במפלגה דתית נוספת? עבור יוזמי העניין, יהושע הס ונריה אופן, התשובה ברורה. מהמכתב עולה כי המפלגות הדתיות הקיימות הן סקטוריאליות מדי, ויש צורך במפלגה אחת שתאחד את כל הזרמים. מפלגת האיחוד הלאומי, לעומת זאת, שמה את הדגש יותר מדי על ארץ ישראל ולשם כך מצרפת גם חילונים למאבקה, ולכן אינה מתאימה. הפיתרון: מפלגה חדשה שאינה מוקמת מכוחם של פוליטיקאים, אלא של רבנים, ובראשם הרב יצחק גינזבורג, ראש ישיבת עוד יוסף חי. שמות נוספים שעולים במכתב הם של הרב יעקב יוסף והרב דב ליאור.
 
עוד נקודה ראויה לציון היא ההתייחסות לכפיפותה של המערכת הפוליטית לזו הרבנית: "ישנו חשש משמעותי לגבי כל מי שנכנס למערכת הפוליטית, איך ישמור על הנאמנות לדרך בשמה נכנס לפוליטיקה? הלא העולם הזה מלא בהתנהלות של דיעבד, ובפיתויים רבים, גם אישיים אך בעיקר פיתויים ציבוריים. התשובה היא, כי מי שנשאר נאמן ומחוייב לקובעי הדרך, אשר הם עצמם אינם כפופים למערכות השלטון, יהיה לו תמיד את המצפן הקובע אם אכן הוא נאמן לדרך המקורית או שתעה במבוך המערכת."

יוזמי המפלגה החתומים על המכתב, יהושע הס ונריה אופן, אינם מעוניינים להתראיין. בשל כך, שאלות רבות נותרות פתוחות. מה יהיה שמה של המפלגה? האם המפלגה תקים "מועצת חכמים", בדומה לש"ס, אך בראשות הרב גינזבורג? ומעל לכל: האם הקמת המפלגה תשרת את הגברת הקיטוב בעם, או תפעל למען אחדותו?

תפנית בלתי צפויה


"מי שמכיר את כתבי הרב גינזבורג יודע כי תפיסתו מובילה להתנתקות מוחלטת מהמדינה וממוסדותיה." אומר ד"ר אשר כהן, מרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, "במובנים מסויימים, שיטתו קיצונית יותר מחלק מהפלגים החרדיים."

אז מה השתנה?


"שתי אפשרויות ישנן. או שהגיעו לאותה מסקנה אליה הגיעו נציגי אגודת ישראל בכנסת עם קום המדינה, שהם לא רוצים להשתלב באופן מלא, אבל הדרך הטובה להשפיע היא מבפנים, להשיג תקציבים וכדו', או שהם מכינים את הקרקע לאיחוד בעתיד עם מפלגתם של מרזל וולפא, במידה ותהיה איזושהי אחדות חדשה בין המפלגות הדתיות. על כל פנים, בפני עצמם ברור לגמרי שאין להם שמץ של סיכוי לעבור את אחוז החסימה".
י"ד בתמוז תשס"ט
הגב לכתבה

תגובות
7
1. מצד אחד: כך אמור להיות. מצד שני זה נשמע כמו הפרדת הדת מהמדינה.
י"ד בתמוז תשס"ט
2. למגיב מס 1:
למגיב מס 1:
כתוב בכתבה בשם היוזמים:
"אנו רוצים לנהל את החיים הציבוריים שלנו על פי תורה. בכל המישורים - הביטחוני, החינוכי, הכלכלי, יחסי החוץ והפנים, המשטרה ומערכת המשפט. הכל".
איך הבנת שזה הפרדת הדת מהמדינה ? בגלל דברי הד"ר ?
י"ד בתמוז תשס"ט
3. מעניין מאוד!!
מה נזכרו כעת
י"ד בתמוז תשס"ט
4. יותר מדי מפלגות..
נמאס כבר
י"ד בתמוז תשס"ט
5. לא עוד מפלגה מלשון פילוג, אלא מפלגה מאחדת - אחרי רבים להטות
צריכים מפלגה שתאחד את כל הפלגים הדתיים והחרדיים ללא הבדל עדה.

על איזה בסיס זה אפשרי? לכאורה הרי כל אחד מהמפלגות יכול לטעון שהוא זה שרוצה להוביל את כולם והוא זה שמייצג את כולם. אז מה עושים?

על זה נאמר בתורה "אחרי רבים להטות". זאת אומרת שצריכים מפלגה שבה יהיו פריימיריס פתוחים, להסיר מחלוקות ומריבות.

אבל לפני זה כתוב בתורה: "לא תהיה אחרי רבים לרעות", זאת אומרת שצריכים כללים מי ישתתף בפריימריס.

הנה התכנון איך זה ייראה:

כל יהודי שומר מצוות יוכל להיות חלק מהמפלגה ולבחור את מנהיגיה.

אבל זה עדיין אינו מספיק. נדמה לי שהצעירים מתפתים יותר מדי בקלות לדמגוגיה זולה, וגם בכדי לאפשר שיתוף גם של נשים שגם אנשי המפד"ל יהיו מרוצים, לקבוע גיל מסויים.

לפי דעתי, אולי לעשות גיל 50.

ואם כן, ככה יהיו הכללים:

כל שומר מצוות מעל גיל 50 (בן 50 לעצה), שמירת מצוות נקבעת על ידי זה שהוא בא לבית כנסת לכל הפחות פעם בשבוע, ויודע על פה פרשת שמע ישראל, תפילות, וקצת תהילים (אפשר לעשות מבחן קצר לכל מי שמתקבל) יוכל להיות חבר מפלגה ולהצביע. הנבחרים יכולים להיות גם פחות מהגיל הזה.

את שם המפלגה אפשר לקבוע בשם "זקני ישראל", זכר לימים של פעם בזמן משה רבינו שזקני ישראל הם היו הקובעים.

יש עוד מעלה של זקנים, שיש להם הרבה ילדים ונכדים, ולעתים תקופות הם גרים בערים שונים ומשתייכים למגזרים שונים ומעמדים שונים, ככה שההחלטות שלהם יהיו פחות סקטוריאליות ויותר כלל ישראלים.
ט"ו בתמוז תשס"ט
6. שיתאחד עם הרב וולפא חבל על הקולות
ט"ו בתמוז תשס"ט
7. כל הכבוד
ישר כוחם של העוסקים במלאכה, הגיע הזמן שדברי הרב גינזבורג יושמעו לציבור ויפעלו שינוי אמיתי!!!
ה' במנחם-אב תשס"ט