ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
דובקין על רקע הציון, הבוקר
דובקין על רקע הציון, הבוקר צילום: ברוך עזאגווי ויעקב נחומי
איתן דובקין: "ואל תשכחו לבקר בציונו של הרבי"

קברו של הרבי מליובביץ בניו יורק מהווה מקום עלייה לרגל בהזדמנויות רבות במהלך השנה עבור קהל חסידי חב"ד מהארץ ומכל העולם. חסיד חב"ד נמרץ הרים את הכפפה ופתח אתר בקונספט ממוקד מאוד. באתר תוכלו למצוא טיסות אך ורק לניו יורק. לא לשום יעד אחר. אז אם אתם מחפשים טיסה לניו יורק, בטוח שאצלו תוכלו למצוא את הדילים הטובים ביותר ■ איתן דובקין כותב ב'דה מרקר' על טיסות לניו יורק ולא שוכח להמליץ, מה לעשות כשמגיעים אליה
איתן דובקין

הציבור החרדי הינו אחת מקבוצת הצריכה הגדולות בישראל. יש עוד הרבה קבוצות בארץ, אז מה מיוחד בכל זאת בציבור החרדי? להבדיל מקבוצות צרכנים אחרות שרק מדברות, הציבור החרדי יודע להתאחד על מנת לקבל תמורה הולמת בעד כח הקניה שלו. לא צריך להרחיב על המקרים בהם הציבור החרדי יודע לצאת נגד מי שפוגע בערכיו, אבל הציבור החרדי יודע גם לגייס את כוחו למטרות חיוביות, על מנת לעזור למצוקתו של הפרט.

כבר מספר שנים, אי אפשר שלא להיתקל בכל מקום אפשרי בערים החרדיות, בפרסום אגרסיבי של אחת מקופות הצדקה במגזר החרדי. תחת כותרות קורעות לב כגון "אלמנה קורעת תחת הנטל", או "מי יחתן את היתומים ?!", אותם חיברו מיטב הקופירייטיירים החרדים, מגייסים צדקה.

קיימות בציבור החרדי שתי קופות צדקה מרכזיות, "קופת העיר"בבני ברק, ו"וועד הרבנים לענייני צדקה בארץ הקודש" בירושלים. שם מטפלים במקרים בהם אנשים צריכים עזרה כלכלית דחופה. טיפול רפואי, תמיכה באלמנות ויתומים, או כל מקרה אחר של הצלת נפשות. ואם נעבור לצד גיוס התרומות, מדובר בקמפיינים שלא היו מביישים בנפח הפרסום שלהם אף חברה מסחרית. כרזות רחוב, דיוור ישיר רווי בכל בתי האב החרדים, ג'ינגלים ברדיו וכמובן מודעת בעיתונות. והכל בקונספט אחיד, שוטף את הרחוב החרדי כנחשול מים אדיר.

אחת הבעיות של הציבור החרדי היא כי מרבית הציבור אינו מבוטח בביטוחי חיים ובריאות, ולכן בכל מקרה של פטירה או מחלה אין את הביטוח שישלם, אפילו לא חלק, אלא נשענים על עזרה מהקהילה. אחת מהסיבות לכך היא שרבים מהציבור לא עובדים במקום עבודה מסודר הדואג לצרף את עובדיו לתוכנית ביטוחית כזו או אחרת, אלא הציבור עוסק בתורה במסגרת כולל, שם המודעות לנושאים אלה נמוכה מאוד לצערנו הרב, או עובד כעצמאי ולא במקום מסודר.

הזמן עושה את שלו, ואחרי שנים בהם מבקשים מהציבור תרומה ועוד תרומה, פעם ועוד פעם, עוד אלמנה ועוד יתומים. ישבו וחשבו איך אפשר לבנות מערכת חכמה שתוכל לנצל את גודלו את הציבור בצורה מתוכננת. כלומר לגייס מהרבה אנשים בכל פעם סכום נמוך של כסף בלחיצת כפתור, ולא לצאת למסע גיוס מדי פעם שזקוקים לכסף, ולדאבוננו צרות עם ישראל מרובות. תחשבו שכל יהודי בעל משפחה שנפטר לא עלינו, נשארים בבית יתומים ואלמנה שצריך לדאוג להם. הקהילה החרדית בדמות קופות הצדקה לא מפנה אל גבה ברגעים הקשים, אלא מנסה להתגייס ולעזור ככל יכולתה.

לפני כשנתיים השיקו בארגון הצדקה "קופת העיר" את הרעיון המהפכני שהחל לתקן את המצב שנוצר. כידוע "כל ישראל ערבים זה לזה". ואם מישהו נזקק לעזרה צריך לעזור לו. אז התוכנית היא כזו, מחתימים כמה שיותר אנשים כחברים בתוכנית בשם "ערבים". וכל פעם שאחד מחברי התוכנית יזדקק "לא עלינו" לכסף, נפעיל את התוכנית. הכל מסודר ומתוכנן, עם חוקים ותקנות ופיקוח גדולי הרבנים. לא תהיה יותר מגבייה אחת בחודש, סכום החיוב לא יעלה על 18$ דולר לחודש ויש תעריף כמה כסף תקבל המשפחה על כל יתום. הכל בדולרים אצלנו אם שכחתם. ושער הדולר הוא 4 ש"ח. ככה קבעו גדולי הרבנים את שער הדולר בנושאי צדקה.

אז מה אתם חושבים, האם התוכנית הצליחה? ועוד איך הצליחה. עד כה הצטרפו לתוכנית 19,000 חברים. כמובן שככל שיש יותר חברים בתוכנית סכום החיוב קטן יותר. ולכן גיוס חברים לא מפסיק לרגע. אם חשבתם להצטרף אז רק תדעו כי יכולים להצטרף לתוכנית רק מי ש"תורתם אומנותם", כלומר יושבים ולומדים ולא עובדים.

בימים אלו מנסים ב"קופת העיר" לקחת את תוכנית "ערבים" צעד אחד קדימה. ולהציע לחברים ביטוח בריאות, כמובן שהיות ומדובר בקבוצה גדולה אז המחירים בהתאם וכך ניתן להוריד שוב את העול במקרה רפואי. מצד שני יש גם קריאות להשאיר את התוכנית בצורה המקורית ולא להוסיף לה כל מיני תוכניות נספחות, כי אין לדבר סוף.

ולסיום, אם אתם מחפשים כרטיס טיסה במחיר הזול ביותר לניו יורק, גם כאן מסתבר הפתרון בציבור החרדי. כידוע הקהילה החרדית מורכבת מקהילות בכל העולם, אחת הגדולות נמצאת בארה"ב, ואחת החסידויות הבולטות על קו ת"א - ניו יורק היא חב"ד.

קברו של הרבי מליובביץ בניו יורק מהווה מקום עלייה לרגל בהזדמנויות רבות במהלך השנה עבור קהל חסידי חב"ד מהארץ ומכל העולם. חסיד חב"ד נמרץ הרים את הכפפה ופתח אתר בקונספט ממוקד מאוד. באתר תוכלו למצוא טיסות אך ורק לניו יורק. לא לשום יעד אחר. אז אם אתם מחפשים טיסה לניו יורק, בטוח שאצלו תוכלו למצוא את הדילים הטובים ביותר.

שתהיה טיסה נעימה, ואל תשכחו לבקר בקברו של הרבי מליובביץ פעם הבאה שאתם בניו יורק.

ג' בתמוז תשס"ט