ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
פטרבורג: קבר נין ה'צמח צדק' התגלה בהזנחה קשה

לידי מערכת שטורעם הגיעה הבוקר תמונה של ציונו של רבי יהודה לייב שניאורסון ע"ה, בנו יחידו של רבי שלמה זלמן נ"ע מקאפוסט בנו של רבי יהודה לייב נ"ע מקאפוסט, בנו של כ"ק אדמו"ר הצמח צדק זצוקללה"ה ■ הרב עמרם בלוי, חוקר תולדות בני הצמח צדק אומר ל'שטורעם' כי עד היום לא היה ידוע לו על מקום קבורתו וכי מדובר בגילוי נדיר ■ התמונה חושפת את הקבר במצב של הזנחה קשה, כשהוא נטוי על צידו וסביבו לכלוך
מערכת שטורעם

לידי מערכת שטורעם הגיעה הבוקר תמונה של ציונו של רבי יהודה לייב שניאורסון ע"ה, בנו יחידו של רבי שלמה זלמן נ"ע מקאפוסט בנו של רבי יהודה לייב נ"ע מקאפוסט, בנו של כ"ק אדמו"ר הצמח צדק זצוקללה"ה.

הקבר שוכן בבית העלמין בעיר פטרבורג ועליו הכיתוב: "פ"נ רבנו החסיד יהודא לייב שניאורסאהן בן אדמו"ר הרש"ז מקאפוסט בעל המגן אבות. נפטר יט כסלו תרצ"...(ג?)".

הרב עמרם בלוי, חוקר תולדות בני הצמח צדק אומר ל'שטורעם' כי עד היום לא היה ידוע לו על מקום קבורתו וכי מדובר בגילוי נדיר. "רבי יהודה לייב היה בנו בכורו של הצמח צדק ששימש בנשיאות בקאפוסט, בנו היה בעל ה'מגן אבות' ולו נולד רבי יהודה לייב, כבן יחיד. הוא נולד בערך בשנת תרכ"ח, אחרי פטירתו של סבו, על שמו נקרא, הוא גדל בצל אביו כל ימי חייו.

רבי יהודה לייב היה גדול בחסידות, כשאביו נפטר בתר"ס, סרב לקבל על עצמו נשיאות והפך לסוחר. הוא נסע לאודסה ובסוף ימיו עבר לפטרברג ושם נפטר".

התמונה חושפת את הקבר במצב של הזנחה קשה, כשהוא נטוי על צידו וסביבו ועל גביו ערמת לכלוך.

כ' בסיון תשס"ט
 
 
הגב לכתבה

תגובות
11
1. טעות!
הכיתוב על המצבה הוא:
'הרבני' החסיד יהודא לייב וכו'
ולא 'רבנו'
תואר 'הרבני' היה תואר מקובל מאוד בימים ההם, תואר צנוע שלדאבונינו נעלם, ובמקומו באה האינפלציה הקשה של התוארים להם אנו חשופים היום...

כ' בסיון תשס"ט
2. כתב בולט ואותיות לעז???
כ' בסיון תשס"ט
3. לא הבנתי כל כך
מה פירוש "לא היה ידוע לו"? האם הוא יודע על כל קברי וציוני חב"ד?
כ' בסיון תשס"ט
4. הוספה
רבי יהודה לייב לא הי' בנו בכורו של הצמח צדק אלא רבי ברוך שלום סבי סבו של כ"ק אדמו"ר נשיא דורינו, ב. גם המציבה שעל קיברו של ר' מענדל בנו של כ"ק אדמו"ר המהר"ש שנמצא כיום בצפת לא נראה לדאבוני במצב הכי טוב וגם הגישה לקבר לא נוח בלשון המעטה דבר שגורם (לפי אנשים שנמצאים שם) שהרבה לא ניגשים לשם, עד כדי כך שאדם שתמיד מסתובב שם בבית הקברות ומטפל בהרבה קברים אמר לי שהוא לא מבין איך בחב"ד נותנים לזה כך להיות אני מאוד מקוה שמישהו אכן יוכל לסדר ענין זה ואשרי חלקו כידוע שהרביים לא נשארים בעלי חוב.
כ' בסיון תשס"ט
5. לפי ספר הצאצאים הוא זה שהדפיס לאביו את ספרו מגן אבות
כ' בסיון תשס"ט
6. יש שם עוד כמה קברים ממשפחת בית הרב
ומאותו מקום שלקחו את התמונה הזאת...תחפשו ותמצאו עוד כמה דברים מעניינים...
כ"ב בסיון תשס"ט
7. מה דעת החוקר הרב יוסף יצחק קאמינעצקי?
למה לא שומעים אותו?
ואגב, התביעה לשיקום מצבתהר"מ בן כ"ק אדמו"ר מוהר"ש, היא מהנהלת כולל חב"ד!
כ"ב בסיון תשס"ט
8. תגובה ל-7
מדוע התביעה לשפץ את המצב בקבר של ר"מ בן אדמו"ר המהר"ש הוא מכולל חב"ד אני הייתי שם עכשיו, ואין לי שום קשר לכולל חב"ד אני חושב שזה שייך לכל חסיד
כ"ב בסיון תשס"ט
9. עוד קברים
כמו כן קבורים שם אחיינו של המגן אבות הרה"ג הרה"ח ר' חיים שניאורסון מראמען (הוא בנו של האדמו"ר ר'שלום דובער מרציצה, וחתנו של של האדמו"ר מהורנסטייפול).
גם חתנו של המגן אבות, הרב הנעלין קבור שם.
כ"ג בסיון תשס"ט
10. מצחיק
כל אחד שנכנס לאתר של בית קברות יהודי בפטרבורג וכותב בחפוש שניאורסאהן מיד מקבל רשימת מצבות וביניהם גם זאת - http://jekl.ru/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=13493&category_id=7263&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1
כ"ד בסיון תשס"ט
11. תגובה ל-4
מי כתב שרבי יהודה לייב הי' בנו בכורו של הצמח צדק? מדברים אודות רבי יהודה לייב שניאורסון ע"ה, בנו יחידו של רבי שלמה זלמן נ"ע מקאפוסט בנו של רבי יהודה לייב נ"ע מקאפוסט, בנו של כ"ק אדמו"ר הצמח צדק זצוקללה"ה..
כ"ה בסיון תשס"ט