ב"ה יום שלישי, כ"ב סיון תשע"ט | 25.06.19
הרב שטיינברגר בודק את כשרותו של בקבוק 'משקה'
הרב שטיינברגר בודק את כשרותו של בקבוק 'משקה' צילום: שטורעם
לקראת פורים: על בנדיקטין ועוד ● מבט לכשרות

פורים קרב ובא והמשקאות החריפים עולים על השולחן: מתוך מאות סוגי משקאות, ישנם מעט יותר מתריסר כשרים למהדרין. מעניין במיוחד הוא סיפורו של ה'בנדיקטין' • הרב יוסי שטיינברגר עם 'מבט לכשרות'
הרב יוסי שטיינברגר

מדהים לחזות ביהודים יראים ושלמים, אשר מקפידים שלא לשתות אפילו מים מינראליים מבלי שמתנוסס מעליהם סמל הבד"צ, אך בכל הקשור למשקאות חריפים, הנה עוד לפני שנכנס היין יוצא ובורח לו הסוד - שההכשר לא בראש מעייניהם.

ניתן לראות על שולחנם של יראים ושלמים משקאות, אשר לבטח מעורב בהם יין עכו"ם ואף משקה על בסיס שמנת חלבית, אשר בנוסף על איסורה משום חלב עכו"ם, יש בה כמובן את האיסור שבהגשתה בארוחה בשרית.

לא רבים הם המשקאות אשר ניתן להצביע עליהם כי כשרים הם למהדרין. מתוך מאות רבות של סוגי משקאות, ישנם מעט יותר מתריסר כשרים למהדרין, ועוד כמה עשרות בודדות בכשרות שאיננה מהודרת.

מעניין במיוחד הוא סיפורו של ליקר ה'בנדיקטין', המכונה גם "קיסר הליקרים".

כשר לפני כחמש שנים החליט הרב משה גוטניק ממלבורן שבאוסטרליה לברר את הסוגיה: האם ליקר זה כשר הוא ללא כל חשש או שמא יש דבר-מה בערעור שיצא עליו. במכתב ששלח לחברה סיפר הרב גוטניק כי הוא אלרגי לענבים ומוצריהם, ומעוניין לדעת האם הבנדיקטין מכיל יין או משקה אלכוהולי מבוסס יין.

התשובה שקיבל היתה חד-משמעית: "אנו יכולים לאשר לך כי 'בנדיקטין דום' אינו מכיל יין או כל רכיבים המגיעים מענבים. איחולים חמים, צוות בנדיקטין."

בעקבות התשובה הגיע גוטניק למסקנה כי הבנדיקטין כשר למהדרין.

לעניות דעתי, קשה לומר כי ניתן להסתמך על כשרות דבר מאכל על-פי הצהרות מעין אלו, מה גם שייתכן שהמשקה אמנם אינו מכיל אלכוהול יין, אך קיימות בו אולי תמציות שאינן כשרות.

לפני כמה שנים נכנס למערכת הכשרות של הרב לנדא, אב"ד בני ברק, הרב מרדכי הסופר כראש אגף חומרי גלם.

"בקשה מיוחדת לי אליך", אמר לו הרב לנדא מיד עם היכנסו לתפקיד. "ברר נא לי את כשרותו של הבנדיקטין. על אף שלי אישית נראה כי המשקה כשר, לא אוכל לאשרו לעסקים שבהשגחתי, עד שתברר את כשרותו בבירור יסודי וודאי, כפי שאתה מברר על שאר חומרי הגלם הנכנסים למפעלים שתחת השגחתי".

ואכן, לאחר עבודה ובדיקה מדוקדקת של הרב הסופר, הוברר מעל לכל ספק כי הליקר בנדיקטין כשר הוא למהדרין מן המהדרין. מסתבר כי הבנדיקטין מכיל 27 עשבים שונים, המרכיבים תערובת סודית, ביניהם אזוב, זרעי כוסברה, זעפרן, וניל, קינמון ועוד.

88888_300מיני אז הוכנס הבנדיקטין לרשימת המשקאות המאושרים על-ידי כשרות הרב לנדא.

מעיון ברשימת משקאות הרב לנדא אלו, מתגלית חלוקה מעניינת: ישנם משקאות המאושרים לערבוב אף בתוך התבשילים; ישנם משקאות המותרים בהגשה בלבד, כשחותמת הכשרות עליהם, וכל אורח יחליט האם מסתמך הוא על הכשר זה אם לאו; וישנם משקאות שאסורים אף בהכנסה לאולם.

הבנדיקטין נכלל בקטגוריה של כשר לחלוטין למהדרין ולכתחילה.

יודגש, כי מדובר רק על בנדיקטין מסוג ,D.O.M Benedictine ולא על הבנדיקטין מסוג B&B אשר במוצהר מעורב בו יין.

אך לא הפסדנו כלום. יודעי דבר יאמרו שה-DOM משובח הוא אף יותר מה-B & B.

אגב: תרגום ומשמעות השם בנדיקטין בלטינית הוא: "אלוקים הגדול והכול יכול".

ז' באדר תשס"ט
הגב לכתבה

תגובות
25
1. אולי שהרב שטיינברג יפרסם מה כשר בכל המשקאות החריפים? שאין עליהם חותמת בד"צ
ז' באדר תשס"ט
2. אולי שהרב שטיינברג יפרסם מה כשר בכל המשקאות החריפים? שאין עליהם חותמת בד"צ
ז' באדר תשס"ט
3. אם מישהו יוכל לעזור
מה באמת המצב של הדרמבווי - drambie
ז' באדר תשס"ט
4. איך יכול חסיד לבדוק משקה שהרבי שתה?
בזמנו, הרב מארלו החליט לבדוק את כשרותו של הבנדיקטין, ושלח את הרב מטוסוב מפריז למפעל הבנדיקטין. באמצע הדרך, לאחר כשעתיים נסיעה, החליט שהוא חוזר והתקשר לרב מארלו באומרו: השתגעתי? שאני אלך לבדוק לבדוק ולפקפק בכשרותו של משקה שהרבי שתה? אם אתה רוצה תבוא בעצמך לבדוק. הרב מארלו ענה לו שהוא צודק ובפועל לא בדקו.
כאשר אני רואה כתבה שלימה ללא אזכור של חותמת הכשרות הכי נעלית של מעשה רב דנשיא דורנו - אני מתחיל לפקפק בכשרותן של כתבות אלו
ז' באדר תשס"ט
5. הבענדקטין הוא באמת משקה שנותן לך את החו'יה של "אלוקים הגדול והכול יכול " כתרגומו יישר כח לאתר ולהרב סופר וכ' על פירסום הידיעה עליו
הגיע הזמן שכולם יכירו וידעו שהוא למהדרין מן המהדרין והכל בגלל שזה משקה שרבותינו נשיאנו אמרו עליו לחיים ונהגו לחלקו לחסידים עוד בזמן הרבי הרש"ב ובמיוחד בהתוועדויות אצל הרבי

שליח
ז' באדר תשס"ט
6. לכל הבורים הנתלים כביכול בדברי הרבי זי"ע
למה אם הרבי שתה לפני עשרות שנים אומר שזה כשר עכשיו? אתם יודעים איזה שינויים קורים במשך הזמן בכל מוצר?
ושלא יגידו שזה נוסחה סודית שלא משתנה במאום אפילו בעשירית האחוז.

לפי הגישה הזאת אז אם פעם אחת בדקנו והכל בסדר במפעל אז אין צורך מחדש לבוא לבדוק עד ביאת גואל צדק.

קצת להפעיל את הראש
ז' באדר תשס"ט
7. לכבוד המגיבים
נכון שהרבי שתה ממנו ולכן אני שותה בלי שום חשש ואין ספק וספק ספיקא שהוא כשר למהדרין אולם חשוב בכל זאת לכתוב כתבה מעין זו בשביל כל הירשלמים למיניהם ובכלל אנשים שאין להם שייכות לכ"ק אדמו"ר זי"ע ועד היום מעלים ח"ו מראשם שאולי המשקה לא כשר. אגב, כמה פעמים בירר הרבי בעצמו ענינים של חסידות ע"פ הלכה בשביל שהענין יהיה גלאט ומקובל על כולם.
לחיים ולברכה !
ז' באדר תשס"ט
8. למגיב מס' 6
כאשר הרבי דיבר על זה הוא הזכיר את העובדה שהרבי רש"ב והרבי ריי"צ שתו את זה ולכן זה ראי' שזה כשר כך שגם אם עברו עשרות שנים זה עדיין בחזקת כשרות
ז' באדר תשס"ט
9. שיחת כ"ק אדמו"ר שליט"א בנידון
משיחת ש"פ נח תשכ"ז סוסי"א: דער צווייטער ענין וואם איך האב געוואלט דערמאנען איז בנוגע וואס עם זיינען דא אזעלכע מרה שחורה'ניקעס און ניט נאר דאס פועל'ט אין התמדה בלימוד החורה כו', נאר אז זיי זיינען מעורר בכתב ובע"פ בנוגע בענעדיקטין, אז זיי זאגן אז עםס איז דא אין דעם שאלות וספקות כו', וועט מען דערוויילע אפשטעלן די משקה פון בענעדיקטין, און מ'וועט זיך בעניצן מיס משקה וועלכע ס'איז אויך פאר די עולם'ישע מרה שחורהנ'יקע און די רביים זאלן ניט קיין פאריבל האבן - וואס אין ליובאוויטש פלעגט מען דאס טרינקען, - ביז עס וועט קומען משה ואהרן און זיי וועלן ארויסווייזן אז עס איז ניטא קיינע שאלות ופקפוק איסור, און אלע וועלן מעגן טרינקען דאס, סיי די וועלכע וועלן עסן בשר, סיי ווי וועלכע וואס עסן חלב וועט מען קענען מזמן זיין צוזאמען כמבואר בהלכות ברכת המזון..
(שיחו"ק תשכ"ז ח"א ע' 132, התוועדות פר' נח ע' י"ח).
ז' באדר תשס"ט
10. באמת לא הבנתי כלל, מה פירוש הרבי שתה?
האם כל דבר שהגיע לביתו של הרבי אין צורך במשגיח או בכשרות כי המוצר נכנס לביתו של הרבי? אינני מבין מה פירוש אין צורך בהכשר כי כך נהג הרבי, כמובן שכל מוצר ומוצר זקוק לכשרות.
ז' באדר תשס"ט
11. תרגום בבבקשה
מי יכול לתרגם את 9?
ז' באדר תשס"ט
12. מי יכול לתרגם את 10
ז' באדר תשס"ט
13. מהם רשימת המשקאות הכשרות?
נשמח מאוד לקבל את רשימת תריסר המשקאות הכשרים.
בבקשה!!!
ז' באדר תשס"ט
14. To 4
Du Rets Shtusim!
Ma Kesher!!
Do you know that the Rebbe once davened Mincha after Nacht? Does that mean we should always also daven minch after nacht??
Certain things are Maase Rav and this has nothing to do with questions in Kashrus!!!
You talk like a 'Chosid', but remeber a Chosid has to also be a 'Baal Shulchan Aruch'
ז' באדר תשס"ט
15. אני מקווה שהמידע הכשרותי שמספק הרב שטיינברגר מדוייק יותר מתרגומיו בלטינית!
המילה האנגלית benediction פירושה ברכה או תפילה, ומקורה בלטינית: bene=טוב, dicere=לדבר.
המונח benedictine הוא שם של מסדר נזירים נוצריים, שר"י, שקרוי על שם מייסדו ששמו היה benedict [שם שניתן לתרגמו כמשהו מקביל ל"ברוך"].
ברוכים תהיו.
לחיים, לחיים!
ז' באדר תשס"ט
16. תרגום לשיחת כ"ק אדמו"ר (תגובה 9)
התרגום הוא שלי, ואם שגיתי ה' הטוב יכפר בעדי.

"הענין השני שרציתי להזכיר הוא בנוגע לזה שישנם כאלה בעלי מרה-שחורה, ולא רק שזה פועל על ההתמדה בלימוד התורה כו', אלא שהם מעוררים בכתב ובעל-פה על בענעדיקטין, שהם אומרים שיש בזה שאלות וספקות כו'. בינתיים נפסיק את משקה הבענעדיקטין, ונשתמש במשקה שהוא גם עבור בעלי המרה-שחורה ה"עולם'ישע", והרביים לא יהי' להם טענה – שכן בליובאוויטש היו שותים את זה, - עד שיבואו משה ואהרן וי?ראו שאין שום שאלות ופקפוק איסור, ושכולם יוכלו לשתות את זה, וגם אלו שאוכלים בשר וגם אלו שאוכלים חלב יוכלו לז?מן ביחד, כמבואר בהלכות ברכת המזון..."
ז' באדר תשס"ט
17. ל15
מקביל ל"ברוך", ולכן גם מוצאים שני השמות "ברוך בענדיט" הולכים יחד, גם ברכת המזון מתורגם באידיש :בענטשען,
ז' באדר תשס"ט
18. ל16
"לחיים ו"לברכה"!
ז' באדר תשס"ט
19. השלמה בנושא הלטינית
ראשי התיבות D.O.M המופיעות על התוית כחלק משמו המלא של המשקה
הם של המילים הלטיניות: Deo Optimo Maximo שפירושם: לאלוקים הטוב והאדיר
ז' באדר תשס"ט
20. ל-15: גם אתה וגם הרב שטיינברגר נכונים
צדקת שהשם "בענעדיקטין" נגזר ממלה שפירושה "ברוך". אך כנראה שהתרגום של הרב שטיינברגר מתייחס להר"ת DOM, שפירושו Deo Optimo Maximo - מילולית, "לאלוקים הטוב מכל והגדול מכל".
ז' באדר תשס"ט
21. למגיב 8 עוד קצת בורות
אני מכיר את מה שהרבי אמר אבל אי"ז אומר שמאז ועד היום לא השתנה כלום
האם בגלל שמתקופת הרבי נ"ע ועד הרבי זי"ע לא השתנה לפי מה שהרבי ידע (ובטח הרבי ידע שלא השתנה ואינני חושד שזה רק בגלל שהם שתו)זה אומר שגם עד היו לא השתנה.

בקצב הזה אתה יכול להגיע רחוק
ז' באדר תשס"ט
22. עד שיבואו משה ואהרן
אכן "משה" (לנדא) בא והראה "שאין שום שאלות ופקפוק "
ותו לא מידי
ז' באדר תשס"ט
23. ל-22
אם הפי' משה זה להרב לנדא שליט"א, אז אולי הפי' של אהרן זה (לפחות עד שימצא רב בשם אהרן שיכשיר), לבן אהרן הכהן, שהוא הרב גוטניק שי'.
ח' באדר תשס"ט
24. למגיב 6 ו-21
תקרא את שיחת הרבי שמתייחסת לאנשים כמוך, ותפסיק לבלבל את המוח.
ח' באדר תשס"ט
25. אפשר אולי לפרט משקאות נוספים כשרים?
שאין עליהם חותמת כשרות?
ח' באדר תשס"ט