ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
הרב נחמיה וילהלם
הרב נחמיה וילהלם צילום: ישראל ברדוגו
צונאמי? היה קידוש ה'

במסגרת 'מילה של חסיד' אנו מארחים השבוע את השליח הרב נחמיה וילהלם. מזרח, צונאמי, דמות, מטוס, אמא, מסעדה ושורת מושגים (ראיון)
מנחם בן שלמה

השבוע אנו שמחים לארח במדור 'מילה של חסיד' את השליח בבנגקוק, תאילנד, הרב נחמיה וילהלם.

הדינר המוצלח שהתקיים אך לאחרונה בתל אביב לטובת מוסדות חב"ד בנגקוק, כמו גם שבת "בוגרי חב"ד תאילנד", מיקדו שוב את תשומת הלב החב"דית אל העשייה מעוררת ההשתאות של השלוחים בתאילנד בראשות הרב יוסף חיים קנטור והרב נחמיה וילהלם.

'הרב נחמיה' הפך זה מכבר למותג ושם נרדף לדמות נערצת בפי אלפי תרמילאים ישראלים הנקלעים לרחובה הסואן של בנגקוק, נחשפים לדמותו מאירת הפנים, ונשבים בקסמה.

מזרח
מקום השליחות, נהוג לקרוא לאיזור "המזרח הרחוק" אך הרבי אמר פעם לנשיא הקהילה היהודית בתאילנד "אתם הרי מהמזרח שאינו כל כך קרוב".

תרמילאים
יהודים עם ראש פתוח שמעונינים להתקרב וללמוד, מכבדים אחד את השני ולא נמצאים תחת לחץ של תקשורת וסביבה. יהודים שמאפשרים לך לקיים את מצוות אהבת ישראל בכל רגע ורגע.

צונאמי
אירוע קשה שנהרגו בו מאות אלפי אנשים ובו זמנית אירעו בו ניסים ונפלאות להמוני יהודים שהיו באיזור וניצלו או שעזבו את האיזור ימים או שעות קודם.
מבחינה אישית הרבה מאוד מראות קשות שלא ניתנים לתיאור אך הרבה מאוד עזרה ליהודים בשעה שבאמת היו צריכים וקידוש שם ה' ושם ליובאוויטש בכל העולם.

דמות
ר' משה קוטלרסקי, תמיד מעורר בעיני השתאות, דווקא בימים הפשוטים שמעבר לכינוס השלוחים, בימים שבהם הוא נוסע בין השלוחים בעולם ולפעמים בנסיעה אחת עובר יותר מ-10 שלוחים וזוכר להביא לכל אחד מהילדים של השלוחים ממתקים ושוקולדים. זכיתי לראות כיצד מצליח לפתור בעיות של שלוחים למעלה מדרך הטבע.
בן דודי ר' שלמה וילהלם השליח בז'יטומיר, מאוד מוערך בעיני כחסיד אמיתי שקשור לרבי בכל נפשו ומאודו, מלא בשמחת חיים בכל זמן ובכל מצב וב"ה מצליח מאוד בעבודת השליחות.

770
הכניסה ל-770 נותנת הרגשה מאוד מיוחדת גם כיום, אבל ללא ספק מעוררת געגועים עזים לתקופה שלפני ג' תמוז.

ר' יוסף חיים קנטור
דוגמא אמיתית לשליח וחסיד מקושר באמת, כל חייו הכלליים והפרטיים נתונים לרבי, נותן משמעות עצומה למושג "לכתחילה אריבער" מבלי להיבהל משום מניעות ועיכובים. דוגמא של מנהל שיודע להאציל סמכויות ולתת מרחב עשיה לכל אחד מהשלוחים שתחתיו, ומאידך מעורב מאוד בעשיה.

מפגש מטיילים
פעם בשנה משתתפים מאות מטיילים בשבת מיוחדת בארץ בנוסח חב"ד תאילנד, יושבים בליל שבת עד אמצע הלילה כשכל אחד מהמשתתפים מספר על היכרותו עם חב"ד והתקרבותו, מנגנים ושרים ביחד ומקבלים החלטות טובות. במשך יום השבת מתוועדים ולומדים יחד כל היום. במוצ"ש מגיעים יותר מאלף מטיילים נוספים למפגש חברים צפיה בתורת חיים השבועי ובסרט של חב"ד תאילנד ושמירה על הקשר החם שנוצר בתאילנד וחיבורם להמשך קשר עם בתי חב"ד ברחבי הארץ.

ר' שלום דובער וולפא
מורי וחמי היקר שאני חב לו הרבה תודות על החינוך הנפלא שנתן לבני ביתו בהחדרת חסידישקייט ובנתינת דוגמא חיה של שליחות והתקשרות לרבי.
כשעלינו לטיסה בדרכנו הראשונה לתאילנד אמר לנו "לרגע זה חונכתם כל החיים וב"ה שאתם זוכים ליישם את החינוך",
כשרואים את הבית שלו מבינים למה התכוון הרבי במבצע "בית מלא ספרים" וכשרואים אותו עצמו מבינים את מבצע "לימוד תורה" הידע העצום שלו וההתמדה שלו גורמים חשק ללמוד קצת יותר.

ג' תמוז
שמש בגבעון דום, הכאב הוא עצום אבל כמובן שמרגישים את הרבי איתנו בכל רגע ומצפים לגאולה בקרוב ממש
אני עושה כל מאמץ להיות באוהל בג' תמוז ובשבת הסמוכה ההתועדויות והשבת אחים נותנים כמות עצומה של כוח להמשך השליחות.

מטוס
הזדמנות טובה לפגוש יהודים ולשוחח כשהם לא בלחץ של זמן, באיזור שלנו במיוחד אנשים פונים אלינו כשרואים יהודי עם כיפה וזקן שכל כך בולט בנוף האסייתי.

הרב מנחם וילהלם ע''ה
אבא היה דמות של חסיד אמיתי שהיה קשור לרבי בלב ונפש. לצערי לא הספקתי הרבה איתו כי הוא נפטר בהיותי בן 18, אך דווקא בשנתיים האחרונות שלו הייתי צמוד אליו ונוכחתי לראות מהי התקשרות אמיתית. גם בתקופה שהיה מאוד חולה והיה לו קשה לבוא ל-770, השתדל מאוד לבוא לתפילות מנחה ומעריב אחרי האוהל, "אני מרגיש שהרבי מעלה את כולנו למקום שלמעלה מהזמן עם תפילת מנחה מאוחר בלילה", היה נוהג לומר. בתקופה זו גם סיפר לי שזכה לקבל יותר ממאה מכתבים מהרבי.

אמא
אידישע מאמע אמיתית, ששמחה בהיותנו בשליחות למרות המרחק והעובדה שרואה את נכדיה רק פעם בשנה. אשה יראת שמים בתכלית, קשורה בלב ונפש לרבי, תפילותיה וברכותיה הם שם דבר וכל יהודי שפוגשת מיד מבררת את שמו ושם אמו על מנת להתפלל עליו בכל המצטרך. עושה עבודת קודש במסגרת כולל חב"ד לסייע לאלמנות ויתומים, דואגת להם כאם לילדיה ומחפשת כל דרך להקל עליהם בגשמיות וברוחניות, מצליחה במילה טובה ובברכותיה היוצאות מהלב לעודד ולשמח את כולם.

ראש השנה
במשך כל השנים ראש השנה היה אומר לי 770, הסליחות בימים שלפני, התקיעות אצל הרבי, התפילות והתשליך שכל פעם שאני נזכר בהם יש לי דקירות בלב מרוב געגועים.
כיום, ער"ה - ערימות עצומות של ירקות, כמויות של בשר וכלים חד פעמיים עבור כ-4000 מטיילים בכל רחבי תאילנד, וראש השנה עצמו - המוני יהודים שבאים להתפלל, לאכול סעודת חג, ללמוד, לשמוע תקיעת שופר ולהתקרב.

ליל הסדר
המוני אנשים שכבר שבועות לפני מגיעים להירשם ולברר פרטים היכן ומתי ייערך הסדר, תכנון החלק הגשמי של הסדר בעיקר עם הרב אליעזר אשכנזי שאחראי על כל המערך הלוגיסטי של חב"ד תאילנד והכנות לעריכת הסדר עצמו עם כמויות גדולות של אנשים.
רגע השיא בסדר כל שנה הוא לראות המוני יהודים שחיצונית לא נראים כל כך חב"דניקים עומדים על הכסאות ושרים במלוא גרונם "אחד אלוקינו שבשמים ובארץ" אשרי עין ראתה זאת, אני כל שנה מתרגש מחדש.

התמימים השלוחים
אני מאמין שמי שעושה את בית חב"ד למקום המיוחד שהוא, הם בעיקר הבחורים שמוסרים את עצמם יומם וליל עבור כל יהודי שעובר במקום, אני גם חושב שהבחורים עצמם מקבלים הרבה מאוד מהשליחות ומהנתינה לזולת.

ר' פנחס אלטהויז
גיסי היקר בעל לב רחב מאוד שעושה כל מאמץ לעזור לכל יהודי ובמיוחד לשלוחים, מנצל את קשריו הרבים רק בשביל הזולת.

מסעדה
יש אימרה שאומרת "הרבה יותר יהודים מתקרבים לקב"ה דרך הבטן מאשר דרך המוח" במסעדות אצלינו מאות יהודים נכנסים לבית חב"ד בשביל לאכול במסעדה או לשתות כוס קפה ועוגה, וזוכים לאכול כשר ובזכות זה הרבה גם מגיעים לשיעורים, להניח תפילין, לקבלת שבת וכו'.

אסירים
כשהגעתי לתאילנד והבנתי שיש יהודים שיושבים בכלא ולא בעוון הפצת יהדות, בתחילה היה לי די קשה לבקרם, אך בכל זאת עשיתי זאת ועם הזמן למדתי לראות שהרחמנות מבטלת השנאה ומעוררת האהבה גם לאנשים כאלו.

ר' אליהו וילהלם
אח יקר ואהוב שהוא בשבילי גם כמו אבא, אבל בעיקר חבר קרוב, אני תמיד נהנה להתייעץ איתו ולשמוע את דעתו.

תוקתוק
תלת אופן (ריקשה) שמשמש כמונית בתאילנד אך כמובן שגם לו יש תפקיד רוחני ואנחנו משתמשים בו להכרזה על זמני השבת, מצפים אותו עם שלטים ומוזיקה חסידית, והוא מסתובב ברחובות להזמין את כולם לקבלת שבת.

שליחות
מתנה עצומה שהרבי נתן לכל אחד מהשלוחים להיות יד ארוכה של הרבי במקום השליחות. זו אמנם אחריות גדולה אבל צינור גדול לקבלת כל ההשפעות בגשמיות וברוחניות.

קריית גת
אחרי החתונה גרתי בקרית גת שנה, ובשנה זו בכל מקום שהלכתי היו אנשים אומרים לי "אתה החתן של הרב וולפא?", כשהגענו לתאילנד, מיד בשבוע הראשון הלכתי ברחוב כשמישהו צעק לי "אתה החתן של הרב וולפא?", אמרתי לאשתי "עד לכאן אבא שלך הגיע"... הבחור אמר לנו בחיוך שהוא מקרית גת.

רגע מרגש
תחילת טבת תש"נ כשהיינו בדרך לארץ לאחר שנה של טיפולים שאבא עבר בניו יורק, עברנו בדולרים ואמא אמרה לרבי שאנחנו נוסעים לארץ. הרבי בירך אותם, ואז הרים את עיניו הק', הסתכל עלי ושאל "הער פארט אייכעט?", אמא ענתה שכן, והרבי נתן לי שני דולרים ואמר "אינע דא און אינע אין ארה"ק".

ישיבה קטנה
למדתי בתורת אמת בשנות לימודי בישיבה, קיבלתי המון מהר"מים והמשפיעים שהשקיעו הרבה מאוד בתלמידים. הישיבה היתה תמיד חלק מהבית מכיון שאבא ז"ל היה ממיסדי הישיבה ומחשובי הרמי"ם בה.

ישיבה גדולה
למדתי באהלי תורה, שנים שנתנו לי המון, השילוב של תפילות כל יום אצל הרבי, התוועדויות ושיחות בשבתות ובימי חול, ר"מים ומשפיעים מיוחדים מאוד שידעו איך להחדיר חסידישקייט והתקשרות ונתנו הרבה להמשך החיים.

י"ד בשבט תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
16
1. גילוי פנים בתורה שלא כהלכה
האם אתר שטורעם מוכרח לתת במת כבוד לאדם שחרט על דגלו את המלחמה ברבי, את גילוי הפנים בהתורה שלא כהלכה, את בזיון חב"ד?!

אני מאמין שברמה אישית הרשדב"ו הוא אכן מה שחתנו אומר עליו, אבל זה לא מצדיק לפרסם דברי שבח לאדם שכל כולו אומר מלחמה ברבי!
י"ד בשבט תשס"ו
2. הייתי וראיתי. כל מילה סוכר
הייתי פעם בחור בבית חב"ד בבנגקוק.
חוויה ששווה כל דקה שם.
אדם גדול. משכמו ומעלה.
יצאתי עם הערצה גדול לרב קנטור. (מבלי חלילה להמעיט בערכו של הרב וילהלם שמסירות נפשו אינו יודעת גבולות)
בברכה
תמים לשעבר.
י"ד בשבט תשס"ו
3. מה אקב לא קבה א-ל
מה טובו אהליך שלום דובער משכנותיך קרית גת.

ידידי בלק, מה לך כי תרע? אתה יכול לחלוק על הרשד"ב בהרבה דברים אבל אי אפשר לקחת ממנו את הזכויות העצומות שלו, את העובדה שהוא תלמיד חכם עצום וכו' וכו'.
מה מפריע לך שחתנו ביקש לפרגן לו? האתר לא "נותן במה" לרב וולפא אלא לרב וילהלם שהרב וולפא הוא חמיו. רחמנא ליצלן, אפשר לחשוב כבר שהזכירו שם עבודה זרה, הרב וולפא, אוי ואבוי.
י"ד בשבט תשס"ו
4. תגובה ל-1
אינני מבין אותך. זכותו של החתן לומר על חותנו מה שירצה. אין כאן לא דברי גנאי ולא דברי שבח, אלא תמליל מדברי חתנו השליח, דברים כהוויתם. כבר התפרסמו דברים "גרועים" יותר.
י"ד בשבט תשס"ו
5. גדולל
קראתי עכשיו את הכתבה ואני רוצה פשוט להגיד מילה אחת: ענקק.
זכיתי להיות בשליחות אצל הרב וילהלם, ופשוט נהניתי מכל מילה.
אני בכל זאת אבקש לחתום בעילום שם.
י' מהתמימים הכפר חב"דים.
י"ד בשבט תשס"ו
6. מרגש
הערצתי אליך, ר' נחמיה, רק גברה.

כל כולך אוצר יקר וכל מילה פנינה.
י"ד בשבט תשס"ו
7. גילוי פנים בתורה שלא כהלכה
אם אדם המגלה פנים שלא כהלכה נקרא תלמיד חכם, מה לנו כי נלין על אהרן ברק וחיים כהן וכ"ש וק"ו שך ואחוזת מרעיו?
י"ד בשבט תשס"ו
8. מרתק
קראתי בשקיקה כל מלה ונהנתי מצטרף למצדיעים לשליח ותודה לאתר על המדור היפה והיחודי המשיכו כך קורא מרוצה ומפרגן
י"ד בשבט תשס"ו
9. ממש נכון
משפחת וילהלם הגדולה, שמתעסקת בשליחות הרבי בכל מיני פינות נידחות בעולם, כמה גדול האחדות שלכם! כולכם עובדים למען כבוד הרבי, ונותנים כבוד זה לזה.
י"ד בשבט תשס"ו
10. בני דודים וילהלם
כמה אתה צודק כבוד הרב נחמיה, אודות הרב שלמה וילהלם מזיטומיר.
הוא גם הסמל שלי כשליח אמיתי וחסיד שמקושר לרבי כל 24 שעות ביום.
י"ד בשבט תשס"ו
11. מזדהה!
במיוחד בכל הקשור למשפחת וילהלם הרה"ח ר' שלמה, הרה"ח ר' אליהו וכל המשפחה הכבודה, כולם חסידים מקושרים, ועוסקים בעבודת הקודש של הפצת היהדות והמעיינות, מתוך התמסרות.

והם גם אנשים נחמדים....
ט"ו בשבט תשס"ו
12. כל הכבוד לחב''דניקים
בתור ישראלי שהיה בתאילנד בשנים האחרונות וזכה לעמוד מקרוב אחר פעילותיו הברוכות של בית חב''ד שברח' 'קאוסן' בבנגקוק, אני מצדיע לרב נחמיה ולנחמי אשתו שאירחו לנו ודאגו לנו גם בגשמיות וגם ברוחניות, גם בצאנג' מאי ובקוסומי יש סניפים של בית חב''ד שעוזרים לכל תרמילאי ישראלי שזקוק לכל עזרה..

תודה רבה לכם, תמשיכו לעשות מצוות וה' יברך אתכם בחזרה..

רונן ויעל
ט"ו בשבט תשס"ו
13. שכחת
נחמיה יש לי בישבילך עוד מושג רציני אפילן רציני מאוד "הרב בנימין לרר גיסך"
ט"ו בשבט תשס"ו
14. ל13 הוא לא שכח
המדור הזה עובד בצורה שהמרואין מקבל מושגים והוא צריך לכתוב מה ההגדרה שלו למושגים אלו וכנראה שמי שכתב את ההגדרות לא ידע שהרב לרר גיסו של הרב נחמיה או שלא ידע כמה יש לכתוב עליו, אני מכיר את הרב נחמיה ויודע שהוא מעריץ את גיסו בני לרר
ט"ו בשבט תשס"ו
15. יישר כח לגמרי
נחמיה , הוא גדול ,
נחמיל'ה תמשיך ותעלה מעלה מעלה,
ד"ש לגברת

מהבחורים משנה שעברה, שנהנו
ט"ו בשבט תשס"ו
16. לתגובה הראשונה
של נעליך מעל רגליך.

א"א לקחת לרב וולפא שי' את כל מה שהוא עשה למען הרבי, ואת הכבוד הגדול שהוא הביא לאנ"ש ולחסידות כולה בשנות הממי"ם.
ט"ו בשבט תשס"ו