ב"ה יום שלישי, ט"ז אייר תשפ"ב | 17.05.22
אור בחבר העמים
אור בחבר העמים צילום: שטורעם
אור בחבר העמים ● פרויקט מיוחד. חלק שלישי

שטורעם מגיש סקירה שלישית ואחרונה מהפעילות חסרת התקדים שנערכה בעחבר העמים במהלך החג ■ והפעם: וויניצא, קייב, קרסניה סלאבודה, ניקולייב, פולטבה, חרסון, בריסק, מוגילוב וטשקנט
שמואל קמינקר
משמעות המילים "בימים ההם בזמן הזה" משתנה לבלי הכר, כשמשייכים אותן לנעשה בחבר העמים. המשפט הזה, שמזוהה עם חנוכה, מגלם בתוכו את מה שהתרחש במקום בשני העשורים האחרונים: מעריצות קומוניסטית לפריחה יהודית חסרת תקדים. מחושך לאור אבנר.

זהו אולי החג היהודי שזוכה לחשיפה הגדולה ביותר ברחבי חבר המדינות לשעבר. הפומביות, פרסום הנס, זה שם המשחק. וכשעשרות רשתות טלויזיה מובילות מעבירות בשידור ישיר את השליח המקומי מדליק את חנוכיית הענק, אין פרסום הנס גדול מזה.

וויניצא: חנוכה לכל המשפחה

במהלך כל ימי החנוכה, נערכה בעיר וויניצא שבמערב אוקראינה פעילות רבה ומגוונת, שהקיפה המוני יהודים תושבי העיר.

בנוסף לטקסים ולמסיבות הרבות ערך רבה של ווינצא השליח הרב שאול הלוי הורביץ, ביקור בית רבים שם ישב עם בני המשפחה הסביר על מהות החנוכה, הדליק איתם נרות חנוכה והזמינם לקחת חלק מאירועים הרבים שנערכו בעיר, בבית-הספר "אור אבנר", בביהכנ"ס המרכזי ובעוד ובמקומות נוספים.

קייב: פרסום הנס במלון המפואר ביותר

בטבורה של בירת אוקראינה קייב שוכן מלון 'האייט ריג'נסי' המפואר ביותר במדינה. מלון שקולט בתוכו בכל ימי השנה אורחים רמי מעלה הכולל נשיאים ואנשי עסקים בכירים מאוד מכל רחבי תבל.

ביוזמת איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה בנשיאותו של ר' לוי לבייב, ובהנהלתו של הרב מאיר סטמבלר, הוחלט להציב חנוכייה בכדי להעמיק את פרסום הנס במימדים גדולים ורחבים יותר.

קרסניה סלאבודה: שנה רביעית של חנוכה מואר

תודות למשפחת רוהר, זו השנה הרביעית ששליח הרבי בקראסניה סלובודה הרב יונה יעקובוב חגג את חג החנוכה עם יהודי ההרים בשכונה. כמו בשנה שעברה גם השנה הוא הציב חנוכייה ציבורית וזיכה את אנשי קהילתו במצוות ההדלקה.

ביום השביעי כובד בהדלקה קונסול ישראל שבאזרביג'אן מר מיכאל ברקן. רעיית הקונסול גב' רימה ברקן יחד עם פעילי המרכז לתרבות של הסוכנות היהודית הנעימו את המעמד בשירי החג ואף כיבדו את תושבי השכונה במופע חנוכה מרהיב שהתקיים במרכז התרבות בעיר קובה למחרת.

ניקולייב: חנוכה ללא הפסקה בעיר הולדתו של הרבי

חנוכה ללא הפסקה בעיר הולדתו של הרבי: מדי ערב התקיימה בניקולייב הדלקת ענק בטבורה הראשי של העיר, בהשתתפות קהל רב.

בנר שלישי של חנוכה השתתפו באירוע נציגי ממשל וארגונים יהודים, שהתכבדו בהדלקה, לאחר דברים שנשא השליח ורב העיר הרב שלום גוטליב. לכבוד האירוע הולחן שיר חדש אותו ביצעו תלמידי בית-הספר "אור אבנר – חב"ד" בעיר.

בכל ימי החג התקיימו אירועים מיוחדים, ביקורי בית אצל משפחות יהודיות וביקורים בבתי אבות ובבתי יתומים.

חנוכה ללא הפסקה בעיר הולדתו של הרבי: מדי ערב התקיימה בניקולייב הדלקת ענק בטבורה הראשי של העיר, בהשתתפות קהל רב. בנר שלישי של חנוכה השתתפו באירוע נציגי ממשל וארגונים יהודים, שהתכבדו בהדלקה, לאחר דברים שנשא השליח ורב העיר הרב . לכבוד האירוע הולחן שיר חדש אותו ביצעו תלמידי בית-הספר "אור אבנר – חב"ד" בעיר. בכל ימי החג התקיימו אירועים מיוחדים, ביקורי בית אצל משפחות יהודיות וביקורים בבתי אבות ובבתי יתומים.

פולטבה: גם ווארט, גם מסיבת חנוכה

בנר חמישי של חג חנוכה התקיימה בעיר פולטבה שבאוקראינה חגיגת 'ווארט' למורה בבית הספר 'אור אבנר-חב"ד' בעיר בראשות השליח הרב יוסף-יצחק סגל.

המורה הינה בוגרת מכון בית חנה שבדנייפרופטרובסק והיא באה בקשרי השידוכין עם בחור ישיבה מעיר המלך - דנייפרופטרובסק.

סעודת ה'ווארט' נערכה באולם בית הספר והמשכה של החגיגה הפכה להתוועדות חסידית עם צעירי הקהילה משתתפי תוכנית 'סטארס'.

חרסון: ראש עיר מדליק

ארועי חג החנוכה בחרסון נחתמו בהדלקת נר שמיני של חנוכה בהדלקה המרכזית בחנוכיית הענק ברחובה הראשי של העיר חרסון.

כבכל שנה התאספו מידי ערב עשרות מיהודי העיר להדלקה המרכזית, צפו בהדלקת הנרות והאזינו לשירים יהודיים באווירת החג.

להדלקת הנר הרביעי של חנוכה הזמין השליח הרב יוסף-יצחק וולף רב העיר חרסון את ראש העיר היהודי ולאדימיר סאלדה להדלקת הנרות שבירך במילים חמות את הקהילה היהודית ואיחל שאור החנוכה ימשיך להאיר במשך על השנה. בסיום דבריו צפה הקהל הרב במופע זיקוקים מרהיב לקול תשואות ההמונים.

בריסק: הורים וילדים בחגיגת ענק

ילדי גן הילדים "אור אבנר - חב"ד" בריסק חגגו את חג החנוכה במסיבת ענק, בהשתתפות הוריהם. ילדי הקבוצה הופיעו בשיר ובמחול, לאחר מכן הדליקו את נרות החנוכה והתישבו עם ההורים ליצירת מלאכה משותפת ברוח החג. סופגניות וכיבוד קל חולקו.

המסיבה נערכה על-ידי השלוחים הרב חיים ומיכל רבינוביץ בעזרתו של קרן "אור אבנר" במימונו של יו"ר איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, הנגיד ר' לוי לבייב.

מוגילוב: מצווה לספר, בחנוכה

למשפחת השלוחים במוגילוב, בלרוס, היו בחנוכה הזה כמה סיבות לחגוג. ויחד איתם, חגגו רבים מיהודי העיר את מסיבת ה'אופשערניש' של השליח הצעיר אברמי אלפרוביץ, שנערכה בנר שלישי של חנוכה.

כל אנשי המי ומי הצטרפו לחגיגה שנערכה באולם פאר מקומי. היו שם ראשי ארגונים, אנשי עסקים, לצד השלוחים בבלרוס ובני משפחה שהגיעו מהארץ.

טשקנט: אירוע רודף אירוע

בטשקנט מציינים בסיפוק חנוכה עמוס אירועים ופעילויות. זה החל בנר ראשון של חנוכה, כשמאות התכנסו באולם התאטרון "אלאדין" לקונצרט שאורגן על-ידי שגרירות ישראל באוזבקיסטן והארגונים היהודיים והישראלים בעיר.

בבית-הספר ובגן הילדים "אור אבנר חב"ד" בעיר נערכו מדי יום מימי החג הדלקת נרות פומבית, מסיבות, תחרויות וחידוני חנוכה. את הפעילות ריכזה השליחה הרבנית חנה קולטון.

השלוחים מבקשים להודות לנשיא איגוד הקהילות ר' לוי לבייב, לנגיד ר' מאיר זיילר ולכל שאר התורמים שעזרו לקיום מבצע חנוכה.

זהו חלק שלישי בפרויקט, חלקים נוספים בקרוב.

ג' בטבת תשס"ט
חנוכה בוויניצא
חנוכה בוויניצא
 
 
 
חנוכה בקייב
חנוכה בקייב
 
 
 
 
 
 
 
חנוכה בקרסניה סלאבודה
חנוכה בקרסניה סלאבודה
 
 
 
 
 
 
 
חנוכה בניקולייב
חנוכה בניקולייב
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חנוכה בפולטבה
חנוכה בפולטבה
 
 
 
חנוכה בחרסון
חנוכה בחרסון
 
 
 
 
 
חנוכה בבריסק
חנוכה בבריסק
 
 
 
חנוכה במוגילוב
חנוכה במוגילוב
 
 
 
חנוכה בטשקנט
חנוכה בטשקנט