ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
מעמד האחדות וההתעוררות בז'נווה
מעמד האחדות וההתעוררות בז'נווה צילום: שטורעם
היסטוריה בז'נבה: מעמד אחדות חוצה קהילות ומעמדות
מערכת שטורעם

ביוזמת השליח הראשי לז'נבה וכלל הקהילות דוברי צרפתית בשוייץ, הרב מנחם מענדל פבזנר, נערכה אזכרה לקדושים הי"ד שנרצחו במומבאי.

במעמד מיוחד זה השתתפו לראשונה בהיסטוריית הקהילות בז'נבה, מאות אנשים מקהילת היכל הנס, קהילת מחזיקי הדת, קהילת חב"ד, הקהילה הרשמית CIG, הקהילה הליברלית CIL.

בין האישים שהשתתפו ונאמו: השליח הראשי ורב קהילת חב"ד הרב מנחם מענדל פבזנר; הרב רפאל געז' - מרבני העיר; הרב יצחק דיין - הרב הראשי לקהילה היהודית CIG; הרב ישראל מלכה - מרבני העיר; הרב יואב אקריש - מרבני חב"ד בעיר; הרב אברהם מויאל - מרבני קהילת היכל הנס; שגריר ישראל לאו"ם מר אהרן לשנו-יער; מר דוד משען - מראשי קהילת מחזיקי הדת; פרופ' אברהם דונט - נשיא איחוד הארצי של הקהילות היהודיות בשוייץ ונשיא שורה של מוסדות ואירגונים בשוייץ; נשיא קהילת ז'נבה CIG מר רון אופססר; נשיא קהילת היכל הנס מר דוד גאון; קונסול ישראל לז'נבה מר אלפסי.

נשיא הקהילה הליברלית שלח מכתב ברכה ותנחומין לבית חב"ד ז'נבה, גםהרב אברהם יפה שלזינגר - רב קהילת מחזיקי הדת ששהה בארץ לרגל היארצייט של אימו ע"ה, שלח מכתב ברכה. מר יוסף בן שאנן - מראשי קהילת היכל הנס, שלח את ברכתו והתנצלות על היעדרו מחמת מצבו הבריאותו.

בסיום המעמד חולקו בין המשתתפים כרטיסי החלטות טובות, ששולשלו לתיבה מיוחדת, אשר הועברה לידי וועדה מיוחדת בבית חב"ד שתפקידה לשלוח תזכורות ועידודים למחליטים. ההחלטות נעו מהחלטה להקפיד על אי טילטול בשבת עד להחלטה להפסיק קשר עם החבירה הנוכריה ל"ע.

י"ד בכסלו תשס"ט
 
 
 
 
קופסת ההחלטות הטובות לזכר נשמת השלוחים הי"ד
קופסת ההחלטות הטובות לזכר נשמת השלוחים הי"ד
 
 
 
 
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
5
1. אחדות לא בכל מחיר
כידוע מלחמתו של הרבי זעי"א ברפורמים ודיין הקורא לעצמו רב הוא מחלל שבת בפרסיה.
י"ד בכסלו תשס"ט
2. להעמיד דברים על דיוקם
יישר כח לשליח הרב פבזנר שפעול גדולות בגנב'ה
אבל כידוע כל הרשומים בראש הידיעה הם תלמידיו של הגאון הרב אברהם יפה שלזינגר הרב הראשי של זנב'ה כאמור הרב שלזינגר נתן את ברכתו אך לא כתב מכתב וא"כ לכבוד הוא להכניס מכתבו באתר וד"ל
י"ד בכסלו תשס"ט
3. כל הכבוד לרב פווזנר
פועל גדולות ונצורות בעיר בה גרים "שועי העולם" מבחינת כלכלית.
י"ד בכסלו תשס"ט
4. אין רב ראשי רשמי לז'נבה
תשובה למגיב 1 + 2 שזה אותו בןאדם או שלוחו:
א. לא הופיע שום נואם "רב" של הרפורמים. רק צויין שגם הם שלחו איגרת ניחומים. למרות מעשיהם - יהודים הם ואחינו הם וחובתינו לקרבם.

ב. אם יש למישהו מריבה עם איזה רב - לא צריך להפיל זאת על בית חב"ד ז'נבה. וד"ל!!

ג. הרב שלזינגר הוא רב ידוע ומכובד, אך.... הוא רב הבית הכנסת הכי קטן בז'נבה מבחינת מספר המתפללים - דבר שאינו ניתן להעלים או להכחיש.
ובטח איננו הרב הראשי לעיר, דבר שאיננו קיים מאז פטירת הרב הראשי המנוח הרב אלכסנדר שפרן ז"ל.

ד. המטרה היום היא אחדות, והאמצעי לזה שכל רב או מנהיג יבטל טיפ-טיפה מכבודו ולא ידקדק כל כך על כל הגינונים. וד"ל!!!!

ה. והעיקר: והחי יתן אל ליבו. בבית החיים יש לכל אחד בדיוק 4 אמות ותו לא. גם לרב ראשי....
י"ד בכסלו תשס"ט
5. הרב יצחק דיין
הרב יצחק דיין הוא רב מכובד, היה רבה הראשי של סלוניקי ביוון וסייע רבות גם לשליח חבד באתונה, בניו ובנותיו לומדים בישיבות וסימנרים באנגליה
כ"ו בכסלו תשס"ט