ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה עם הרה"ר לישראל והרב חייקין
רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה עם הרה"ר לישראל והרב חייקין

רבני אוקראינה זועמים

רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה בצעד נדיר: חתמו על 'קול קורא' המוחה על צעדיו של הרב משה אסמן הפוגעים בכבוד התורה, בכבוד ליובאוויטש ובמוסד הרבנות באוקראינה בראשותו של הגה"ח רבי עזריאל חייקין שליט"א. הרבנים: "אין להביע הסכמה שבשתיקה לנוכח המעשים הנוראים האלה. מעולם לא הייתה כל הסכמה למינוי הנ"ל" (חדשות)
י. רענן

בצעד נדיר יוצאים היום כל רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה ב'קול קורא', לאחר שבשבוע שעבר מינה עצמו הרב משה אסמן מקייב לרבה של אוקראינה כביכול.

הרבנים והשלוחים המכהנים כרבני ערים ואיזורים גדולים באוקראינה מתבטאים בביטואים יוצאי דופן בעיקר בכדי להגן על כבוד התורה, על כבוד שם ליובאוויטש ועל מוסד הרבנות באוקראינה בראשותו של הגאון החסיד רבי עזריאל חייקין שליט"א, וכותבים בין היתר:

"הננו להודיע אודות הרב משה ראובן אסמן ולהתריע נוכח מעשיו של מי שמתקרא חסיד ושליח חב"ד על אשר מינה עצמו לרבה הראשי של אוקראינה תוך קריאת תיגר ופגיעה ברגל גסה בכבוד הגאון החסיד הרב עזריאל חייקין שליט"א, כאשר ניצל כנס ציבורי כדי לערוך הצבעה בין אנשים שלא ידעו מראש על העניין וחלקם אומרים בפה מלא שהולכו שולל. מאז הנ"ל כבר פונה במכתבים לשלוחים וחותם "הרב הראשי לאוקראינה", הוא גם פונה כך בעזות מצח לרב הראשי הרב חייקין שנבחר כרב ראשי בה' אלול ה'תשס"ג על ידי השלוחים רבני הערים באוקראינה ומעיז לבוא בטענות ומענות שונות כהמהרסייך ומחריבייך הכי גרועים.

הרב אסמן הנ"ל כבר הכריז מלחמה על ליובאוויטש כאשר הקים יחד עם פטרונו וואדים רבינוביץ' את קונגרס הקהילות היהודיות באוקראינה שכל מטרתו היא לזנב ולהילחם בקהילות הקודש, שהקימו השלוחים בעמל ויגיעה של למעלה מחמש-עשרה שנים, בכל עיר שהצליחו להניח בה את ידם ולצורך כך אינם בוחלים בשום אמצעי ומסייעים לגרועים שבשונאינו עד שבמהלך הכנס הנ"ל הוכרז על ידם שיבנו בית כנסת לקהילה בלוצק בה מכהן השליח הרב משה מאיר מטוסובסקי, רק שלא טרחו להזכיר שמדובר בבית כנסת שיבנה עבור הקהילה הרפורמית בעיר היל"ת.

בעיר סומי בה מכהן השליח הרב יחיאל לויטנסקי הסכימה הקהילה לקבל מהם תרומה לבנין בית הכנסת וזה היה עבורם עילה להרהיב עוז בדרכם הקלוקלת ולשלוח למקום "רב" מטעמם. בימים אלו אנו שומעים על כך שעמדו בקשר עם הממשל המקומי בנוגע להבאת "רב" נוסף מטעמם לעיר זאפארוז'ע בה פועל שליח כשמונה שנים. בעיר בלייא-צרקוב בה מכהן השליח הרב מאיר הולצברג הם השתלטו על בית ספר שבנה השליח בעמל רב תוך שהם פועלים בתוך הקהילה נגד השליח, כדי להראות את כוחם והתפשטותם בגסות הרוח ובחילול ה' מעל גבי העיתונים.

הנ"ל גם קושר קשר עם מי שמנגדים לנו ועושה כל אשר לאל ידו כדי להחריב ולהרוס להכתים ולהשחיר את פעילותם הקדושה של השלוחים שמוסרים את נפשם ממש יומם ולילה כשהוא מתחבר לאירגון של המתנגדים והדברים ידועים. הגדיל לעשות כעת לאחר שקרא לעצמו "רב ראשי" שהוא תוקף ומכפיש בצורה בוטה את פעילות השלוחים, שאינם יודעים את שפת המדינה ומנגדים לאוקראינה ולשלטון ושיהודי אוקראינה עושים עימם חסד שנתנו להם לפעול במדינה ושכל טעם הגעתם לאוקראינה הוא כי לא מצאו תעסוקה בארץ מוצאם, דברים נוראים ואיומים שאוזן לא שמעה כמותם נגד כל מפעל השליחות בעולם כולו, יריקה בפנים של ליובאוויטש ודריסת כבוד הרבי ברגל גסה.

במכתב זה הננו באים בהתרעה ובהזהרה רבה למען ידעו כל מי אשר כבוד ליובאוויטש וכבוד הרבי יקרים לו לבל יביע אפילו הסכמה שבשתיקה לכל מגמותיו ומעשיו הנוראים ומה שקרא לעצמו בתוארים שונים אנו דורשים בכל תוקף להסיר תוארים אלה משמו ומודיעים שלא היתה מעולם כל הסכמה שייקרא לעצמו בתואר זה".

על המכתב חתומים עשרות רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה. לקריאת המכתב (בפורמט PDF) לחץ על הקובץ המופיע למטה.

י"ט באלול תשס"ה
שמות הרבנים החתומים על המכתב
שמות הרבנים החתומים על המכתב
 
 
הגב לכתבה

תגובות
6
1. צריך שכל השלוחים בעולם יתנערו ממעשיו
לא רק באוקראינה
י"ט באלול תשס"ה
2. כוחה של מילה
קם אדם וקרא לר' משה אסמן "רבה של אוקראינה", וחרב עליכם עולמכם?
במו ידיכם אתם הופכים את האמירה השולית והמיותרת הזו, שנעשתה במסגרת מאוד ספציפית, למציאות. זה נקרא להקים את הגולם על יוצריו.
חבל שהתייחסתם לאמירה זו, חבל שנתתם לה ביטוי. מה שאומר וודים כזה או אחר, לא חייב להפוך להכרזה בינלאומית.
איפה היה טקס הכתרה? מי הכתיר? את מי זה מעניין מה ואדים אמר?
בזה שכל גדולי וחשובי השלוחים יוצאים במכתבים "נגד" מהלך שכלל לא היה, איש כבר לא תוהה האם המהלך היה אלא האם זה טוב או לא, דהיינו: המהלך נוצר.
חבל! היינו יכולים פשוט להתעלם. עוד לא מאוחר.
י"ט באלול תשס"ה
3. המרכז
המל"ח צריך להוציא אותו מרשימת השלוחים בעולם
י"ט באלול תשס"ה
4. למה אי אפשר לקרוא את התגובות?
 
כ"א באלול תשס"ה
5. לתומכי ההתעלמות
וכי לא תארתם שזו היתה המחשבה הראשונה? הרי התעלמות זה הצעד הקל והמקובל במצבים כגון אלה.
אולם, תחשבו על כך שזה שהגענו עד הלום הוא תוצאה של ניצול התעלמותנו הנוחה הבוגרת והחכמה כדי להתקדם בתוכניתו, הוא זיהה אצלנו נקודה שעליה ניתן לרכוב כדי להרוס את כל עבודת השלוחים באוקראינה ומחוצה לה כאשר מתחבר לכל הלוחמים בה' ובתורתו,
אנו בטוחים שעדיין לא מאוחר ותוך מלחמה שערה נבטל עצת אויבנו.
כ"א באלול תשס"ה
6. 2 די צודק
כ"א באלול תשס"ה