ב"ה יום ראשון, ט"ז ניסן תשע"ט | 21.04.19
חדש: הרוגצ'ובי וביאורי הרבי

לקראת היארצייט של הרוגוצ'ובי יצא לאור הספר "רזין דאורייתא" המכיל 200 ערכים מתורת הרוגוצ'ובי, עם ביאורי הרבי. סקירה
מערכת שטורעם

לקראת יום היארצייט ה-‏72 של הגאון הרוגוצ'ובי, רבי יוסף רוזין זצ"ל, אשר כונה "שר התורה" ע"י הרבי הריי"צ נ"ע, יצא לאור הספר "רזין דאורייתא" המכיל 200 ערכים מתורת הרוגוצ'ובי, עם ביאורי הרבי.

הספר מסודר כספר ערכים, לפי סדר ה-א'-ב', כאשר הערכים מקיפים את כל חלקי התורה. את הספר חיברו הרב מנחם-מענדל טננבוים, מומחה וידען בתורת הגאון הרוגוצ'ובי, אשר עוסק שנים רבות בתורת הגאון בהוראה ישירה מהרבי, ואשר הוציא עשרות ספרים בתורתו, יחד עם הרב שגיב עמית, תלמיד חכם ומחבר ספרים, אשר העמיק וביאר כל ערך על מנת שהספר יותאם לכל השכבות בציבור. 
 
בסוף הספר מופיע מפתח לפי סדר הש"ס, וכמו-כן מפתח נוסף לפי נושאים והגדרות שנידונים בספר.

הספר יצא לאור ע"י המכון להוראה ודיינות והכשרת מחנכים לישיבות בית משיח – 770 בביתר עילית, שהוקם ע"י הרב ר' דניאל הלוי גולדברג, ובראש המכון עומד הרב ישראל שוורץ, אב"ד תל-ציון.

הרב שוורץ אומר כי: "הספר 'רזין דאורייתא' הוא מהפכה של ממש בלימוד תורת הרוגוצ'ובר. כל אחד שקצת יודע ספר יכול היום ללמוד את הספר ולהבין 'א שטיקל רוגוצ'ובר' - מה שנקרא: 'ללמוד רוגוצ'ובר מיט א גישמאק, כלומר, עם חיות. הספר מסודר לפי סדר האלף-בית, דבר המאפשר לכל אחד לחפש את העניין המועדף עליו ולהבין את ההגדרה והבסיס שנותן הגאון בסוגיה זו. בנוסף לכך, הספר מראה את גודל הגאונות המדהימה של הרבי ושליטתו בכל הנושאים הקשים ביותר תוך גאונות מדהימה ביותר. ולכן הספר 'רזין דאורייתא' מהווה מהפכה עצומה גם בכיוון זה, היינו שכל אחד שלומד את הרוגוצ'ובר יחד עם ביאוריו של הרבי, מיד מתווסף לו נופך רב בהבנת הגאון".

הרב מנחם-מענדל טננבוים, המהדיר העיקרי של תורת הרוגוצ'ובר בדור האחרון, אומר: "הספר הזה מסביר ומפענח את תורת הרוגוצ'ובר, בצורה מדהימה שלא הייתה מעולם, ובפרט שזה מתובל בדבריו של הרבי, רעיונותיו ותורותיו של הרוגוצ'ובר מקבלים מימד חדש לגמרי. הסגנון של הספר הוא בצורת ספר ערכים, והביאורים של הרבי מובאים בספר בצורה די קלה, בבחינת 'יין ישן בקנקן חדש! השילוב המהפכני הזה הוא חידוש של ממש בתורת הגאון והפצתו לכלל ישראל".

הרב שגיב עמית, שחיבר את הספר יחד עם הרב טננבוים, מציין כי: "מטרת הספר היא לפתוח את הרוגוצ'ובר לעולם הרחב ולהראות את המיזוג המופלא שיש לרבי בתורתו. הרבי לא רק מצטט את הרוגוצ'ובר אלא עושה תבשילים ומעדנים מכל דבר תורתו של הגאון. ועל השילוב הזה אפשר לומר שזהו 'תורה חדשה מאתי תצא'. ואין ספק שזה המהפכה הגדולה של הספר".

"הספר עצמו הוא כולו תענוג אמיתי. בפרט הוא חיוני לתמימים ולאברכים, שיכולים ללמוד נושא ברוגוצ'ובר עם ביאוריו של הרבי ולחזור אותו בישיבות ובכוללים, בהתוועדויות, ובמקומות שבהם מבקרים. אמר לי אברך בבית שמש שמאז יצא לאור ה'מפענח צפונות', לא יצא כבושם הזה בתורת הגאון הרוגוצ'ובי. ואנו, כחסידי חב"ד, חייבים להבין עד כמה זה חשוב לקחת את תורתו של הרבי, בפרט בנגלה, ולהפיצה, במיוחד היום, כאשר זה מגיע ממש עם כפית לפה. מה שנותר זה רק ללמוד ולהתענג", אומר הרב שגיב עמית.

ז' באדר א' תשס"ח
 
 
הגב לכתבה

תגובות
5
1. כתבי-היד
יישר כח להמחברים,וכן למחבר ספר "הרגצובי".אבל רצוני לדעת מה עם שאר כתבי היד כמדומה כמה מאות שעדיין לא נדפסו ויושבים במסתרים במחסן של בית תורה שלמה בגאולה? האם מאן דהו מתעסק בהם?! והרי הרבי ראה בתורתו גדר טעימה מהגאולה(ראה שיחת פורים התשמז).
ז' באדר א' תשס"ח
2. הזהרו בדבריכם
כמה פעמים צריכים לכתוב את המלה "מדהים"?

לא ברור כלל אם הכוונה בספר להראות על הלומדות של הרוגוצובי או של הרבי.

כנראה לא ברור גם לעורכים הנכבדים.
ז' באדר א' תשס"ח
3. עובדים על זה
כמדומה שהרב טננבוים עובד קשה למצוא תורמים להדפיסם כתבי יד אלו. אולי אני טועה.
ח' באדר א' תשס"ח
4. עיצוב?
אם זה ספר תלמודי מה זה העיצוב החיצוני שנראה כמו ספר סיפורים לילדים????
ח' באדר א' תשס"ח
5. תגובה ל-4. רק ככה זה נמכר
אפילו הרשימות מודפסות בכריכה צבעונית שמזכירה ספר ילדים.

אם זה לא צבעוני - זה לא נמכר.


ח' באדר א' תשס"ח