ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
הכתבה ב'משפחה' על רקע החורבן בהר הזיתים
הכתבה ב'משפחה' על רקע החורבן בהר הזיתים צילום: שטורעם
הירדנים הרסו, ר' לוי משקם

למעלה מ-55 שנים חלפו וההרס בהר נמשך • 'משפחה' חושף את החידלון בהר הזיתים עד למיזם במימון ר' לוי לבייב ועיריית ירושלים • חדשות
מנוחה טוקר, משפחה
השורה התחתונה, במילים 'יבשות', נשמעת בערך כך: עיריית ירושלים חשפה לאחרונה כמאה קברים עתיקים, אשר חוללו בתקופת השלטון הירדני וכוסו בעפר. הקברים נחשפו במסגרת פרוייקט לשדרוג ופיתוח הר הזיתים, שיזם ראש העיר ר' אורי לופוליאנסקי. הקברים נחשפו בסמוך לציון הרש"ש הקדוש זצ"ל, במרומי ההר, בחלקת קבורה גדולה שיוחסה לעדה הבוכרית, בה נטמנו ראשי העדה לפני כ-250 שנה.

בשולי סיפור חשיפת הקברים, מסתתר שיתוף פעולה מרתק בין ר' אליעזר שמחיוף, סגן ראש העיריה, לבין קונגרס יהדות בוכרה בראשותו של הנגיד ר' לוי לבייב, שפרטיו יסופרו להלן.

אבל נפתח בכאב של רבים-רבים מאתנו. בכל שנה מחדש, ביארצייט, מוציאים את עצמם רבים בפני דילמה לא פשוטה. יקיריהם טמונים בהר הזיתים, מצפים למניין של קדיש ותהילים, אך הפחד מפגיעה על ידי השבאב הערבי השולט במקום מחד ומאידך התרגשות וכאב על ההזנחה והעזובה הקיימים במקום, הופכת את הביקור לכמעט בלתי אפשרי.

כבר כשמתקרבים אל ההר רואים את החורבן כולו. ליד מערת בית גור בה טמון מרן כ"ק האדמו"ר בעל ה'בית ישראל' זצ"ל הצטברו ערמות אשפה ופסולת בניין. בהמשך ניתן להבחין באלפי מצבות מנותצות, שרידי ערימות אשפה ושלדי מכוניות. נהגי משאיות המובילים פסולת בניין עשו לעצמם קיצור דרך: במקום להגיע עד מזבלת אבו דיס הם מערימים את הפסולת שלהם, סמוך לקברים.

זה קורה בימים אלה, המשך לא מפואר למורשת הירדנית. אז נהרסו מצבות והאבנים שימשו לבניין ולצרכים אחרים. במהלך 19 שנים, בין השנים תש"ח – תשכ"ז שבהן היה ההר תחת שלטון ירדן, לא ניתן היה לקבור בו יהודים. הירדנים ניצלו את השנים הללו למעשי ונדליזם בקברים. בתש"ט הבחינו ישראלים שצפו לעבר הר הזיתים ממרומי הר ציון שערבים עוקרים מצבות ומכינים את השטח לסלילת כביש. חמש שנים לאחר מכן נשלח לאו"ם תזכיר על ידי ישראל ובו דווח על המשך הרס הקברים וחריש בשטח.

ר' יצחק ארמוזה, מנכ"ל חברא קדישא אחידה לספרדים ועדות המזרח מספר ל'משפחה: "החלקה שממנה ניסו הירדנים לעקור את המצבות היא חלקה של ספרדים. בתוך חלקה זו קיימת חלקה מיוחדת לעדת הבוכרים. הירדנים ביקשו להרוס דוקא חלקה זו בגלל המיקום שלה. היא צמודה לכביש יריחו והם חרשו על גבי המצבות ובנו כביש גישה לחנייה עבור הכנסיות במקום".

מה הם עשו במצבות?

"חלק מהמצבות הקלות יותר הם לקחו לשימושם האישי. הם בנו באבנים בתים ומחנות צבא. עשרות מצבות הועתקו - שלמות - מבית הקברות למחנה צבאי שהוקם ליד הכפר אל עזריה. במצבות אלו הם ריצפו משטחי אהלים וחדרי שירותים. חלק מהמצבות פשוט נשאר זרוקות במקום".

גם לחצר מצודת העיר הועברו אבני מצבות. מירון בנבנישתי כתב על כך בספרו "מול החומה הסגורה": "האבנים הללו נותצו, ובשברים השתמשו הירדנים כאבני סימון. כשבנו הירדנים את הכביש המהיר ליריחו הם חתכו מבית הקברות שש שורות של קברים ואת העצמות הם השליכו - עם האדמה - אל החלקה הספרדית. הערימה הגדולה מכונה בשם 'אדמת קודש'".

ההרס בחלקת הבוכרים נפסק כאשר הירדנים התקרבו לקבר ה'אור החיים' הקדוש. יאיר בורוכוב, עורך 'מנורה' – בטאון קונגרס יהודי בוכרה העולמי, אומר ל'משפחה' כי מהעדות שיש בידו, כאשר הגיע תור הקבר הזה, באו הירדנים עם טרקטור כדי להרוס את מצבת הקבר - ונתקעו. הטרקטור לא הצליח להמשיך. הם הזמינו למקום גרר כדי לפנות את הטרקטור, אבל הגרר התהפך ונהגו נהרג. הירדנים הבינו כי מדובר בציון קדוש ולא העזו לגעת במקום.

שנים רבות חלפו מאז, הר הזיתים זה מכבר תחת שלטון ישראל, ובכל זאת עד היום, כמה מביש, נמצאות במקום חלקות קבר מוזנחות והרוסות. הן נמצאות בעיקר במורדות ההר מתחת לכביש גת שמנים. החלקות שבכיוון יד אבשלום הרוסות ברובן. גם במזרח ההר יש לא מעט חלקות עזובות.

"החלקה שליד הכביש היא החלקה שנפגעה ביותר", אומר ארמוזה. "בימים אלה אנחנו עוסקים בשיקום חלקות קבר רבות. בהם גם קברים שאינם שייכים לחלקה הבוכרית".

מי שעורר את אנשי ה"חברא קדישא" הספרדית לעניין הם בני משפחת אמינוב שאביהם, הרב דוד ז"ל, נטמן בהר הזיתים כמו גם אח של סבם, הגר"א אמינוב זצ"ל, שנטמן סמוך לקברו של בעל "אור החיים".

מצבה בלי קבר

בין הטמונים בעפר הר הזיתים ידוע על הנביאים חגי, זכריה ומלאכי, אבשלום, רבנו עובדיה מברטנורא, רבי חיים בן עטר ה"אור החיים" הקדוש, הרש"ש, רבי יהודה החסיד וגם ראשי ישיבת חברון, אדמו"רי גור וסדיגורא ועוד רבים. מספר המצבות שעל הר הזיתים מגיע ל-70,000.

מתי התחילו לקבור נפטרים בהר הזיתים? מזה אלפי שנים, קרוב ל-3,000 שנה, נטמנים מתים בהר. העובדה כי הר הזיתים קרוב לעיר העתיקה של ירושלים והיותו בנוי מסלעים נוחים לחציבה גרמו ליהודים לבחור במקום כאתר קבורה כבר בימי הבית הראשון, מכיוון שעל פי ההלכה היהודית הקבורה בתוך העיר הייתה אסורה.

בתחילה נהגו היהודים לקבור את המתים במדרון שמתחת להר הבית. בלחץ השלטונות הממלוכים נאלצו כבר במאה ה-14 להעתיק את מקום הקבורה למורדות הר הזיתים שממול. עד שנת 1868 בערך היו בתי-הקברות משותפים לכל העדות - ספרדים ואשכנזים. במאה ה-19 החלו לחלק את בית הקברות היהודי לחלקות נפרדות לבני העדות השונות. מאוחר יותר קנו האשכנזים חלקת אדמה במעלה ההר ויסדו בית קברות מיוחד לאשכנזים. גם שם נפרדו כעבור שנים אחדות הכוללים השונים וקנו חלקות מיוחדות לבני הכוללים שלהם. היום קיימים על הר הזיתים 12 בתי עלמין יהודיים.

"קברו של הגאון רבי אברהם אמינוב-תלמודי זצ"ל, מחבר הספר 'ליקוטי דינים', התגלה לפני מספר שנים", מספר בורוכוב. "הרב, שהיה נשיא ורב העדה בירושלים, ויודע כמי שעשה רבות למען העדה, החזיר את תפארתה הן בלימוד התורה והן בעסקנות למען הכלל, נטמן בהר הזיתים, בסמוך לקבר של ה'אור החיים' הקדוש זי"ע", מוסיף הגר"י אמינוב המכהן כנשיא איגוד הרבנים של קונגרס יהודי בוכרה.

בורוכוב: "במקום היו מאות מצבות הרוסות, בהן קבריהם של בני העדה הבוכרית. המצבות ניתקו מהקברים, התגלגלו זו בתוך זו ולא ניתן היה לאתר קבר זה או אחר. שנים רבות עשו בני משפחתו של הגר"א אמינוב מאמצים רבים לאתר את מצבת קברו כדי לקבוע אותה על קברו אך ללא הצלחה. ואז, כאשר כמעט התייאשו, הגיעה שיחת טלפון מהרשות הממשלתית שעסקה בשיפוץ: מצבת הגר"א אמינוב נמצאה בשלמותה.

"זו היתה בשורה טובה מאוד. נשיא איגוד הרבנים הנוכחי הגאון רבי יצחק אמינוב, נכד אחיו של הגר"א אמינוב זצ"ל, החל לחפש את חלקת הקבר המקורית על מנת לקבוע בה את המצבה. הוא יצר קשר עם הגופים האחראים, ובעזרת הפנקס עם שמות הנקברים ותיאור מקום הקבורה הצליח לאתר את מיקומו המדויק של הקבר.

"בפנקס החברה קדישא נכתב שהקבר נמצא לצד צפון, מול קברה של פרחה ששון ע"ה. ששון הייתה בעלת הון רב תמכה בישיבות ובבתי גדולי ישראל ואף עמדה בקשר עם בית ה'בן איש חי' זי"ע. מיד לאחר איתור מקום הקבר הוצמדה המצבה המקורית על גביו. היא נשמרה במצב טוב, וניתן לקרוא את הכיתוב על גביה".

איתור המצבה והשבתה למקומה הבליטה את מצבן העגום של הקברים האחרים בחלקה הבוכרית שרובם הגדול מוזנחים והרוסים. המצבות השבורות זרוקות זו על גבי זו", מתאר בורוכוב.

ארמוזה: "הגר"י אמינוב פנה אלינו בבקשה שנפעל לשפץ את הקברים. השבתי לו 'נעשה את זה בשמחה, אך את המימון תצטרך אתה להשיג. אין לנו תקציב'. חלף זמן קצר עד שהוא הודיע לי שהצליח לגייס תורמים".

הקשר עם העדה הבוכרית נוצר מיד. קונגרס יהודי בוכרה העולמי, בנשיאותו של ר' לוי לבייב, נרתם למשימה והחליט להרים תרומה לשיפוץ חלקת הבוכרים בבית העלמין. הקונגרס הוא ארגון גג לעולי בוכרה שנותן מענה לכלל הצרכים של העדה. כרב הקהילה מכהן הגר"פ רבין, אב"ד ת"א, כנשיא איגוד הרבנים מכהן הגר"י אמינוב, ראש ישיבת הרמב"ם, כרב העדה בירושלים הגר"ד ניסנוב, וכרבני הקהילות מכהנים אברכי כולל 'אור אבנר', השוקדים על התורה והעבודה.

רק לאחרונה התקיים בהר הזיתים טקס החתימה על שיתוף פעולה בין קונגרס יהודי בוכרה העולמי, חברה קדישא הספרדים, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים בסיוע המנכ"ל ראובן פינסקי, לצורך שחזור מחדש ושיפוץ של חלקת הבוכרים בה טמונים ראשי העדה. הפרויקט, כאמור, נעשה בעיקר במימונו של לבייב, שרואה את חשיבות שימור הקברים כדבר היסטורי וראשון במעלה. "זו הפעם הראשונה שמתגבשים כמה גופים יחד ומחליטים לשפץ את ההרס ואת העזובה בבית העלמין בהר הזיתים", אמרו הנוכחים בתום המפגש.

1000 קברים שופצו

הבוכרים שהשתתפו בטקס התרגשו. כיהודים האמונים על כיבוד זכרם של הנפטרים הם מבינים היטב את משמעות שימור החלקה הבוכרית ושיפוצה, בבית העלמין הממוקם בקרבה למקום הקדוש ביותר לעם ישראל. "ר' לוי לבייב משוכנע כי העובדה שהקברים ישופצו וישוחזרו תעודד רבים מבני העדה הבוכרית למצוא את קברי משפחותיהם ואולי אף לסייע בבניית הפסיפס שאותו החל הקונגרס בשימור המורשת והמסורת", אומר ר' יהודה בלוי, מנכ"ל קונגרס יהודי בוכרה העולמי.

אתם מתייחסים אך ורק לקברים ההרוסים בחלקת העדה הבוכרית?

ארמוזה: "אנחנו משקמים גם קברים אחרים הסמוכים לחלקה. עד היום שיפצנו כ-1,000 קברים, אותם הקרובים לציון אור החיים הקדוש, וגם קברים בחלקת 'צור', ליד המלון".

אתם מדברים רק על מצבות וקברים של ספרדים. האם היתה לאשכנזים חסינות בעיני הירדנים?

"ממש לא", אומר ארמוזה. "גם קברים של עדות אחרות נפגעו. אלא שאין לנו מספיק כסף לשפץ את הכול".

יצויין כי העבודות מתבצעות לפי הכוונת והנחיית הרב דוד שמידל יו"ר 'אתרא קדישא', שאנשיו מוודאים שהעבודות מתבצעות על פי כללי ההלכה.

מישהו, נדמה, צריך להרים את הכפפה. לפני זמן מה הגיע חסיד חב"ד לחפש מצבה של קרובת משפחתו בחלקת חב"ד הנמצאת סמוך לכניסה להר הזיתים, ונדהם לגלות כי מצבות רבות שבורות ומנותצות. "רציתי לבכות", תיאר את תחושותיו, "לא האמנתי למה שרואות עיני: קברים בלי מצבות, מצבות מוטלות בצד שבורות. על מספר מצבות רוססו כתובות בספריי סגול. אם זה היה בחו"ל, היו נזעקים גופים יהודיים רבים לטפל בכך. בגלל שזה בישראל קיימת התעלמות. לא נותנים לזה את המשקל הראוי". מקרה דומה נחשף גם בחלקה הסמוכה מאוד לחלקת חב"ד.

"מתוך 3,000 קברים שנהרסו תחת המפולת, ישנם כאלף יוצאי בוכרה. הקונגרס החל לטפל באזור מסויים בו טמונים כאלף יהודים. זו דחיפה ראשונה, ואנו מקווים ובטוחים שלאחר הפרויקט ימשיכו הרשויות שהתכנסו יחד למימון השיפוץ, להמשיך ולשקם את יתר החלקה הספרדית", אומר בלוי.

מי צריך לשקם ולשפץ את הקברים המחוללים? "המדינה", קובע ארמוזה. "זו חובתה כמי שאחראית גם על העבר. כאשר ביקשנו להתחיל לשקם ולשפץ נתקלנו בהמון בירוקרטיה. דחו אותנו ב'לך ושוב'. פנינו לממשלה מספר פעמים, למס רכוש, ומאומה לא הועיל. פעם אחת קבלנו עזרה ממס רכוש בעניין מאד מסויים, אבל רוב העזובה נותרה בעינה".

על ההרס הקדום, משנות השלטון הירדני, נוסף בהמשך עוד הרס של פורעים בשנות האינתיפאדה. שישראל חיסלה את אבו עלי מוסטפא בשנת 2002 - ריססו השכנים הערבים מצבות בתרסיס אדום. הם רשמו את שמו של עלי על מצבות והוסיפו גם את דגלי אש"ף וסמלים של הפתח' והחמאס. בין המצבות שחוללו גם כאלה מלפני מאות שנים. בחלק מהמקרים למשפחות לא ידוע על חילול הקבר כיוון שהן לא מגיעות למקום בגלל הפחד מהתנכלות מצד ערביי המקום שעד היום מנסים להתנכל לכל בעל חזות יהודית.

המאחז היהודי החדש

עד שהחלה התיישבות יהודית במקום היה האזור שממזרח לראס אל עמוד פרוץ במשך שנים רבות. הערבים היו נכנסים עם חמורים ועיזים לתוך בית הקברות ובעלי החיים היו מזהמים את הקברים. באחת הפעמים אף התגלה ערבי שחסם את פתחה של מערת קבורה מתקופת הבית השני ובנה בה אורווה. ה'אורווה' תועדה ונצפה בה חמור העומד ב'בית' וגורס חציר.

במקרה אחר נמצא בית ערבי שהוקם בשטח בית העלמין מעל 20 קברים יהודיים בחלקות מוזנחות בצד המזרחי של הר הזיתים. משטרת ירושלים לכדה פעמים רבות קבוצות של נערים ערבים שניפצו מצבות. גם כנופיית עבריינים שעסקה בסחר בסמים נלכדה במקום.

מדוע הדברים נראים כך? "הכל", אומר אריה קינג מעמותת אלע"ד המעודדת התישבות בעיר דוד, "משום שאין למקום הזה אבא". מתנדבים משקמים פה ושם, בהם, בראש ובראשונה, אנשי החברא קדישא הספרדית. גם החברה לפתוח מזרח ירושלים עשתה עבודות שיקום. "עמותת אלע"ד הפעילה מתנדבים שהגיעו להר וניקו, בעזרת מים שהותזו בלחץ, חלק מהקברים", מספר ארמוזה. "הנקיון חשף את המצבות וניקה אותן, אבל הם לא עסקו בשיקום ובשיפוץ קברים".

בהר הזיתים החלה עמותת אלע"ד בשנת 2004 בפרוייקט שיקום. אריה קינג - איש העמותה ותושב שכונת מעלה הזיתים - התחיל ביוזמה לנקות את בית הקברות מהפסולת שמשליכים שם ערביי הסביבה. נערים שיקמו את המצבות ההרוסות, הקימו את המבנים שעל הקבר, ניקו את אבני המצבה וחידשו את הכיתוב שעליה. באחת המצבות שהוצבו ע"י הירדנים בשירותים נקדח, במרכז, חור עגול. מצבה זו נמצאה במחנה אל עזריה שנבנה - כבר סיפרנו - ממצבות שנגזלו בהר.

עבודת ההתנדבות של אריה קינג ואחרים עשתה משהו. "במהלך שיקום אזורים בהר חשפנו את קברו של רבנו עובדיה מברטנורא".

ויותר מזה. "הגיעה אלי, בעבר, תמונה ישנה שבה נראו קברים באזור מסויים בהר. קבוצה של נערים הגיעה למקום והחלה לחפור. בסיועה של עירית ירושלים שפינתה את הזבל נחשף אתר קבורה ובו 30 קברים של יהודים.

בשעתו, כשנתן שרנסקי היה השר לענייני ירושלים, הוא הכין תכנית חומש לשיקום בית העלמין היהודי. התכנית כללה גם הכרזה של הממשלה על המקום כאתר לאומי. עלות התכנית היתה 91 מליון שקל, מה שככל הנראה הרתיע את אנשי משרד האוצר, והתכנית על הנייר עומדת, ורק על הנייר.

ל' משפחה' נודע כי באותה תכנית יוחד פרק לתיאור הבעיות העיקריות בהר הזיתים. "רבים מהקברים באתר מוזנחים והרוסים", נכתב בפרק שהתייחס לנושא. "לאתר מושלכת פסולת ביתית ומוזרמים מי ביוב; פסולת בנין מושלכת לאורך שבילי הגישה לחלקות הקברים והשטחים שביניהן. בהעדר אבטחה ראויה, ללא מערכת שמירה ובקרה, עם פרצות בגדרות, בחומות ובשערים שאינם נסגרים, הפך האתר למקום מפגש וונדאליזם לאומני; ברחבי בית הקברות מרוססים ציורי קיר וסיסמאות לאומניות; אין פחי אשפה מקובעים בשטח בהעדר שרותי אחזקה וניקוי וכך מצטברת אשפה של מבקרים: נרות נשמה, בקבוקים, אריזות מזון וכו'. בניה בלתי חוקית, חוסר בולט במבני שרותים סניטריים, חוסר בפינות מנוחה ומתקני מים לשתיה ולנטילת ידיים. בית הקברות אינו נגיש לנכים; קיים מחסור בשטחי חניה, הגינון מועט..." וכך הלאה. תמונת מצב עגומה. "אוירה של חילול כבוד המתים וזלזול במורשת ישראל", כך לשון המסמך. חבל על דאבדין.

את תכנית הפעולה לתיקון המצב הכינה בשעתו "החברה לפיתוח מזרח ירושלים", אבל התקציבים לא הוענקו והתכנית, כבר אמרנו, נשארה על הנייר.

משהו, זעיר אמנם, בכל זאת זז מעבר לפעילות הברוכה של החברא קדישא הספרדית. לא הרחק משכונת "מעלה הזיתים" - המאחז היהודי בשיפולי שכונת ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים - סמוך לחלקת הקבורה הספרדית "צור", מתגוררת קבוצה של בחורים יהודים בתוך מתחם ישן ובו שלושה בתים מטים לנפול בני כמאה שנה, הם חיים שם, מוקפים מצבות וקברים.

החברה קדישא הראשית והכללית של ירושלים, שהיא בעלת החזקה במקום, מרשה להם לשהות במתחם ככל שיחפצו. מגדירים אותם באופן רשמי כשומרים.

שאלתי את ארמוזה האם הם מסייעים בשמירה על המקום.

"הם לא מזיקים", אומר ארמוזה, "אבל הם גם לא מועילים במיוחד". מה שכן מועיל זו עצם ההמצאות של יהודים שהתיישבו באזור. דיירי בית העלמין, בנוסף למתיישבים היהודים במעלה הזיתים - מה שמוכר כ"חלקת מוסקוביץ" מקבעים נוכחות יהודית ממזרח לעיר העתיקה של ירושלים. הקבוצה מתואמת עם אריה קינג מחלוצי ההתיישבות היהודית במעלה הזיתים. העובדה שהם כאן מרתיעה והפשיעה אכן ירדה.

ו' בשבט תשס"ח
הכתבה מתוך 'משפחה'
הכתבה מתוך 'משפחה'
 
מראה החלקה לפני ההרס
מראה החלקה לפני ההרס
 
החלקה ההרוסה ש"גולחה" מקברים
החלקה ההרוסה ש"גולחה" מקברים
 
המצב כיום, במהלך השיפוצים: עשרות מצבות שופצו
המצב כיום, במהלך השיפוצים: עשרות מצבות שופצו
 
טקס החתימה: הרב אמינוב, ר' יצחק ארמוזה, הרב יהודה בלוי והרב אלי שמחיוף
טקס החתימה: הרב אמינוב, ר' יצחק ארמוזה, הרב יהודה בלוי והרב אלי שמחיוף
 
הגב לכתבה

תגובות
5
1. כול הכבוד
אין מילים לתאר את המצוות שעושה הרב לוי לביוב מה שנכתוב ונאמר תודה לא מספיק לכן נסיים בעלה והצלח ר לוי תודה
ז' בשבט תשס"ח
2. נכד
ומה על המציבות של חלקת חב"ד שהורסו
ז' בשבט תשס"ח
3. כל הכבוד למנכל הקונגרס
ח' בשבט תשס"ח
4. אלו דברים שאין להם שיעור גמילות חסדים
תבורכו מפי עליון אשריכם ישראל
ט"ז בתמוז תשס"ח
5. כיצד אפשר לאתר מקום קבורה?
שלום רב!
אנו יודעים שסבו של אב בעלי עלה לארץ בשנים 1890 לערך ונקבר בהר הזיתים.
ברצונו לדעת האם יש דרך לאתר את קברו?
כ"ו בשבט תשס"ט