ב"ה יום חמישי, י"ז כסלו תשפ"א | 03.12.20
הגה"ח הרב חנניה יוסף אייזנבך שליט"א
הגה"ח הרב חנניה יוסף אייזנבך שליט"א צילום: י' בלינקו
"כך החתמתי את גדולי ישראל"

הרב חנניה-יוסף אייזנבך, ראש ישיבת ת"ת ב"ב מספר על פרסום קריאות הקודש באמצעותו קראו גדולי התורה להצטרף למבצע תפילין
אברהם הלוי

מיוחד: הרב חנניה-יוסף אייזנבך, ראש ישיבת תומכי תמימים בבני ברק מתראיין השבוע לתוכנית הרדיו "פותחים שבוע בשטורעם" שתשודר במוצ"ש הקרוב. הרב אייזנבך, שיזם את פרסום קריאות הקודש באמצעותם קראו גדולי התורה והחסידות להצטרף למבצע תפילין, סיפר על ימי המלחמה ועל מבצע איסוף החתימות.

"לא נתקלתי בהתנגדות מצד גדולי ישראל למבצע", הוא מגלה. "כולם ניגשו בחרדת קודש לחתום על הקריאה ולהצטרף למבצע של הרבי. היה מגוון רחב מאוד של גדולי תורה וחסידות, החל בראשי ישיבות ליטאיות וראשי תנועת המוסר וכלה בראשי ישיבות ספרדיות.

"על הכרוז הראשון חתמו 24 רבנים בסך הכל. על המהדורה השניה כבר התנוססו 32 חתימות".

הרב אייזנבך מסרב לחשוף רגעים מתוך חדריהם של הרבנים החותמים. הוא לא רוצה לנקוט בשמות. "אני רק יכול לספר שהמפגשים נמשכו לעיתים חצי שעה, לעיתים כשעה וחצי. מיד לאחר שהכותל שוחרר נהרו המונים לירושלים, גם בשבת. היו כמה וכמה מגדולי ישראל שהביעו מחאה חריפה נוכח המתרחש, ואחדים מהם אף טענו שאין לזלזל בקדושת התפילין ולכן אסור שיהודים מחללי שבת וכו' יתעטרו בתפילין. הטיעון המרכזי שהשמענו בפניהם היה שמדובר בהצלת נפשות, הרי הסכנה חמורה מהאיסור.

"זה לא היה רק מבצע תפילין אלא גם הזדמנות של גדולי ישראל להביע את רחשי ליבם".

לוחות המודעות בריכוזים החרדיים היו עמוסי קריאות קודש, ואלפים הצטופפו סביבם. הרב אייזנבך מזכיר את ההתייחסות של הרבי לקריאות הקודש. "הרבי הזכיר את זה בהתוועדות וכששלחנו את הכרוז לרבי, הוא הורה לתלות את זה ב'זאל' הקטן".

הראיון המלא והמרתק עם הרב אייזנבך ישודר במוצ"ש הקרוב

כ"א באייר תשס"ז