ב"ה יום שני, כ"ט שבט תשפ" | 24.02.20
הרב אברהם אשר בלינוב
הרב אברהם אשר בלינוב צילום: מאיר דהן
"יש שינוי בחינוך מג' תמוז"

הרב אברהם אשר בלינוב, ראש ישיבת תומכי תמימים באלעד בראיון ל"פותחים שבוע בשטורעם": קם דור חדש ש'לא ידע את יוסף' (ראיון)
אברהם הלוי
השבוע שבו תלמידי התמימים אל ספסלי הישיבות, ובמקביל החלה עונת המבחנים לישיבות הקטנות. הרב אברהם אשר בלינוב, ראש ישיבת תומכי תמימים באלעד העניק ראיון מיוחד לתוכנית הרדיו "פותחים שבוע בשטורעם". קטעים מהראיון לפניכם:

מאזינים לנו הורים לתלמידים בכיתות ח' שמתלבטים להיכן לשלוח את בנם. איך בוחרים את הישיבה המתאימה?

"לכל תלמיד יש צרכים אחרים, סגנון שונה, וישיבה מסוימת שהוא מחפש. יש שמעדיפים ישיבות עם כמות גדולה של תלמידים, אחרים מחפשים ישיבות מועטות תלמידים. למרות המגוון הרחב שקיים בארץ בתחום הישיבות הקטנות על כל הורה לצמצם תחילה את רשימת הישיבות המתאימות לפי הדרישות שלו.

"הישיבה שלנו, מבחינה כמותית היא ישיבה קטנה. כל כיתה אצלנו לא מכילה יותר מעשרים ושישה תלמידים, בגלל הרצון שלי להעניק לכל תלמיד יחס אישי ולעמוד בקשר עם ההורים לעיתים קרובות".

על-פי אלו פרמטרים מתקבל תלמיד לישיבה?

"הזכרתי קודם את תהליך החיפוש של כל הורה את הישיבה המתאימה לבנו, ואת הסגנון המועדף עליו. גם כשראש ישיבה יחד עם הצוות פותח ישיבה, הוא מחליט על תנאים מסוימים ועל סגנון מסוים, על פיו יישק דבר. אנחנו מחפשים תלמיד טוב. זה לא אומר שעליו להיות עם ראש חריף, למרות שזה בהחלט חשוב. העיקר הוא שיהיה חסידי, מבית טוב, עם רצון עז להשתנות ולהיות 'תמים' וחסידי.

"לא פעם נתקלתי בתלמיד שהיה עם ראש חזק, ולעומתו היה תלמיד עם ראש חלש בהרבה. התלמיד החלש הגיע רחוק הרבה יותר מהחזק ממנו, בגלל הרצון שבער בו.

"אני לא מקבל את המושג תלמיד חלש. לעיתים יש תלמיד שחלש אולי בלימוד גמרא, אבל כוחו בלימוד חסידות. הוא חלש בלימוד לעיון, אבל בלימוד לגירסא הוא חזק יותר. כל תלמיד הוא עולם ומלואו ולכל אחד יש את הפוטנציאל לצאת חסיד של הרבי, שליח וכו'".

האם אתה מברך על תופעת העדריות – נהירת תלמידים רבים מאותה כיתה לאותה ישיבה?

"כמו בכל דבר יש בזה מעלה ויש בזה חסרון. כשבאים יחד עם חברים מהכיתה לאותה ישיבה אתה מסתגל יותר מהר. צריך לזכור שמדובר במעבר לפנימייה, לישיבה קטנה למקום זר וחדש. זה מקל על זה. מאידך, לעיתים יש דברים שצריכים תיקון והלימוד המשותף עלול להעיב על זה".

מה השתנה מאז ג' תמוז בישיבות הקטנות?

"הרבה מאוד. קם דור חדש ש'לא ידע את יוסף'. שמים דגש על לימוד שיחות של הרבי, התוועדויות ומראות קודש. אפשר לומר שמבחינה מסוימת עוסקים בישיבות בלימוד תורתו של הרבי הרבה יותר בהשוואה לתקופה שלפני ג' תמוז".

כ"ח בניסן תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
3
1. יפה מאוד
הופעה יפה, אין מה לדבר!
כ"ח בניסן תשס"ז
2. הסגנון והגישה מצאו חן בעיני
הסגנון יפה והגישה נכונה בדבריו של הרב בלינוב.

לישיבה של אלעד יש טעם מיוחד וניחוח יחודי

עלו והצליחו
כ"ט בניסן תשס"ז
3. חבל.
חבל מאוד שדברים אלו הנשמעים ונראים מצויינים נוקבים ואמיתים כל כך לא זוכות לאוזן קשבת ברוב ישיבות קטנות בארץ, אני בעצמי נתקלתי לא פעם ביחס "עוין" לתלמידים לא מי יודע מה חזקים בלימוד וכו', טוב שהר' הנכבד המרואיין לא מפחד ומוציא את הדברים על בוריין החוצה, חזק ואמץ הר' בלינוב שליט"א.
כ"ט בניסן תשס"ז