ב"ה יום שלישי, כ"ב סיון תשע"ט | 25.06.19
'הצופה' על האירוע באוליאנובסק
אתר הצופה

אנטישמיות ברוסיה: בקבוק תבערה, צלבי קרס וסכין גדולה בבית כנסת

שורה של אירועים אנטישמיים ברחבי רוסיה בשבועות האחרונים, על רקע פריחה יהודית תורנית במדינה. בית הכנסת באוליאנובסק הצטרף לרשימת האתרים היהודיים ש"זכו" לביקור של פורעים אנטישמיים, בזמן ששליחי חב"ד לעיר הגדולה נערכים להקים במקום מרכז יהודי גדול ותוסס. הפורעים האנטישמיים נעצו סכין גדולה בעץ הסמוך לפתח בית הכנסת, ועליו צלב קרס, בגיליון נייר שהותירו נכתב: "צריך להרוג את כל היהודים וללמד את בנינו להרוג אותם".

בכך לא תמה ההתקפה הברברית. רב העיר הרב יוסף מרוזוב שמצא את הסכין הגדולה, גילה במקביל גילה בקבוק תבערה שהושלך לתוך בית-הכנסת ורק בנס לא התלקח. הרב מרוזוב סבור כי האירוע האנטישמי לא מלמד על שנאת יהודים דווקא, אלא על שנאת זרים בכלל. "הקבוצה שאחראית למעשה הנפשע מתנגדת גם למוסלמים, לנוצרים ולשאר מהגרים", הסביר. ההתקפה באה בזמן שהרב מרוזוב מנהל מו"מ עם העירייה המקומית לרכוש שני בנינים בלב אוליאנובסק כדי להקים בהם מרכז יהודי מפואר.

לפני כשלוש שנים קיבל הרב הראשי לרוסיה, הרב בערל לאזאר הבטחה מראש העיר, סרגיי מרוזוב כי הבניינים יועברו לרשות נציגו. בחג חנוכה האחרון, במהלך ביקור שקיים הרב מרוזוב בלשכתו של ראש העיר, הבטיח האחרון כי העברת הבניינים תתבצע בקרוב. אלא שבדרך הוא נתקל בקשיים. הרב מרוזוב, שהחל את פעילותו בעיר רק לפני חצי שנה, התאכזב אבל סירב להיכנע. לפני מספר חודשים אמר כי הוא רואה בפעילותו בעיר אות ניצחון על הקומוניסטים, שכן סבו נרצח ב"עוון" הפצת היהדות.

"נמשיך את מסורת אבותינו, נפיץ יהדות בכל מחיר", הדגיש. בעקבות האירוע האנטישמי האחרון, ביקר מושל אוליאנובסק אצל רב העיר ועודדו. "אעשה כל שביכולתי לתפוס את האחראים לאירוע המביש" הבטיח מושל המחוז והוסיף כי "השלטונות יענישו אותם בכל חומרת הדין, כדי להרתיע חוליגנים אחרים מלעשות מעשים נפשעים שכאלו".

כ"ט בשבט תשס"ז