ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
הרב לאו קיבל את "דיעדושקא"

עורך הספר הרב וולף נפגש עם הרה"ר לשעבר הרב ישראל מאיר לאו, והעניק לו את החיבור על הרבי ויהדות רוסיה ובו תיאור על פגישתו עם הרבי
מערכת שטורעם

אמש נפגש הרב זושא וולף, עם הרב הראשי לישראל לשעבר, ורבה הראשי של תל אביב כיום, הרב ישראל מאיר לאו שליט"א, והעניק לו את הספר החדש שבעריכתו - "דיעדושקא – הרבי מליובאוויטש ויהדות רוסיה".

הספר "דיעדושקא" יצא לאור לפני מספר חודשים על ידי "וועד השלוחים למדינות חבר העמים", והוא  מביא לראשונה את הסיפור המלא של פעילות הרבי למען יהודי ויהדות רוסיה.

השבוע נפגש עורך הספר הרב וולף עם הרב הראשי, והעניק לו את הספר החדש.

הפגישה, שנערכה במעונו הפרטי של הרב לאו, הייתה חמה ולבבית. הרב הראשי נהנה לראות ב"דיעדושקא" את תיאור פגישתו עם הרבי כאשר יצא לאור ספרו "יהדות הלכה למעשה".

בספר מובא הסיפור הבא בשמו של הרב:

"באחת מפגישותינו, הבאתי לרבי במתנה את ספרי מתורגם לשפה הרוסית, כרוך בכריכת עור, ושמו של הרבי מוטבע באותיות של זהב. אמרתי לו: כשמסך הברזל עלה, גילינו שם מיליוני יהודים, ואני נתבקשתי לתרגם את ספרי לשפה שמובנת להם. החלטתי להביא לרבי את העותק הראשון, כיוון שבלעדי הרבי מלובביץ' - לא היה לי בשביל מי לתרגם את הספר לרוסית"...

סיפור נוסף בשמו של הרב לאו המובא ב"דיעדושקא", הוא עדותו על מפגש יוצא דופן, שנערך באחת מלילות השבת של שנת תשכ"ה, במועדון "המדורה", מועדון תל-אביבי של 'אחדות-העבודה'.

הרב לאו הוזמן להשתתף בסימפוזיון שנסוב על בעיות דת ומדינה. לא היה שם חילול שבת, שכן הסימפוזיון נערך ללא מיקרופון. המנחה היה ח"כ משה ארם, מהרשימה המאוחדת, אחדות העבודה-מפ"ם, ואחד המשתתפים היה יצחק גרינבוים, מי שהיה שר הפנים בממשלת ישראל הראשונה. בערוב ימיו עשה גרינבוים תפנית פוליטית והצטרף לקומוניסטים.

יצחק גרינבוים היה נואם מעולה ובעל אישיות כריזמטית. בזיכרוני נחקק משפט אחד שלו, שנאמר בערב שבת ההוא, במועדון "המדורה", בנוכחותם של כמאתיים איש: "והיה אם יום יבוא ויתרומם מסך הברזל, וברית-המועצות תהיה פתוחה גם לתושבי מדינת ישראל, אם נבוא לשם ונמצא איש אחד שמכריז כי יהודי הינו, הרי שהדבר יקרה בזכות אדם אחד שיושב בברוקלין - הרבי מלובביץ'".

כ"ה בטבת תשס"ז