ב"ה מוצאי ש"ק, י" שבט תשפ"א | 23.01.21
תמונת הרבי שפורסמה בשבועון באותו שבוע
תמונת הרבי שפורסמה בשבועון באותו שבוע צילום: ארכיון 'כפר חב"ד'
כשהרבי הגיב על שיר שנכתב לכבודו ב'כפר חב"ד'

מה הגיב הרבי לשיר שפורסם לכבודו ב'כפר חב"ד' בגיליון י"א ניסן? • עורך שבועון 'כפר חב"ד' הרב אהרן-דב הלפרין משחזר את אחד מרגעי השיא במהלך שנות עבודתו לאויוש"ט: "על מה שחשתי באותו רגע – כשדמעות של התרגשות חונקות את גרוני – מיותר לספר..." ● מוגש לרגל יום הולדתו של הרבי ● לסיפור המלא ולעמוד השיר המקורי >>>
הרב אהרן-דב הלפרין
ליל שבת הגדול, עשירי בניסן, ערב היום הבהיר י"א ניסן, יום הולדת השמונים של הרבי. מעולם לא היה בית הכנסת הגדול של 770 מלא עד אפס מקום, מפה לפה, כפי שהיה בשבת זו. אלפי-אלפים, מכל העולם, ובהם כל שלוחי המלך, התאספו נקבצו יחדיו לבית חיינו לקראת היום הגדול והקדוש.

לקראת שבת התקינו חברי ועד המסדר, באישור הרבי, במה מוגבהת לרבי לתפילתו במקומו הקבוע, כפי שעושים בחודש תשרי, כדי להקל על הדוחק של המוני האורחים שמצטופפים כדי לזכות לחזות בפני הקודש באותם רגעים שניתן הדבר.

רגשי הקודש וההתקשרות של הקהל העצום, עלה על גדותיו. בניגוד למקובל שמשתררת תמיד דממה מוחלטת כשהרבי נכנס לבית-הכנסת - הפעם כשנכנס הרבי לתפילת קבלת-שבת פרץ כל הציבור בשירה אדירה של "ויאכילהו מחלב חיטה", מקאפיטל פ"א. הרבי, מצידו, שפניו הקדושות היו מאד רציניות, מיד כשהגיע למקומו פתח את הסידור והתפילה החלה.

בסיום התפילה, למרות הדוחק הנורא עד בלי מקום להכניס סיכה לבית-הכנסת – כשיצא הרבי מבית-הכנסת, נעשה שביל גדול שבו עבר הרבי ואמר "גוט שאבעס" לימינו ושמאלו, וכשפתחו שוב בשיר "ויאכילהו" הניף הרבי את ידו הקדושה.

כמה שניות אחרי שיצא הרבי מבית הכנסת, אירע דבר שמעולם לא היה כמוהו: הרבי נכנס שוב לבית-הכנסת!

הקהל המשתאה החריש כמובן באחת, בדממה מוחלטת. הרבי פנה מיד לאחת השורות האחוריות שליד הפירמידה המערבית, וניגש להרה"ח ר' צבי שטיינמיץ, המכונה "צבי יאיר" (שכל שנה לקראת י"א ניסן נהג לפרסם ב'כפר חב"ד' שיר חדש) שהצטופף בין אלפי האנשים, אמר לו כמה מלים, כשחיוך על פניו הק', ויצא שוב מבית הכנסת.

בשל הדוחק של הקהל העצום, לא נודע לי מה אמר לו הרבי, עד למחרת, לפני התוועדות השבת. חצי שעה לפני ההתוועדות, בעודי מצטופף במקומי הקבוע, אומר לי מישהו שר' צבי שטיינמיץ מסמן לעברי וקורא לי שאגש אליו מיד. פילסתי דרכי בצפיפות הגדולה והגעתי למקומו הקבוע של ר' צבי בהתוועדות, על בימת הרבי, ואז סיפר לי בהתרגשות:

"לפני שהרבי יצא מבית-הכנסת, עשה לעברי "גוט שאבעס", אחר-כך כשנכנס שוב וניגש אלי אמר לי: "איך האב באקומען היינט דעם "כפר חב"ד" פון די וואך, און א ישר כח אוף אייער נאייעם שיר" [= קיבלתי היום את ה'כפר חב"ד' של השבוע וישר כוח עבור השיר החדש שלך].

על מה שחשתי באותו רגע – כשדמעות של התרגשות חונקות את גרוני – מיותר לספר...
י"ב בניסן תש"פ
השיר שנכתב לכבודו של הרבי
השיר שנכתב לכבודו של הרבי | צילום: ארכיון 'כפר חב"ד'