ב"ה מוצאי ש"ק, י" ניסן תשפ" | 04.04.20
'יפוצו מעיינותיך': 6 שעות התוועדות בשידור חי ב'קול חי'

אולפן מיוחד של רדיו 'קול חי' הוקם בבנייני האומה בליל י"ט כסלו, וקיים התוועדות חיה מ-8 בערב עד 2 לפנות בוקר ● בתכנית התארחו רבנים, משפיעים ואורחים, שנשאו דברים על היום הגדול וחיממו את הלבבות, בליווי ניגונים חסידים בביצוע חי באולפן ● לכתבה המלאה ותמונות נוספות >>>
מערכת שטורעם
אחד האירועים המיוחדים של "שבוע החסידות", שנערך השבוע בבנייני האומה בירושלים, הוא משדר ברדיו קול חי, ששודר היישר מהמקום, באולפן מיוחד שהוקם לשם כך: שש שעות של התוועדות תוססת.

זה היה בליל חג הגאולה י"ט כסלו, ביום שני בערב. מהשעה שמונה בערב ועד שתיים בלילה, במשך שש שעות רצופות, היו רתוקים עשרות אלפי מאזיני הרדיו למשדר מיוחד, במתכונת של התוועדות חיה, בשידור ישיר מהאולפן שהוקם במקום בולט ומרכזי, בחזית אולם התצוגות בבנייני האומה.

את התכנית ניווט והגיש בחן, במיומנות ובטוב טעם, הסופר החסידי ר' בנימין ליפקין, ובמהלכה התארחו באולפן: המשפיע הרב שניאור זלמן גופין, המרצה הנודע הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון, ענק הזמר החסידי אברהם פריד, הרב משה שילת, הרב מנחם ברוד, הרב טוביה זילברשטרום, הרב מאיר אליאני, הרב יהודה כהן. כמו כן הצטרפו למשדר אישים ואורחים: מנכ"ל רדיו קול חי אבי רוזן, עורך מרכז העניינים העיתונאי הוותיק יצחק נחשוני, בנו קובי נחשוני, כתב ynet ועוד.

האולפן, שקידם את פני האורחים, נראה כתעתיק מדויק של שולחן התוועדות, עם בקבוק משקה, כוסיות ו'פארבייסן'. כל אחד מהאורחים התוועד עם המאזינים, שוחח אודות היום הגדול ובשורתו והשמיע דברים מאלפים על לימוד החסידות ועל דרכי החסידות.
בין פרק לפרק נערכו פריצות מהשטח – מכל אחד ואחד מהמוקדים השוקקים במתחם בבנייני האומה באותה שעה. כתב רדיו קול חי, אשר גרייבר, פרץ לשידור שוב ושוב כשהוא מראיין בספונטניות קונים ביריד הספרים הענק; נבחנים בעיצומם של מבחני 'לב לדעת'; משתתפים באחת ההתוועדויות הפעילות; טועמים ממתחם המזון, שהגיש לכל המוני הגודשים את המקום כיבוד כיד המלך ובשפע רב; רוקדים שנשלפו מתוך השמחה במופעי 'צמאה' ועוד.

על השירה והשמחה הופקדה להקה מיוחדת, שהנעימה את השידור, ובה נגן הקלרינט דוד קליגר, הזמר אפרים חן ואמן הקלידים שימי ולדומירסקי. אל מול עמדת השידור התמקמו עד מהרה מאות מבאי המקום, שהיו רתוקים למהלך ההתוועדות. תוך כדי השירה השמחה, נוצרו במקום בספונטניות מעגלים של ריקודים והאווירה הייתה מרוממת ועילאית.

בעיצומה של התכנית הופיע במקום ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שבא לאירועי "צמאה", מלווה ברב יעקב הלפרין, חבר מועצת העיר ירושלים, העושה גדולות ונצורות במסגרת תפקידו זה ומקדש שם שמים. ראש העיר אמר בשידור כי מימיו לא היה עד למסה כה מדהימה ובלתי נתפסת של שלל אירועים בעת ובעונה אחת, וכי הוא גאה על כך שהעירייה בראשותו שותפה פעילה לכל השבוע הזה.

השידור הסתיים בשעה שתיים בלילה, כתום אירוע הניגונים המיוחד, בהשתתפות עשרות אלפי בני ישיבות. את התכנית כולה הפיק בהצלחה רבה הרב ישראל לאופר, משלוחי הרבי באשדוד. מטעם רדיו קול חי ניצח על ההפקה שימי ורקר עם צוות מתוגבר של עוזרים ומפיקים מטעם הרדיו, ועל התכלול כולו מופקדת הגב' אסתי הרשקוביץ לצד מנהל התכניות, בצלאל קאהן.

מרדיו קול חי נמסר כי שיעור ההאזנה לתכנית היה גבוה במיוחד, וכי עשרות אלפי מאזינים בכל רחבי הארץ היו רתוקים לתכנית והאזינו לה במשך כל השעות והרצופות של קיומה.
כ"ב בכסלו תש"פ