ב"ה יום שני, כ"א תמוז תשפ" | 13.07.20
אנטוורפן: הרב הראשי לישראל במסע לחיזוק היהדות

בית חב"ד אנטוורפן, בראשות השליח הרב שבתי סלבטיצקי, הזמין את הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף לשלושה ימים של חיזוק בקהילה היהודית באנטוורפן, במהלכם קיים סדרת שיעורים, כנסים ופגישות עם ראש העיר וחברי פרלמנט, לחיזוק התורה והיהדות במדינה ● אבטחת הרב הראשי בוצעה ע"י כוחות הביטחון המקומיים באישור מיוחד של הממשלה ● לסיקור המלא וגלריית תמונות >>>
מערכת שטורעם
בית חב"ד אנטוורפן, בראשות השליח הרב שבתי סלבטיצקי, הזמין את הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף לשלושה ימים של חיזוק בקהילה היהודית באנטוורפן, במהלכם קיים סדרת שיעורים, כנסים ופגישות עם ראש העיר וחברי פרלמנט, לחיזוק התורה והיהדות במדינה.

הממשלה נענתה לבקשה של חב"ד ולקחה את אבטחת הרב תחת חסותה ועם הגיע הראשון לציון לשדה התעופה היה להרב שמירה צמודה וכל הנסיעות של הרב לכל השיעורים והפגישות בבית חב"ד היו  במכונית ממשלתית מיוחדת עם ליווי של המשטרה כאשר אופנועים מפנים את הדרך בכל מקום ועוצרים את התנועה עבור הרב. זה גרם קידוש ה' גדול בעיר. וכאן המקום להודות לתומר ראובני שסידר את כל הענין של השמירה במסירות רבה ועבד ללא הרף להצלחה הביקור.

הרב הגיע ביום שני בבוקר לעיר ונפגש יחד עם הרב שבתי סלבטיצקי השליח הראשי לבלגיה עם הרב הגאון ד.מ ליברמן הרב הראשי לעיר ואב"ד קהלת שומרי הדת.

לאחר הפגישה פנה הרב הגאון יצחק יוסף שליט"א לישיבת בעלז ואמר  שיעור בעניין ספירת העומר ובדין ספירה על ספק. הבחורים הקשיבו קשב רב והראשון לציון  חיזק אותם לקחת על עצמם להתמסר ללימוד התורה.

בשעות הערב היה הראשון לציון  אורח לקבוצת מקורבים שעוזרים בפעילות בית חב"ד והישיבה שסעדו במסעדה יוקרתית. הראשון לציון  דיבר ועורר את הנאספים על קביעות עיתים לתורה וסיפר סיפור מרגשים על ההתמדה הנפלאה של אביו זצ"ל שבשבת האחרונה סיפר לו שבגיל 15 סיים בפעם הראשונה את הש"ס וכאשר שאל את אביו האם סיים עם תוספות התפלא אביו על השאלה ואמר בודאי איך אפשר אחרת. לאחר מיכן הרב בירך את כל אחד מהנאספים באופן אישי ונתן לכל אחד בקבוק יין.

למחרת ביום שלישי בבוקר התפלל הראשון לציון בבית חב"ד כאשר משתתפים בתפלה כמאה איש. בסוף התפלה אמר הרב שיעור בעניני הלכה ואחרי השיעור כולם התישבו לארוחת בוקר ושמהלכה אמר הרב הגאון עוד שיעור בהלכה ואגדה ועורר את הנאספים לעשות קביעות לימוד בענייני הלכה.

משם המשיך הרב הגאון עם השליח לכולל של בעלז ואמר שיעור בעיון בהלכות שבת.

אחרי הצהרים הרב דיבר בישיבת "טל תורה" וגם שם עורר את הבחורים לקחת על עצמם להתמסר ללימוד התורה וסיפור סיפורים מעניינם על לאביו הרב הגאון מרן עובדיה יוסף זצ"ל אשר עד שהיה דיין לא קרא עיתון ולא היה לו שעון ותמיד למד על שלא שכלו כוחותיו והלך לישון. כאשר נתמנה לדיין נתנו לו במתנה שעון כדי שידע מתי הפגישות בבית הדין.

משם חזר הרב הגאון לבית חב"ד ושם נערכה פגישה מעניינית עם סגן ראש העיר וחבר פרלמנט חשוב לודו ואן קמפנהוט. שסיפר להרב הגאון בהתרגשות גדולה על ביקורו בכינוס השלוחים ואמר שבכל מקום שהוא מגיע בישראל ברוסיא בסין בסינגפור ובכל מקום הוא הולך לבקר את חב"ד ומראה להם את התמונה של כינוס השלוחים. הרב מאד התרגש לשמוע זאת ונתן לו מתנה מיוחדת שהביא מירושלים עיר הקודש ובירך אותו בחמימות רבה. והודה לו על עזרתו הרבה לחב"ד ולקהלה היהודית והזמין אותו לבקרו בארץ ישראל.

בין היתר סיפר שכאשר היצעו את מעמדתו להיות הראשון לציון נסע להתפלל על הציון של הרבי וסיים ואמר ואתם רואים מיד אחרי כך נתמנה לראשון לציון. ואז הזכיר גם את הרב ישראל מאיר לאו שהיה הרב הראשי שעוד קודם שנתמנה להיום רב ראשי הרבי קרא לו ביחידות עמו הרב הראשי.

אחרי הפגישה הרב הגיע לישיבת חב"ד לילדי השלוחים לתפלת מנחה ואח"כ הרב אמר שיעור עמוק בענייני ספירות העומר. הבחורים ישבו בקשב רב והרב אמר אחרי השיעור את התפעלותו הרבה מהבחורים ומהאיחוד הגדול של כל הבחורים שבאים מלמעלה מ16 מדינות מרחבי העולם. ודיבר רבות על השלוחים ופועלם בעולם. והתפלא מאד איך גם היום לאחרי ג' תמוז מתרבים השלוחים ביתר שאת ממה שהיה קודם. ושרואים במוחש את הענין של יתיר מבחייהו.

אח"כ התקיימה פגישה עם שגרירת ישראל שהגיעה במיוחד לבית חב"ד מבריסל לדבר עם הרב על עניינים העומדים על פרק.
מיד אחרי הפגישה הגיע ראש העיר שהוא גם ראש המפלגה הגדולה בבלגיה עם הרב שבתי סלבטיצקי לפגישה עם הרב הגאון יצחק יוסף. בפגישה סיפר ראש העיר שלפני 6 שנים כשנבחר לראש העיר יהודים רבים חששו מה תהיה התייחסותו ליהודים והוא אמר לרב  :  הדבר הראשון שעשיתי הגעתי לבית חב"ד ובפני מאות יהודים  אמרתי להם שהדלת שלי תהיה פתוחה לרווחה בפני היהודים! הרב הגאון הודה לו על עזרתו לקהלה היהודית ולחב"ד והתפתחה שיחה על אודות בעיית השחיטה בבלגיה וגם דיברו על עוד בעיות שונות. כיון שהרב אינו דובר פלמית תרגם את השיחה ביניהם הרב יוסף יצחק סלבטיצקי שהיה המארגן של כל הביקורים והפגישות של הרב הגאון בעיר. והיה אחראי על כל הפרטים בביקורו של הרב

בשעות הערב התקיים כינוס התעוררות גדול. בית חב"ד שכר את האולם אגודת ישראל ומאות רבות של אנשים ונשים מלאו את האולם. הרב הגאון ביקש מהרב השליח הראשי שבתי סלבטיצקי שיישא דבריו קודם  ואח"כ הרב נשא את דיברותיו משך שעה ארוכה. הרב התרגש מאד מהציבור הרב שמילא את האולם. ובין הדברים אמרו שזה כוחו של הרבי שאיחד את כל החוגים יחד. והראשון לציון הזכיר שלפני שנים עדות המזרח בארץ לא היו כ"כ קשורים ללימוד תורה וכמעט לא היו ישיבות ספרדיות. ורק הרבי השקיעו הרבה כוחות בקירוב כל החוגים. ואביו הקים ישיבות ולומדי תורה ספרדים.

ביום רביעי היה הרב הגאון אורח של הקהילה הגרוזינית  אחרי תפלת שחרית הרב אמר שיעור בעיניני הלכה. והוזמן לארוחת בוקר. בזמן הסעודה עם  הראשון לציון סיפר הרב שבתי סלבטיצקי איך התחילה הקהילה הגרוזינית בעיר.

וכך סיפר שלפני כשלושים שנה התקשר הרב ליפשיץ שהיה ראש הפעילים (יד לאחים) להרב שבתי סלבטיצקי באמצע הלילה ואמר לו שהיה עכשיו בחלוקת דולרים והרבי ביקש ממנו להתקשר להשליח ולבקש להקים באנטורפען קהלה גרוזינית, שיעורים ובית כנסת. הרב סיפר שהתחילו לארגן שיעורי תורה וגם אספו סכום כסף לבנית בית כנסת אך האנשים אמרו שלא יבוא לבית הכנסת כיון שבזמנו רוב החניות היה פתוחים בשבת ולכן החזירו לבסוף את כל הכסף שאספו. כעבור כמה חודשים שוב התקשר הרב ליפשיץ ביום חמישי לפנות בוקר ושוב אמר לרב הייתי עתה אצל הרבי והרבי שאל אותי שוב מה קורה עם הגרוזינים באנטוורפן. באותו רגע החלטתי השבת מתחילים מנין.

ביום שישי בבוקר הלכנו לחניות והזמנו אותם לבוא להתפלל. פתחנו מנין באולם הקידושים שבבית חב"ד (הקודם המקום שבו נמצאת כיום הישיבה). עוד באותו יום סדרנו ארון קודש, ספר תורה שולחנות כסאות יפות, מפות מיוחדות  הכל תוך יום אחד. בשבת הראשונה הגיעו 6 גרוזינים וכמובן שאנו השלמנו את המנין. ומשך הזמן התרחב המנין. וכעבור כמה חודשים  שכרנו בנין אחר  על יד בית חב"ד ומאז הכל היסטוריה. וב"ה היום רובם סוגרים את החנויות בשבת וב"ה רבים מהקהילה מתקרבים לתורה ומצוות.

הרב הגאון התרגש מאד לשמוע את זה ודיבר רבות על הראיה הגדולה של הרבי. ופועלו בכל העולם.

משם פנו לבית הספר "יבנה" שם דיבר הרב הגאון לפני הילדים בבית הספר היסודי ואח"כ אמר שיעור בהלכה לפני תלמידי הישיבה התיכונית ובנות האולפנה. מנהלי בית הספר שיבחו מאד את חב"ד שרק הם יכולים לארגן ביקור נפלא כזה ולאחד בביקור הזה על כל החוגים בעיר ואת השלטון.

משם הלך הרב הגאון עם שלוחי חב"ד לתלמוד תורה של ויזניץ שם הרבי דיבר לפני התלמידים על השאיפה ללימוד תורה. ואחר כך פנה לישיבה קטנה של ויזניץ ואמר להם שיעור בענייני ספירת העומר. ומיד לאחר השיעור נפגש הרב הגאון אהרן שיף שליט"א הרב הראשי לעיר ואב"ד קהלת מחזיקי הדת. ומשם פנה הרב לבית הכנסת הספרדי התפלל מנחה ואמר דברי תורה

הרב הגאון הודה מאד לבית חב"ד ולשלוחים המקומיים על ארגון הביקור וכן הודה להרב שמואל פרנקל שעזר בכל הפרטים להצלחת הביקור שבודאי פעל את פעולתו וישאר בזכרון המשתתפים.
ט"ו באייר תשע"ט