ב"ה מוצאי ש"ק, י" שבט תשפ"א | 23.01.21
הרב ראובן דונין ע"ה
הרב ראובן דונין ע"ה
מה שלמדתי מהרב דונין ■ בלוג שליחות

הרב ראובן דונין ז"ל היה כנראה החב"דניק שהשפיע על הכי הרבה יהודים במשך השנים להתקרב אל נשמתם ולהתחבר עם מקורם ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
אפתח במשהו אישי. זה לי כבר למעלה משש שנים שאני כותב בכל שבוע, בדרך כלל בהקשר של פרשת השבוע. אמון על החינוך של הרבי, אני משתדל שבכל פעם תהיה נקודה מעשית, שהקורא אם רק ירצה יוכל לקחת מהדברים משהו מעשי לחייו.

לא תמיד זה קל. לא כי קשה לי לכתוב או שזמן ההכנה והכתיבה לוקח לפעמים זמן ארוך, כי אלו עניינים טכניים שאפשר להתכונן אליהם נכון. לא תמיד קל, כי אני משתדל מאוד שלא לכתוב על דברים שאני לא אוחז בהם בעצמי. כי אם יש משהו שככה קצת הצליחו להכניס בי בחינוך החסידי, זה לא לדבר ובוודאי לא לתבוע ולדרוש במה שאתה לא אוחז בו.

השבוע אחרוג ממנהגי זה, כשבעצם אציב את הדברים כיעד ומטרה אליהם אשתדל להגיע, ושיהיה לנו בהצלחה.

הרב ראובן דונין ז"ל היה כנראה החב"דניק שהשפיע על הכי הרבה יהודים במשך השנים להתקרב אל נשמתם ולהתחבר עם מקורם. אינני יודע מספרים, אבל היום כבר מדובר על דורות, יען יש היום ילדים שהסבא שלהם מצא את דרכו אל אבינו שבשמים דרך 'הבית ברחוב בורוכוב 3'.

רבות דובר ונכתב על ראובן ועל דרכו, איש שהאמת האירה בו ודרכו בחדות, 'על אמת' היה הוא אומר במלעיל ישראלי. יש אבל משהו אחד ומיוחד בו שתפס אותי במיוחד, ראובן היה מסור בלב ונפש לעשות טובה לאחרים. הוא עשה את זה כאילו זו העבודה שלו עד שלעיתים ניתן היה לחשוב שבזה הוא עובד.

מכל מה שקראתי עליו יש את סיפור מכונת הכביסה שלא עוזב אותי. מסתבר שראובן היה בעל חוש טכני מפותח, בצעירותו אף עסק בין השאר בתיקון מכונות כביסה. ובכן, יהודי מבוגר בשם 'בארי' סיפר ש"במשך קרוב לארבעים שנה ראובן היה בא לעזור לי בשעת הצורך בתיקון מכונת הכביסה. בשנים האחרונות היה קשה לו לעלות במדרגות עד לקומה שבה התגוררתי בגלל הבעיות עם הנשימה שלו. אני זוכר פעם כיצד הגיע לביתי כשכולו מתנשף ואמר: 'תן לי רגע לחזור לנשימה שלי, ומיד אתחיל בעבודה'.

כמה רבנים ומשפיעים אתם מכירים שבאים עם ארגז כלים, מסדרים את הנשימה ואז מתכופפים ליד מכונת הכביסה, מתרטבים, מתלכלכים ומתקנים?

בפרשת קדושים אותה נקרא מחר בחו"ל מובא הפסוק הידוע "ואהבת לרעך כמוך". בחג השבועות תשי"ח הרבי סיפר ששמע מחמיו הרבי הריי"ץ ששמע בשם רבי לוי יצחק מברדיטשוב מה ששמע מהבעל שם טוב: "נאמר במסכת אבות "כל תורה שאין עמה מלאכה – סופה בטילה". 'מלאכה' אמר הבעל שם טוב היא התעסקות באהבת ישראל. כדי שיהיה קיום לתורה חייבת להצטרף אליה המלאכה - התעסקות באהבת ישראל. תורה זו השפיעה על הברדיטשובר שהתנהגותו בכל ימיו תהיה התעסקות באהבת ישראל".

הרבי ממשיך ומפרט: "פירושה של התעסקות היא דמיון לבית עסק. דרכו של בעל עסק, של סוחר, אינה לשבת בביתו עם סחורתו ולהמתין עד שמישהו ייוודע שיש לו סחורה וידע את ערכה ויבוא לקנות. הסוחר פותח חנות במקום בו מצויים עוברים ושבים, ותולה שלט כדי שכל העוברים ידעו שכאן נמצאת סחורה. גם בכך אין הוא מסתפק: הוא הולך ומפרסם ומציין את שבח סחורתו ומנסה לשכנע אנשים שיקנו אצלו, הוא מרבה בהשתדלות שיקנו סחורתו".

כן, כך אמורה להיות ההתעסקות באהבת ישראל לפי דברי הבעל שם טוב, שתיהיה כמו מלאכה. חסד בגשמיות משפיע על האדם לא פחות ולא פעם אף יותר מאשר חסד ברוחניות.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
ה' באייר תשע"ט