ב"ה ערב ש"ק, י"ט תשרי תשפ" | 18.10.19
יחד נשמור על קדושת החיים ■ אנרגיה מחדרה

השואה מעבירה בי ובכל אחד צמרמורת וזעזוע יחד עם מסר אחד, לפחות מיני רבים, לחיי היום יום ● השליח בחדרה, הרב יוחנן בוטמן בטור שבועי חסידי עם מבט אקטואלי במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לטור המלא >>>
השליח הרב יוחנן בוטמן, חדרה
השבוע הלך לעולמו האדמו"ר רבי מנחם מנדל  מקאליב ז"ל ניצול שואה. מחרידה ביותר מסכת החיים שעבר ואיך ניצל בניסים מגיא ההריגה.

לי הוא זכור בילדותי כשביקרנו בבית הכנסת הגדול שהקים בקרית קאליב בראשון לציון עם 613 מנורות כנגד תרי"ג מצוות שבתורה.

כמו כן בשנים מאוחרות יותר כשביקש להתארח אצל אחי שליח הרבי, ישראליק ז"ל וגיסתי שפרה תיבדל לחיים טובים, בביקורו בנהריה.

השואה מעבירה בי ובכל אחד צמרמורת וזעזוע יחד עם מסר אחד, לפחות מיני רבים, לחיי היום יום.

הרצון לחיים גובר על כל מכשול. כל מה שמעניין את האדם ברגעי האימה, זה לשרוד וזהו. לא מותרות לא תענוגות לא כבוד ולא יצרים שפלים. אם כי ישתדל לחיות ככל האדם, אבל כל אלו לא יתפסו אצלו מקום וחשיבות.

הלימוד מכך ברור לנו. היהדות אינה עומדת בסתירה לחיי רווחה, אבל בתנאי שאלו לא ייהפכו למטרה בחיים אלא כאמצעי בלבד.

התורה מבקשת על כך בפרשת השבוע "קדושים", בארץ ישראל. "קדושים תהיו כי קדוש אני". אדם נדרש לעשות הכול כדי לחיות, להקים בית, להביא ילדים לעולם, לפרנס אותם ובכבוד. אבל יש לעשות זאת בקדושה, עם מטרה לשם שמים.

ידידנו השליח בסאן דייגו הרב ישראל גולדשטיין, בעיצומו של הפיגוע בבית כנסת חב"ד, המחיש זאת בגופו, שבת שעברה, כיצד נחלץ לסייע לזולת. הוא גם העביר מסר בקול בוטח, עלינו להמשיך בכל תוקף, לבוא למלא את בתי הכנסת, להראות ולהפגין שעם ישראל חי. המסורת העתיקה שלנו היא המטרה העיקרית בחיינו, והכול נהפך לכלי שרת למטרה זו.

שבת שלום!
הרב יוחנן בוטמן
חב"ד חדרה
כ"ח בניסן תשע"ט