ב"ה יום שלישי, י" סיון תשפ" | 02.06.20
הרב וישצקי
הרב וישצקי
לכו לשאול ■ בלוג שליחות

זו לא בדיחה, התורה כולה לא הייתה מתקיימת ובוודאי לא מתפתחת אילו לא ידענו לשאול שאלות גם אם הם שאלות קשות ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
אני חושב שזה מאוד יפה, שחכמנו לקחו את האופי היהודי הקנטרני ונתנו לו מקום של כבוד. יהודים ידועים במומחיותם תמיד לשאול שאלות. לא רק לשאול, גם לענות בשאלה. ככה זה, כך היה כך יהיה, לא ישתנה. מה עשו חז"ל? יצרו לילה אחד ומיוחד והפכו את השאלה למטרה עליונה. ערב שלם של התנהגות מוזרה בשביל 'להתמיה את הילדים', בשביל שישאלו 'מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות'. זה מבריק לדעתי.

לא רק שמקדשים ומדגישים את השאלה, בין ארבעת הבנים הבן הכי פחות מחודד הוא זה 'שאינו יודע לשאול'. כי כל עוד אתה יודע לשאול, אתה אולי רשע ואולי תם, אבל אתה בסדר, כי אתה בעניינים. אם אתה לא יודע לשאול, יש לנו חשש שמשהו אצלך לא עובד טוב.

זו לא בדיחה, התורה כולה לא הייתה מתקיימת ובוודאי לא מתפתחת אילו לא ידענו לשאול שאלות גם אם הם שאלות קשות.

ראיתי השבוע משהו נפלא מאת הרב גרשון חנוך מאיזביצ'א על משמעות הבן 'שאינו יודע לשאול'. האיזביצער רבי לוקח את זה כמה צעדים קדימה וקובע, שמי שאינו יודע לשאול כנראה עוד לא באמת למד תורה. כי ההגיון התורני במהותו חייב להיות מנוגד להגיון של חיי העולם הזה ובעצם הדבר הכי לגיטימי ומתבקש הוא, שילוד אשה בשר ודם יקפוץ וישאל שאלות קשות כשהוא לומד דברי תורה. הנה הדברים הנפלאים: מי שלומד דברי תורה ואינו קשה לו בהם שום קושיא זהו סימן מובהק שלא נגע עדיין בדברי תורה, כי מאחר שהשכל של דברי תורה הוא באמת להיפך מהשכל של זה העולם, ואם כן מהיכן ישר בעיניו כל כך ולא קשה לו שום קושיא? אולם מי שקשה לו בדברי תורה זוהי דרך תורה.

אז דבר ראשון, לכו לשאול שאלות. דבר שני, כשאתם נוהגים מנהג אבותיכם ויש מי שלא מכיר בזה ושואל עליכם שאלות, דעו נא שזה לגיטימי, לשאלה יש מקום והיא אפילו מתבקשת, כי זו דרכה של תורה.

חג הפסח כשר ושמח,
הרב זלמן וישצקי
י"ז בניסן תשע"ט