ב"ה מוצאי ש"ק, י" שבט תשפ"א | 23.01.21
מדינת ניו-יורק נכבשה: 117 ימי חינוך לכבוד הרבי

מושל מדינת ניו-יורק אנדריו קואמו וראש העיר ניו-יורק ביל דה-בלאזיו הכריזו על 117 ימי חינוך לכבודו של הרבי ● הוראת הרבי לקחת קופת צדקה ולתת צדקה עמדה במרכז החגיגה כשחברי בית המחוקקים עומדים בתור לתת צדקה ● סיקור מיוחד מהמעמד לכבודו של הרבי באולבני בירת מדינת ניו-יורק ● לכתבה המלאה ותמונות >>>
מערכת שטורעם
מושל מדינת ניו-יורק אנדריו קואמו הכריז בגאון כי "אנו גאים על כך שבמשך 79 השנים האחרונות היה המרכז העולמי של תנועת חב"ד במדיתנו ניו-יורק ואני מכריז על 117 ימי חינוך לכבוד הרבי במדינת ניו יורק", תוך שהוא מפרט שהימים מתחילים מ"האחד-עשר בחודש ניסן". וכמוהו, ראש העיר של ניו-יורק ביל דה-בלאזיו. כולם הביעו גאוותם על כך שבירת חב"ד ליובאוויטש נמצאת במחיצתם.

ההצהרה ניתנה במסגרת חגיגה מיוחדת שהתקיימה בבירת מדינת ניו יורק לכבוד יום הולדתו של הרבי. חבר בית המחוקקים האסמבלי של מדינת ניו-יורק דוד ופרין, יושב ראש החגיגה, פתח במילים חמות על הרבי ועל תנועת חב"ד. "זוהי זכות מיוחדת וכבוד עבורי להיות היו"ר של החגיגה לכבוד יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש".

חינוך לכל הילדים

הרב שמואל מנחם-מענדל בוטמן, מנהל צעירי אגודת חב"ד המרכזית, פתח בדברי ברוכים הבאים לחברי בתי המחוקקים של מדינת ניו יורק, מקורביהם ופקידיהם וציין כי כאשר הרבי מדבר על החינוך הוא מדבר על חינוך של כל הילדים ללא הבדל גזע, דת, צבע או לאום. הרבי אמר שהוא רוצה שכל הילדים יידעו שיש "עין שרואה ואוזן שומעת ושהעולם הוא לא ג'ונגל". הרב בוטמן ציין כי כיום יש לרבי למעלה מ-5,000 מוסדות בלמעלה מ-1,000 ערים ב-102 מדינות בעולם.

הרב בוטמן הדגיש מה הרבי אמר שאנחנו חיים בדור האחרון של הגלות ובדור הראשון של הגאולה ואנחנו יכולים לקרב את הגאולה עוד יותר באמצעות מעשים של "טוב וחסד".

הכרזתו של המושל אנדרו קואומו נקראה על ידי הנציג המיוחד שלו לקהילה היהודית מיכאל סנאו, שהדגיש בדבריו כי יש לרבי תפקיד חשוב מאוד בחייו האישיים. חבר האסמבלי וולטר מוסלי והסנאטור זלנור מירי, המייצגים את קראון הייטס באסמבלי ובסנאט, דיברו בהתלהבות על הקשר החם שיש להם עם הקהילה היהודית של קראון הייטס, שהיא מודל של שלום ודו-קיום.

הרב ישראל רובין, השליח של הרבי באזור אלבני וסביבתה, המפקח על בתי חב"ד רבים, דיבר על היקף פעילות הרבי בכל רחבי העולם. במהלך הפתיחה של האסמבלי של מדינת ניו יורק לכבודו של הרבי הודה הרב בוטמן לחברים על ההחלטה שהם הכריזו על "117 ימי חינוך" לכבוד יום ההולדת 117 של הרבי.

הרב בוטמן הזכיר את הוראת הרבי בשנת תנש"א כשפתח את ה'סנאט' של ארצות הברית בוושינגטון: "נעם מיט זיך א צדקה פושקע און זאהלן אלע זעהען וואס דו טוסט און זאלן זיי וויסן אויף וואס געלט דארף גיין" - "קח עמך קופת צדקה וכולם יראו מה אתה עושה וידעו על מה כסף צריך ללכת". בשעת התפילה, קיים הרב בוטמן את הוראת הרבי ליתן צדקה. הביא אתו קופסת צדקה נהדרת הסביר לחברי בית המחוקקים את פקודת הרבי והכניס דולר בקופסת הצדקה. אחרי זה הוא הזמין את כל חברי בתי המחוקקים להשתתף בנתינת דולר אחד לתוך קופסת הצדקה.

"אין זה ניסיון לגביית כספים", הרגיע הרב בוטמן את חברי בית המחוקקים, "כי אז היינו מבקשים מכם יותר מדולר אחד... זה רק ענין של עשיית צדקה, טוב וחסד בפועל ממש".

הי' נהדר לראות שאחרי תפילתו של הרב בוטמאן עמדו חברי בית המחוקקים בתור להכניס דולר בקופסת  הצדקה בדחילו-ורחימו לכבוד הרבי. "תראו, הם עומדים בתור לקיים את רצון הרבי" אמר חבר האסעמבלי דוד וופרין בסיפוק רב.

"דער רבי האט זיי אנגערירט"

בהמשך דיברו אחדים מראשי המחוקקים ובדברי כולם - בני ברית ושאינם בני ברית - בלטו רגשי הכבוד, התודה וההערצה לרבי, ובכולם היה ניכר, בסגנון החסידים, "אז דער רבי האט זיי אנגערירט" –"הרבי השפיע עליהם".

הרב בוטמן גם הביא אתו מצות שמורה עבור חברי בתי המחוקקים כהוראות הרבי ב'מבצע מצה'. צפו בתיעוד:
י"ג בניסן תשע"ט