ב"ה מוצאי ש"ק, כ"ז שבט תשפ" | 22.02.20
הפרשה מאמנת אותי ■ פרשת תזריע

בואו ניקח אחריות על המעשים שלנו, ונבחר להתקדם. לאיפה בדיוק? לא משנה, כל יעד שמשפר את המצב הקיים, הוא יעד ראוי. מקסימום, הדבר 'הכי גרוע' שיכול לקרות זה שנגיע אליו... ● המאמן העסקי החב"די ר' משה גולדשטיין בטור שבועי מיוחד לגולשי 'שטורעם' ● לטור המלא >>>
משה גולדשטיין
האם האדם הוא באמת חסר חשיבות בעולם?

זו לא הפעם הראשונה שיש 'חוסר צדק'.

כבר בששת ימי בראשית כשאלוקים ברא את העולם ואח"כ את האדמה, את הצומח ואת כל היצורים, את מי הוא השאיר לסוף? את האדם.

גם בחומש שלנו חומש ויקרא, אנחנו מוצאים שבפרשיות האחרונות, התורה מפרטת את כל סוגי הבהמות והחיות, הטמאות והטהורות, וכן את דיני הקרבנות הבאים מהחי והצומח. עד שבפרשה שלנו, התורה עוסקת בדיני טומאה וטהרה של האדם עצמו.

נשאלת השאלה, אם האדם הוא 'נזר הבריאה', למה הוא מופיע אחרון ולא הראשון? קצת כבוד?

חז"ל אומרים 2 תירוצים, אחד הפוך מהשני: הסיבה הראשונה היא: שהאדם נברא אחרון, כי שכשאדם מתנהג בדרך הישרה, אומרים לו: תשמע כל העולם נברא בשבילך ואתה נבראת האחרון, כדי שיהיה לך הכל מן המוכן ולא תצטרך לחכות..

הסיבה השניה היא, שכשאדם מתנהג לא כמו שצריך, אומרים לו: אתה כל כך חסר חשיבות, עד שאפילו יתוש קדם אותך.

הרבי מסביר, שמצד הנפש האלוקית, הנפש הקדושה שביהודי, אומרים ליהודי, אם אתה מקשיב לנפש הקדושה הזו, ועושה מה שהקב"ה רוצה, אתה 'נזר הבריאה'.

אבל, אם אתה מתנהג כמו בהמה, וחושב שבאת לעולם כדי להעביר את הזמן על שטויות, דע לך שאפילו יתוש שווה יותר ממך...

אם נשליך את זה לתחום הכלכלי, אפשר ללמוד מזה דבר יפה, יש 2 דרכים להתנהל בעולם: יש אדם שמעסיק את המחשבות שלו בהתפתחות, הוא חושב על איך לשפר את התנאים, איך להתקדם ואיך לשדרג. בקיצור, הוא תמיד שואף ושועט קדימה.

לעומתו יש אדם, שמעסיק את עצמו בכיבויי שריפות למיניהם, בלראות מה לא בסדר, מה לקחו לו, מה עוללו לו וכו'. כשאתה פוגש כזה אדם ברחוב ואתה שואל אותו מה נשמע? הוא אומר לך: רק שלא יהיה יותר גרוע… או שיש כאלה שנסחפים לגמרי ואומרים: סוחבים, סוחבים…

אדם שכל הזמן חושב, מדבר ועושה בכיוון של מימוש יעדים, חוץ מזה שהוא נמצא בעשייה מתמדת ומרגיש מצוין עם עצמו, הדבר הכי טוב שיכול לקרות לו זה שהוא יגיע ליעד שהוא הציב לעצמו.

לעומתו מי שעסוק ב'לשרוד' ומה שמעסיק אותו זה לקטר ולהתלונן ולראות מה לא טוב במצב הקיים, מקסימום ההצלחה שלו תהיה שהוא יצליח להישאר באותו מצב שהוא נמצא בו כעת. כי אין לו שאיפות יותר גבוהות.

בחישוב פשוט, רואים שעדיף להתעסק בלטפס למעלה מאשר בלהיות עסוק בלא ליפול...

אז בואו ניקח אחריות על המעשים שלנו, ונבחר להתקדם. לאיפה בדיוק? לא משנה, כל יעד שמשפר את המצב הקיים, הוא יעד ראוי. מקסימום, הדבר 'הכי גרוע'  שיכול לקרות זה שנגיע אליו...

בהצלחה!

שבת שלום!
משה גולדשטיין


-------------
הכותב הוא מאמן ויועץ עסקי ● 052-3813047 ● Mosheg.imun@gmail.com
כ"ט באדר ב' תשע"ט