ב"ה יום שלישי, כ" תמוז תשע"ט | 23.07.19
חגיגת היובל - שבת 'זכור' בנחלת הר חב"ד / שניאור זלמן ברגר

"בשבת האחרונה, 'שבת זכור' בית הכנסת המרכזי בנחלת הר חב"ד, היה מלא וגדוש מקצה לקצה, כל הנחלה הגיעה להתוועדות יובל, וההתרגשות הרקיעה שחקים" ● הסופר החב"די שניאור-זלמן ברגר, תושב נחלת הר חב"ד וחבר בוועד המארגן של חגיגות היובל לנחל'ה משחזר בטור אישי את אירועי השבת ההיסטורית בשכונה החב"דית הוותיקה בקריית מלאכי ● לטור המלא >>>
שניאור-זלמן ברגר
בשבת האחרונה, 'שבת זכור' בית הכנסת המרכזי בנחלת הר חב"ד, היה מלא וגדוש מקצה לקצה, כל הנחלה הגיעה להתוועדות יובל, וההתרגשות הרקיעה שחקים. הרב מיכאל מישלובין מהמתיישבים הראשונים, ומי שמונה על ידי הרבי למשפיע הנחלה, אמר לי במוצאי שבת – "מאז הייווסדה של נחלה, לא היה אירוע בסדר גודל כזה, כל התושבים יחד חוגגים במשך שעות ארוכות". המארגנים תולים את ההצלחה בברכות הרבי לנחלה, והנה ברכת הרבי שכתבה בכתב יד קודשו באגרת לועד נחלת הר חב"ד: "וחפץ ה' בידם יצליח לבסס נחלת הר חב"ד ולפתחה בגשמיות ורוחניות גם יחד ולבשורות טובות בכל זה".

להתוועדות המיוחדת קדמו הכנות של חודשיים ימים, בהם אנשי ועד נחלת הר חב"ד יחד עם ועדה מייעצת שהוקמה במיוחד לקראת אירועי היובל, פתחו בקמפיין מדהים, שעורר את התושבים לחגוג יובל: מודעות-תמונות נוסטלגיות הציפו את השכונה, כלי התקשורת החב"דיים פירסמו ידיעות וכתבות ייחודיות, וביום שישי בתלמוד תורה הפיקו חוברת לרגל יום הולדת חמישים לתלמוד תורה, ובבית ספר חב"ד-בנות, כל התלמידות לבשו בגדי שבת, בלוני הליום בצורת 50 הוצבו בבית הספר, ובסיום יום הלימודים כל הבנות יצאו עם בלונים ועליהם נכתב באותיות מאירות: "חוגגים 50 לבית הספר שלי". ובמקביל לחגיגות, יצא לאור ספר "נחלת הר חב"ד" ובו תיעוד התכתבויות אודות הקמת נחלת הר חב"ד.

השמחה הגדולה בשבת, החלה בריקוד מיוחד ומרגש בסיום 'לכה דודי', כאשר מאות המתפללים רקדו בשמחה רבה, ובין הרוקדים, אורחים מיוחדים שהגיעו מקרוב ומרחוק במיוחד ל'שבת יובל'. המארגן הראשי של אירועי היובל, ר' משה נפרסטק, זכה במתנה לרגל השבת – בליל שישי נולדה לו בת, ובקריאת התורה בשבת, קרא לבתו – חנה, מתאים לראשי התיבות הידועים של השכונה – נחלת הר חב"ד. לקראת קריאת 'זכור' הצפיפות הורגשה היטב, ובסיום הקריאה חולקו 'פעקלאך', כדי להרבות שמחה לילדים בשבת היובל, וזאת ביוזמת הרב ירוסלבסקי רב השכונה, ור' יוסי מור יוסף מחברי הועדה המייעצת לאירועי היובל, הוא אשר אירגן את חלוקת הפעקלאך.

עם סיום תפילת מוסף, בעבודת צוות מדהימה, אולם התפילה המרכזי הפך כולו מקצה לקצה לאולם התוועדויות, עם שולחנות ערוכים, וזאת בניצוחו של ר' משה נפרסטק, ובביצוע מדהים של הגבאים ר' אליעזר שייקביץ ור' בצלאל גלויברמן יחד עם עובד בית הכנסת המסור ר' אשר זעליג בליטי ולצידם בני משפחת חיימוב וקבוצות אברכים וילדים אשר פעלו בזריזות מופלאה. בית הכנסת היה מלא מפה לפה; מתפללי בית הכנסת חב"ד, לצד בני עדת הבוכרים והגרוזינים, מתפללי בית משיח ותפארת אליעזר, כולם כולם הגיעו להתוועדות יובל, שהתאפיינה באחדות ואהבת ישראל. ובשולחן הכבוד ישבו הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי רב השכונה ומזכיר בי"ד רבני חב"ד, הרב חכם שבתי מיכאלשוילי – רב העדה הגרוזינית, הרב מרדכי גורודצקי יו"ר ועד נחלת הר חב"ד, הרב מיכאל מישלובין – משפיע השכונה, ואישי ציבור: ללו זוהר – ראש העיר, הרב בצלאל מזרחי – נציג חב"ד וממלא מקום ראש העיר, יוסי סולימני – סגן ראש העיר, חברי העירייה – ר' מישל טפירו, מוטי יעקובוב ואליאור עמר, יוסי וענונו – ראש העיר לשעבר ועוד.

המנחה הרב שמעון זוננפלד פתח בדברי ברכה נרגשים לרגל יובל שנים, והזמין את המרא דאתרא לפתוח את מסכם הנאומים. הרב ירוסלבסקי בירך את התושבים לרגל יובל שנה, וסיפר על הוראות שקיבל מהרבי אודות נחלת הר חב"ד. המשפיע הרב מיכאל מישלובין מהמתיישבים הראשונים, דיבר על הפלא הגדול של הרבי, אשר לפני חמישים שנה באו לכאן משפחות מעטות וכעת מתגוררים בנחלה וסביבותיה למעלה מאלף משפחות חב"דיות. שלושה נואמים הגיעו במיוחד לנחלה להתוועדות – הרב ישעיהו הרצל מהמתיישבים הראשונים בשכונה וכיום רבה של נצרת עילית, הרב חיים וולף יליד השכונה וכיום שליח הרבי בירוחם, הרב יצחק גורליק יליד השכונה וכיום שליח הרבי בקזן- רוסיה. השלושה העלו זכרונות כל אחד מהתקופה בה התגורר בנחלה, והדברים עוד יפורסמו בהרחבה במועד מאוחר יותר. ראש העיר מר ללו זוהר, זכה למחיאות כפיים סוערות, כאשר הבטיח: "המקווה יוצא למכרז" ולמעשה – שבקרוב תחל בניית מקווה חדש.

בתום מסכת הנאומים, החלו התוועדויות כל שולחן עם המתוועדים שלו, בשולחן אחד התוועד ר' נותקה וולף מנהל ישיבת חב"ד, ובשולחן אחר המשפיע ר' יוסף יצחק פרידמן, בשולחנות אחרים נראו הגבירים של נחלה – ר' מאיר זיילר ובני משפחתו, ר' מאיר לרר ובצד אחר את ר' זבולון לבייב יחד עם קרובי משפחתו לבית יעקובוב, ובכל שולחן ושולחן, זרמו הזכרונות משנים ראשונות ומאוחרות, הוראות מהרבי, ומסירות החסידים למען המוסדות, העולים והתושבים הוותיקים. ההתוועדות נמשכה עד מעריב עם הפסקה קלה לתפילת מנחה. ועם צאת השבת לאחר מראות קודש, המשיכו רבים לקידוש לבנה וריקודי שמחה שחתמו את השבת שלא תישכח בהיסטוריה של נחלה. השבת יצאה, ושדרן הרדיו והטלויזיה, שהתארח בשבת בנחלה, מיהר לעלות לירושלים, ובתוכנית הרדיו הפופולרית שלו – מלוה מלכה ברדיו מורשת – סיפר בהתלהבות ובהתרגשות על ההתוועדות עם מאות משתתפים לרגל יובל לנחלת הר חב"ד: "כולם באחדות גמורה ובאהבת ישראל" והמשיך לספר על ההתיישבות לפני יובל, ועל השכונה כיום אותה מפארים בתי כנסת, מקוואות ומוסדות חינוך מפוארים. ואורי הודיע כי בקרוב תהיה תוכנית רדיו מיוחדת על נחלת הר חב"ד.

ובמוצאי שבת נשי הנחלה, התקבצו ובאו לאולמי חמ"ה במרכז השכונה, להתוועדות יובל בארגון נשי חב"ד ונשי חב"ד לצעירות, ובחסות ועד נחלת הר חב"ד ועיריית קרית מלאכי. התוכנית היתה עשירה ובמרכזה נאום הרב יצחק גורליק שריתק את הנוכחות בזכרונות ילדות מנחלת הר חב"ד.

ועד נחלת הר חב"ד הוא שאירגן ודאג למימון האירועים בתחילת שנת היובל, ועל הביצוע הופקדו ועדה מייעצת ובה חברים: ר' בצלאל מזרחי – ממלא מקום ראש העיר, ר' משה נפרסטק, ר' יוסי מור יוסף – מנהל 'שקל הקודש', ר' שבתי ויינטרוב, וגם לי הזכות להימנות בועדה המייעצת. ומלאכת העיצוב הופקדה בידי הרב-אמן בתחום הגרפיקה – ר' בועז שרון. והחשוב ביותר: כל האירועים הללו זה רק ציון דרך לתחילת שנת היובל, והשנה רק מתחילה ובעז"ה צפויים עוד אירועים משמחים ומיזמים שיעוררו את התושבים ברוחניות.
י' באדר ב' תשע"ט