ב"ה יום שני, כ"ב אייר תשע"ט | 27.05.19
הפרשה מאמנת אותי ■ פרשת פקודי

תשמעו סיפור אישי מהחיים שהתרחש לפני יותר מעשור, כאשר רציתי להתקבל לעבודה כמנהל מכירות באחת החברות הגדולות במשק, והעברתי קורות חיים דרך מישהו שהכרתי בחברה ● המאמן העסקי החב"די ר' משה גולדשטיין בטור שבועי מיוחד לגולשי 'שטורעם' ● לטור המלא >>>
משה גולדשטיין
סיפור אישי מהחיים:

לפני יותר מעשור כשהייתי ממש צעיר, רציתי להתקבל לעבודה כמנהל מכירות באחת החברות הגדולות במשק, והעברתי קורות חיים דרך מישהו שהכרתי בחברה.

לשמחתי קיבלתי הזמנה לראיון כללי, שהתקיים במרכז הערכה של החברה.

כשהגעתי למקום התברר לי ששמחתי הייתה מוקדמת מדיי, כי יחד איתי, הוזמנו עוד כעשרים איש שהיו נראים כ'שועלים ותיקים' בתחום.

ואכן כשהתחיל הראיון הכללי (ראיון שבו כל המועמדים יושבים מסביב לשולחן גדול ובראש השולחן יושבים 3 בכירים מהחברה), כל אחד התחיל לפרט את קורות חייו ואת עברו המפואר...

כשהגיע תורי, שאל אותי המראיין הראשי: מה העבר שלך במכירות? אמרתי לו שאין לי עבר... אני פשוט רוצה לעבוד...

ואז הוא שואל אותי: תגיד, למה שנקבל אותך לעבודה? תראה איזה סוכנים ותיקים יש כאן? כולם עם ניסיון של לא מעט שנים, אז למה שנקבל דווקא אותך לעבודה?

לתשובה הבאה הוא בכלל לא התכונן:

בתגובה עניתי לו: תשמע, תכל'ס מי שקובע אם אני יעבוד כאן או לא, זה רק הקב"ה, ואם הוא רוצה שאני יעבוד כאן, אז זה יקרה, אני עושה רק את ההשתדלות...

כמובן, שכולם פרצו בצחוק גדול, אבל בסופו של דבר, למחרת קיבלתי טלפון ממשרדי החברה, שאני מוזמן להמשך ראיונות...

רש"י מביא שמעשה המשכן, מעיד על כך שהקב"ה וויתר לישראל על חטא העגל.

נשאלת השאלה, מה הקשר בין מעשה העגל החמור, לבין זה שהקב"ה השרה את שכינתו במקדש? איך פעולה זו של השראת השכינה במקדש, מעידה על כך שנמחל להם העוון החמור של עבודה זרה?

הרבי מסביר, שחטא עבודה זרה, זה לאו דווקא להשתחוות לפסל, או לעבוד לעגל.

עצם המחשבה שיש בעולם איזשהו כח אחר מלבד הקב"ה זה גם נחשב לעבודה זרה, לדוגמא: אם מישהו חושב שהצלחתו תלויה באיזה כח אחר מלבד הקב"ה, גם זה נקרא עבודה זרה...

ולכן, כשבני ישראל הביאו למשכן חפצים גשמיים, והחפצים האלו נהפכו לקדושה, בכך הם מעידים שהכח היחיד השולט בעולם, הוא הקב"ה, והוא שולט אפילו בחפצים הגשמיים הנמוכים ביותר.

נכון אמנם, שהיום אין לנו מקדש, ואי אפשר להביא חפצים גשמיים ולהפוך אותם לקדושים בבית המקדש.

אבל יש לנו אפשרויות אחרות לעשות זאת. ע"י שאדם מתעסק בעניינים היומיומיים שלו, בדרך התורה והמצוות, הוא בעצם מעיד שהקב"ה נמצא גם בעולם הזה הגשמי.

תכל'ס, כשבעל עסק מגיש הצעת מחיר ללקוח פוטנציאלי, או עובד שהולך לבקש העלאה במשכורת מהמעסיק, או כל התנהגות אחרת בעבודה, האדם צריך לדעת, שמה שהוא עושה זה רק כלי להצלחה, אבל באמת מי שמחליט אם הוא יצליח או לא, זה רק הקב"ה.

שבת שלום!
משה גולדשטיין


-------------
הכותב הוא מאמן ויועץ עסקי ● 052-3813047 ● Mosheg.imun@gmail.com
א' באדר ב' תשע"ט