ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשע"ט | 23.05.19
על הבדלי מעמדות ואפליה ■ בלוג שליחות

הבדלי מעמדות יש בכל חברה ובכל קבוצה. זה משהו מובנה בתוך החברה מאז שיש אנשים על פני האדמה ● לאורך ההיסטוריה בני האדם לא הקטינו את התופעה אלא רק הגדילו אותה ● בפרשת השבוע, פרשת ויקהל, ישנה התייחסות לנושא הזה ויש גם דוגמא של התנהלות שכדאי ללמוד ממנה ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
הבדלי מעמדות יש בכל חברה ובכל קבוצה. זה משהו מובנה בתוך החברה מאז שיש אנשים על פני האדמה.

לאורך ההיסטוריה בני האדם לא הקטינו את התופעה אלא רק הגדילו אותה. אמנם מידי כמה עשרות שנים פרצו במקומות שונים בעולם הפגנות והתנגדויות ואף התקוממות אלימה של ממש נגד האפליה שבאה בעקבות הבדלי המעמדות, ובפרט בדורות האחרונים עם הקומוניזם שהבטיח לעשות מכולם 'חברים', אבל בסופו של דבר גם כשהתקומממות הצליחה ואף הביאה להפיכה, מאוד מהר המהפכנים עצמם שוב יצרו אליטה מיוחסת, מה ששוב הוביל לאפליה והבדלי מעמדות.

בפרשת השבוע, פרשת ויקהל, ישנה התייחסות לנושא הזה ויש גם דוגמא של התנהלות שכדאי ללמוד ממנה.

שני אמנים מוזכרים בתורה כאלו שהיו אחראיים על עבודת המשכן. האחד, בצלאל בן אורי בן חור והאחר, אהליאב בן אחיסמך. בצלאל הוא אליטה לפי כל קנה מידה - הוא מגיע מהמשפחה הכי חשובה במדבר, בהיותו נין של מרים הנביאה וכלב בן יפונה. חוץ מזה, יש לו גם מעגל משפחתי לסגור. הסבא שלו חור נהרג, כשניסה למנוע מבני ישראל לעשות את חטא עגל הזהב, והמשכן שהוא בצלאל הופקד על בנייתו, בא כדי לכפר על אותו חטא בדיוק.

כלומר, בעצם בצלאל ממשיך פה את המערכה שסבא שלו נפל עליה ולכן התורה טורחת לייחס אותו עד לסבא חור. אהליאב בן אחיסמך לעומתו, הוא משבט דן, שהיה כידוע בנה השני של בלהה שפחת רחל. 'בני השפחות' קראו להם, לא החשיבו אותם מי יודע מה. כאמור, הבדלי מעמדות טבעיים, גם אם לא הוגנים.

התורה קראה והזכירה את אהליאב יחד עם בצלאל, כדי ללמד אותנו שלפני הקב"ה אין הבדלי מעמדות! ואולי גם כדי לגרום לנו לעשות תיקון, לחפש דווקא את זה שבצד ולהביא אותו אל קדמת הבמה? אולי.

הנה כך אמר רש"י: "ואהליאב: משבט דן, מן הירודין שבשבטים מבני השפחות. והשווהו המקום לבצלאל למלאכת המשכן, והוא מגדולי השבטים, לקיים מה שנאמר (איוב לד יט) ולא נכר שוע לפני דל".
 
שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ג באדר א' תשע"ט