ב"ה מוצאי ש"ק, י"ד סיון תשפ" | 06.06.20
מה שלמדתי מגלעד שרון ■ בלוג שליחות

אין כאן חידוש מיוחד, גם לא הברקה גאונית. דברים פשוטים, אבל כאלה שלקוחים מהחיים עצמם, אולי דווקא מחייו של חקלאי שבאמת מבין מה זה תהליך ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
נוסע הייתי באוטו השבוע תוך שאני מקשיב לראיון שנערך ברדיו בישראל עם גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון. גלעד שרון מנסה להכנס לפוליטיקה, הוא פנה למוסדות הליכוד כדי שיאפשרו לו להתמודד בפריימריז על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. מוסדות התנועה מנעו ממנו את האפשרות להתמודד והוא פנה לבית הדין של התנועה וגם שם נפסק שהוא לא יתמודד. בראיון הרדיופוני בקשו לשמוע את תגובתו על כך.

גלעד הגיב ואמר: "יש לי זמן. הרצון שלי להגיע ולהשפיע בפוליטיקה זה תהליך ארוך שלוקח זמן. כעת נמנע ממני להתמודד, אמתין לפעם הבאה בעוד כמה שנים ואז כבר אוכל להתמודד". בסיום הראיון סגרתי את הרדיו, הבטתי סביבי תוך כדי נסיעה בשטיח השלג מצדי הכביש והתבוננתי שוב ושוב בדברים שזה עתה שמעתי "יש לי זמן, זה תהליך ארוך שלוקח זמן. אם לא עכשיו, אז אמתין לפעם הבאה". אין כאן חידוש מיוחד, גם לא הברקה גאונית. דברים פשוטים, אבל כאלה שלקוחים מהחיים עצמם, אולי דווקא מחייו של חקלאי שבאמת מבין מה זה תהליך ושהוא לוקח זמן ושצריך סבלנות.

כשהתורה מדברת על כיבוש הארץ מידי העמים נאמר "לא אגרשנו מפניך בשנה אחת.. מעט מעט אגרשנו מפניך, עד אשר תפרה ונחלת את הארץ". לטעמי יש לדברים משמעות לאומית, התמודדות עם עמים אחרים שרבים על הארץ הקטנה שלנו ויש משמעות אישית, התמודדות ומאבק מול כוחות פנימיים על הארץ האישית שלנו, על נפשנו, ליבנו ובכלל כל הווייתנו. יש לנו עבודה פנימית, יש מה שצריך לגרש מקרבנו, כל אחד וענייניו הוא. גאווה, התנשאות, נחיתות, הלקאה עצמית, פחד מהצלחה, פחד מכשלון, ביישנות ועוד ועוד.

לא פעם אנחנו רוצים להכנס למערכה על ארצנו האישית הקטנה ולנצח במהירות, 'זבנג וגמרנו' קוראים לזה. אבל המציאות יש לה את ההומור שלה וגם את לוח הזמנים המיוחד לה והדברים לא תמיד קורים כמו שהיינו רוצים ואנו עשויים להתייאש. ובדיוק בזה הרגע יש להזכר בדברי התורה השבוע "לא אגרשנו מפניך בשנה אחת.. מעט מעט אגרשנו מפניך". לכל תהליך יש את הקצב שלו. מצד אחד אמנם אין להרפות וצריך כל הזמן להמשיך ולעשות, אבל מהצד השני צריך הרבה אורך רוח וסבלנות.

מעט מעט, אבל בסוף "תפרה ונחלת את הארץ".

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ו בשבט תשע"ט