ב"ה יום שלישי, כ" תמוז תשע"ט | 23.07.19
הבדלה בוונציה
הבדלה בוונציה
מאות סטודנטים יהודים באירוע של ארגון הסטודנטים היהודי-אירופי

ארגון הסטודנטים היהודי-האירופי בהנהלת הרב זאב אייווס ערך לפני שבועיים בוונציה ארוע מיוחד לסטודנטים יהודיים ● המטרה: לפתוח את השער הראשוני ליהדות בעבור מאות צעירים יהודיים שמעולם לא פקדו בית כנסת או כל אירוע יהודי ● הכינוס, אחד משרשרת כינוסים המתקיימים שמונה פעמים בשנה, נערך תודות לסיוע קרן 'מרומים' בהנהלת הרב בנצי ליפסקר, משלוחי הרבי בפטרבורג ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
יום שישי, פרשת שמות, ונציה שבאיטליה. למעלה מ-300 סטודנטים, ממדינות שונות בעולם, רבים מהם דוברי אנגלית שמהווה את השפה הבינלאומית, נפגשים לראשונה. המכנה המשותף היחיד ביניהם הוא היותם יהודים. רבים מהם מחפשים את השליח הרב זאב אייווס, האיש שהביא אותם לאירוע הזה.

אל תשאלו איך, אבל הרב אייווס מצליח להתייחס לכל אחד מהפונים אליו, לתת מענה לשאלה שלו ולכוון אותו אל החדר במלון שהוזמן מראש והוכשר למהדרין ימים אחדים קודם לכן בעזרת צוות מיוחד.

יחלפו עוד דקות ארוכות עד שרחבת המלון תתרוקן, מדובר בלמעלה מ-300 סטודנטים, אך כולם ימצאו את מקומם וכעבור זמן קצר יירדו מהחדרים אל הלובי להכיר את החברים שהגיעו.

שעה קלה לאחר מכן, כשייערכו היכרות זה עם זה יתברר שהסטודנטים הגיעו ממגוון מדינות. מרוקו, שוייץ, ארה"ב, גיברלטר, צרפת, אנגליה, גרמניה, הם רק חלק מהמדינות. תוך כדי השיחות הם יפגשו את הרב יואל קפלן המשמש כשליח בסלוניקי שביוון והצוות שהביא עימו שיתעניינו אצל כל אחד מהסטודנטים האם כבר הספיקו להניח תפילין. מי שלא הספיק, יתכבד להניח מיד.
ארגון הסטודנטים היהודי האירופאי בהנהלת הרב זאב אייווס פועל קרוב ל 15 שנה ברחבי אירופה במטרה לפתוח את השער הראשוני ליהדות בעבור עשרות אלפי צעירים יהודיים שמעולם לא פקדו בית כנסת או כל אירוע יהודי.

האירוע המדובר הינו רק אחד עשרות רבות של אירוע שמתקיימים בקביעות שמונה פעמים בשנה שהתקיים תודות לסיוע הרב של קרן 'מרומים' בהנהלת הרב בנצי ליפסקר, משלוחי הרבי בפטרבורג.

את העבודה עם הסטודנטים התחיל הר אייווס לפני 15 שנה. "אנחנו מגיעים לסטודנטים דרך מאגר ענק של צעירים שנוצר אצלינו במהלך השנים באמצעות רבני הקהילות, קהילות יהודיות וארגוני סטודנטים. האירועים שאנחנו עושים הם כלל אירופים ומתקיימים בכל פעם במדינה אחרת באירופה וגם מחוצה לה. היינו בוויאטנם, תאילנד, טורקיה, קיימנו 2 ארועים במרוקו אחד במרקש ואחד בקזבלנקה. היינו בסקוטלנד ובסלוניקי שביוון ועוד ועוד".

לפני שאני טובע בעוד ים של נתונים אני עוצר את שטף הדיבור ומבקש להבין מה בעצם מטרת הארגון ומה הוא עושה עם הסטודנטים.

הרב אייווס: "רבים מהצעירים היהודים באירופה מנותקים מכל קשר ליהדות. אין להם אפילו רצון להתקרב לקהילה היהודית. רובם לא קיבלו שום חינוך יהודי מעולם וכך הגענו למצב בו למעלה מ-70 אחוז מיהודי אירופה הינם מתבוללים. המטרה שלנו היא להיות השער הראשוני ליהדות בעבור הסטודנטים הללו. אנחנו מארגנים בעבורם אירועים מיוחדים עם מגוון תוכניות מרתקות שמותאמות במיוחד לצעירים בגילאים אלו. במהלך האירועים נחשפים המשתתפים ליהדות מסבירת פנים והניצוץ נדלק. לאחר מכן אנחנו מעבירים את פרטיהם לרבנים שפועלים במדינות בהם מתגוררים הסטודנטים בכדי שהם יזמינו אותם לפעילות בקהילה שלהם.
"אנחנו כמובן לא יכולים להיות בכל מקום באירופה אבל אנחנו מצליחים ב"ה לגרום לכך שסטודנט שעד כה מעולם לא התעניין בפעילות הקהילה היהודית יוזמן על ידי רב הקהילה אחרי שנחשף אצלינו ליהדות ויענה בחיוב על הזמנה.

"בוונציה, לדוגמא, התברר שכמה מהסטודנטים מניחים תפילין לראשונה בחייהם. אחד הסטודנטים, בן 34, סיפר בהתרגשות כי הניח תפילין רק בבר מצווה שלו. בירור שעשינו העלה שהבר מצווה התקיימה ימים אחדים לפני התאריך העברי מה שאומר שהוא מעולם לא הניח תפילין, גם לא בגיל 13 עד לאותו רגע".

חזרה לאירוע בוונציה. שעה לאחר מכן עלו הסטודנטים לשיירה של אוטובוסים שיקחו אותם לסיור בנופים, ברחובות העתיקים והצרים המרוצפים באבן, ובסמוך לגשרי אבן עתיקים שבמקום. בסיום הסיור חזרו הסטודנטים למלון להתכונן לשבת. לאחר תפילת מנחה נערך משחק היכרות במהלכו כל אחד מהנוכחים סיפר מעט על עצמו. לאחר הרצאה מרתקת שנמסרה על ידי הרב יוסף יצחק זקלס התקיימה תפילת מעריב של שבת.

לשירת 'שלום עליכם' וקידוש הוזמנו הסטודנטים ליד שולחנות ערוכים בחצר בית המלון במתחם מיוחד שנסגר עבור הקבוצה. את סעודת השבת ליוו בשירה ובמאמרים קצרים מדברי הרבי הרב יואל קפלן והרב יוסי וייס מאנטוורפן. לאחר הסעודה התקיימו התוועדויות, מלוות בשירה עם הרב זקלס, הרב קפלן, הרב וייס והרב לוי חזן ממילאנו שנמשכו עד 3 לפנות בוקר.

הרב אייווס: "כל פעם מחדש זה מרגש לראות את ההשפעה של ליל שבת על שחרית של שבת. זה חדש להם התפילות והשירים, אבל רבים באים לשמוע, להתפלל ובעיקר להתחבר לשורשים היהודיים".

דברים דומים שמענו מהשלוחים שהשתתפו בכנס שציינו בהתפעלות את התרשמותם. הרב לוי חזן ממילאנו אמר: "זה היה אירוע מדהים עם הצלחה למעלה מן משוער".

הרב יואל קפלן מיוון אמר: "זה היה אירוע סוחף, מסודר ומאורגן מאוד עם המון תוכן. מהאירועים המרכזיים של יהדות אירופה".
הרב יוסי וייס מאנטוורפן ציין בהתרגשות: "זה היה ארוע מרגש. סטודנטים שקרובים להתבוללות, שלא מבינים מה הבעיה להתחתן עם אשה נוכריה, מגיעים לאירוע וכל המחשבה שלהם עוברת מהפך. הם מבינים שהם שייכים לעם היהודי הנבחר. הרב אייווס מביא אותם להיות גאים ביהדותם. אין אירוע כזה בעולם. מגיעים סטודנטים מכל העולם וכולם מקבלים את תשומת הלב של הרב איווס".

חזרה לשבת. לפני קריאת התורה הרב וייס מאנטוורפן מרתק את הנוכחים בדברי תורה על משמעותה של מנהיגות על פי תורת הרבי. אקטואליה בפרשת השבוע.

את סעודת השבת עושים כולם ביחד. באווירה המצויינת שנוצרה מתפתחות שיחות בין הנוכחים והשלוחים שמסתובבים בין השולחנות.

שעות הצהריים מוצאת את הסטודנטים דרוכים לקראת אחד מהאירועים המרכזיים של השבת, כל אחד מהנוכחים יכול לשאול כל שאלה, והרבנים ישיבו לו. זה נמשך שעתיים. בסיומן יגיד אחד מהסטודנטים כי הרבה נושאים שהתלבט בהם קיבלו מענה בשעתיים הללו.

האירוע המרכזי הבא הוא ההבדלה. במהלך 74 האירועים שכבר ערך, הפך הרב אייווס את ההבדלה בצאת השבת לארוע ששמו הולך לפניו בארגוני הסטודנטים היהודיים בחו"ל, עם שירה וריקודים. לאחר מכן התקיימה סעודת מלווה מלכה שכללה שיחות עם השלוחים.

יום ראשון, שהתחיל בתפילת שחרית, הוקדש לסיור ושייט בוונציה הידועה ביופיה. במהלך הסיור ביקרו הסטודנטים במוזיאון היהודי המקומי ובבתי כנסת עתיקים ועמדו על החיים היהודיים במקום. בערב נשא הרב וייס הרצאה תחת הכותרת "למה דברים רעים קורים לאנשים טובים". הרב וייס שאיבד את אשתו ע"ה במהלך השנה שילב בדבריו בין התחושות האישיות לדברי הרבי בנושאים אלה. שעה ארוכה לאחר שסיים את דבריו היו הסטודנטים תחת רושם דבריו. מעגלי שיח נוצרו באופן ספונטני והרב וייס התבקש להצטרף.

יום שני, היום האחרון לכנס כלל סיור בוורנה וסיכום. נציג הסטודנטים שנשא דברים אמר: "כל אחד מאיתנו הגיע לכאן בידיעה שהוא יהודי. עכשיו, בסיום, אני יכול להגיד בשם כולם, כל אחד מאיתנו יוצא מכאן כשהוא יודע מה היא יהדות. לצד הידיעו הרבות שנתתם לנו, השארתם לכולנו המון חומר למחשבה".
ד' בשבט תשע"ט