ב"ה ערב ש"ק, י"ד ניסן תשע"ט | 19.04.19
"הפרשה מאמנת אותי" ■ שטורעם חונך טור חדש

שטורעם חונך טור חדש: "הפרשה מאמנת אותי" - ר' משה גולדשטיין, מאמן עסקי חב"די ובוגר מכון 'דעת ותבונה', בטור מיוחד לפרשת תולדות • "העבודה שנדרשת משליח מתחיל היא פשוט מעל הטבע. שליח כזה נדרש לעשות דברים שהם פשוט היפך טבעו, וזה דבר לא קל בכלל"
משה גולדשטיין, מאמן עסקי
הפרשה מאמנת אותי / פרשת תולדות

שליח! איזה פרצוף יש לך?

הגמרא מספרת שכדי שכולם יידעו שיצחק הוא הבן של אברהם ולא סתם ילד אחר, מה עשה הקב"ה? שינה את פני יצחק כדי שיהיו דומים לפני אברהם וכך כולם הכירו שיצחק הוא הבן של אברהם.

נשאלת שאלה פשוטה, הרי דבר טבעי הוא שפרצופו של הבן דומה לפרצופו של אביו, ולמה היה צריך הקב"ה לעשות פעולה מיוחדת בשביל זה?

הרבי מסביר שמבואר בקבלה שלכל אחד יש תווי פנים שמתאימים בדיוק לתכונות הנפש שלו. אדם שבטבעו נוטה לקו החסד יקבל תווי פנים מסוג אחד, בעוד אדם שיש לו נטייה לקו הגבורה יהיה לו תווים אחרים לגמרי.

ולכן, בגלל שבדרך כלל הבן יורש את תכונות הנפש מהאבא, כתוצאה מזה טבעי הוא שיהיה דמיון גדול בין פני הילד לפני האבא.

אבל אצל אברהם ויצחק הסיפור שונה, באברהם שלטה מידת החסד, ויצחק היה בקו הגבורה.

לכן, הפנים של יצחק מלכתחילה לא היו דומים לאברהם, בגלל תכונות הנפש ההפוכות שהיו לו. ורק בשביל שכולם יידעו שיצחק הוא כן הבן של אברהם, עשה הקב"ה נס ושינה את פניו שיהיו דומים לאברהם, אפילו שכתוצאה מזה הפנים לא יהיו תואמים לתכונות הנפש.
אנחנו למדים מהפרשה דבר מדהים. לכל אדם יש נטיות בנפש לצד מסוים, יש שנוטים יותר לצד החסד, ולכן יהיה להם מאוד קל להתעסק עם דברים שקשורים לקו החסד, ויש שהנפש שלהם נוטה לצד הגבורה ולהם יהיה הרבה יותר קל להם להתעסק עם דברים שקשורים לגבורה.

וכשאנחנו רואים את השלוחים המדהימים שחוזרים עכשיו מהכינוס למקום שליחותם, אפשר לראות את זה בדוגמאות מאוד מוחשיות.

שליח שהנפש שלו נוטה לקו החסד, יחפש יותר את ההנאה שבעשיה, כמו לשבת עם מקורבים וללמוד נושאים עמוקים. עצם הלימוד גורם לו הנאה עצומה, ולכן הוא יחפש לקבוע יותר שיעורים, ולעשות יותר פעולות ממוקדות עם קהל מצומצם ו'איכותי' מבחינתו.

שליח שבקו הגבורה, הנטייה הטבעית שלו היא יותר של הישגים, ולכן הוא יחפש את ההישגיות שבעבודת השליחות, כדוגמת פעילויות בקנה מידה גדול, השגת תקציב נוסף לפעילות, בניית יותר מבנים וכן הלאה. הוא נהנה מעצם תהליך השגת היעדים, ולכן הדברים האלה באים לו בקלות יחסית.

ושליח שבקו התפארת, הנפש שלו אוהבת קשר וקירבה עם כמה שיותר אנשים, שליח כזה מטבעו ייצור קשר עם כל מי שהוא רק יכול. אין מצב שהוא יעבור ברחוב ולא יתעניין במי שעובר לידו, כל פקיד בעירייה יכיר ויחבב אותו. לשליח כזה קל גם יחסית לגייס כספים, הוא נהנה מעצם העבודה בגיוס המשאבים, כי זה מובנה אצלו בגנים.
העבודה שנדרשת משליח מתחיל היא פשוט מעל הטבע. שליח כזה נדרש לעשות דברים שהם פשוט היפך טבעו, וזה דבר לא קל בכלל.
אבל בגלל שהגישה באימון היום אומרת שכשאדם מתמקד במה שהוא טוב בו, הוא מביא תוצאות והישגים עצומים. לכן, כדאי מאוד ששליח שרוצה שהאיזור שלו ישגשג במהירות יעשה חלוקת תפקידים נכונה.

וזה אומר שקודם כל הוא צריך להבין מה התחום שהוא הכי טוב בו, לאיפה הנפש שלו שייכת, ובאיזה תפקיד הוא יפיק הכי הרבה תועלת, לאחר מכן - יעשה רשימה של שאר התפקידים שצריכים להתבצע ויחלק את זה בין הצוות.

לא בהכרח שהוא צריך עכשיו להביא שלוחים או אנשי מקצוע נוספים, יש הרבה אנשים מסביבו שישמחו להתגייס ולעזור ובפרט כשמדובר בתפקידים שמתאימים לתכונות הנפש שלהם.

רואים שלוחים, שבזמן קצר מגיעים להישגים מדהימים, ואם בוחנים לעומק את צורת העבודה שלהם, רואים שזה בדיוק מה שהם עושים.

שבת שלום

משה גולדשטיין – מאמן עסקי

בוגר מכון דעת ותבונה – אימון (קאוצ'ינג) בשיטת הקבלה והחסידות
לתגובות הארות והערות ניתן לפנות במייל:
nihulok@gmail.com

052-3813047

א' בכסלו תשע"ט