ב"ה יום חמישי, כ"ה שבט תשפ"ב | 27.01.22
חב"ד וחלב עכו"ם. הייתכן?

כעת לצפיה: תוכנית הוידאו השלישית של "כשרות בשטורעם" הרב יוסי שטיינברגר • והפעם: על כשרות במסעדות וגם: התשובות לשאלות שלכם
מערכת שטורעם

מהפכת הוידאו של שטורעם נמשכת. השבוע אנחנו מגישים את תוכנית הוידאו השלישית של "כשרות בשטורעם" עם מומחה הכשרות הרב יוסי שטיינברגר שזכתה לתגובות נלהבות עם השקתה.

הרב שטיינברגר עוסק בענייני כשרות ומשיב על שאלות שתפנו אליו. בתוכנית הפעם מדבר הרב שטיינברגר על כשרות במסעדות, באיזו מסעדה ניתן לסעוד ללא חשש ומה עם ההכשרים החב"דיים. משגיחי הכשרות, אומר הרב שטיינברגר, הם לא הערובה היחידה לכך שהמאכלים שיוצאים ממטבח המסעדה כשרים ללא רבב.

בפינת "משיב כהלכה" מתייחס הרב שטיינברגר לשאלות שאתם הצגתם לו בשבוע החולף. והפעם: האם ניתן לרכוש מוצרים כשרים בחנות המוכרת טריפות, ורב חב"די המעניק הכשר לחלב עכו"ם. הייתכן?

התוכנית שצולמה בידי י' בלינקו, מלווה בתמונות, קטעי וידאו ובמסמכים. שאלות לרב שטיינברגר בענייני כשרות ניתן לשלוח באמצעות מערכת התגובות או באמצעות האימייל האדום. שילחו עכשיו את שאלתכם, רצוי בנושא מאכלי חלב לקראת חג השבועות, והרב שטיינברגר יתייחס אליה בתוכנית הקרובה.

שימו לב: יש להמתין כמה שניות עד לעליית הקובץ.

  • לצפיה בתוכנית השלישית, לחצו 'פליי' או כאן (להורדה: הקליקו על הלחצן הימני של העכבר > שמירת יעד בשם)

כ"ב באייר תשס"ח
הגב לכתבה

תגובות
32
1. מאיפה הבאתם את זה?
הרב הרצל שליט"א מכשיר חלב עכו"ם? הנשמע כדבר הזה?
כ"ב באייר תשס"ח
2. תוכנית טובה
איפה אפשר לצפות בתוכניות הקודמות? תודה
כ"ב באייר תשס"ח
3. פשוט חזק
חזק ומרתק
אגב כדאי לקבל את תגובת הרב הרצל
כ"ב באייר תשס"ח
4. דברים חמורים מאוד
מן הראוי שתפנו לרב הרצל לבקש את תגובתו
כ"ב באייר תשס"ח
5. שאלה לגבי מוצרי חלב ודומיהם
שטראוס ויטבתה מיצרות את אותן מוצרים, אבל רק בריכוזים החרדיים יש את 'שטראוס' מהדרין בהכשר הרב לנדו שליט"א. למה מוצרי דנונה נותרו מקופחים ולא ניתן להשיג אותם עם הכשר?
כ"ב באייר תשס"ח
6. איזה מוצרים כשרים יש בטיב טעם?
בשר לבן שחיטת ליובוויטש?
כ"ב באייר תשס"ח
7. הרב יוסי שטיינברג
תוכנית מעולה כדרכך
כ"ב באייר תשס"ח
8. תודה שטורעם
נשמח לעוד שיעורים בוידיאו
כ"ב באייר תשס"ח
9. ואיך נוכל לסמוך על משגיח שעושה עבודתו בגניבה ?
נודע לי שגם בארה"ב ההכשר של .או קיי מפוקפק ביותר.
בחורים נעלמים מהסדר כדי להיות "משגיחים" .
ואיך נוכל לסמוך על משגיח שעושה עבודתו בגניבה ?
כ"ב באייר תשס"ח
10. חוצפה שאין כדוגמתה
יש כאן נסיון נואש להכפיש את שמו הטהור של הרב הרצל שליט"א. לא יקום ולא יהיה!!!
כ"ב באייר תשס"ח
11. כל האמת מאחורי מוצרי עלית הרגילים
מעולם לא הוזכר שמו של הרב הרצל על אחת מהעטיפות. האם גם הרב ליפסקר אחראי על כל המוצרים הכשרים של המסעדות בערד??
כ"ב באייר תשס"ח
12. בושה
אני מתבייש במי שהעלה את השאלה על הרב הרצל. הוא מגדול רבני חב"ד
כ"ב באייר תשס"ח
13. לכל ההמומים למיניהם
אם עובדות אי אפשר להתווכח.
נקודה.
יוסי שטיינברגר לא יכתוב דברים בלי הוכחות ברורות.

ומידע אישי זה נכון!!!!!!

כל אחד מהמתלהמים פה מוזמן לגשת לחנות מכולת לא באיזור חרדי ולראות את הנ"ל.
כ"ב באייר תשס"ח
14. האם יש הבדל בין גבינת תנובה בהכשר בעלז לבין בד"ץ?
ראיתי בחנות 'אלף' אריזות גבינה גדולות של 750 גרם במחיר מוזל.
אך ההכשר הוא של ועדת מהדרין תנובה עם 'בעלז'.
השאלה היא רק לשם ידע ולא לשם בקשה שיכניסו את זה לכפר חב"ד או לריכוזי חב"ד האחרים,
האם יש הבדל בין המוצרים? האם מוצרי תנובה מהדרין של בעלז באמת מהדרין וחסיד חב"ד יכול לאוכלם? (לא לקנות לביתו אלא כשמגיע לאירוע חלבי, מסעדה חלבית, קרובי משפחה?)
תודה רבה על התוכניות הנהדרות
ותודה מראש על התשובה.
ישרוליק. ראשל"צ.
כ"ב באייר תשס"ח
15. עם כובע או בלי כובע?
ואם כשמישהו יאכל את הכובע, באיזה הכשר הוא יהיה?
כ"ב באייר תשס"ח
16. הרבי הסכים להרב ליווי ע"ה על הכשר על חלב נכרי
הרב דובער ליווי ע"ה היו"ר המיתולוגי של או קיי קיבל מענה ברור מהרבי לתת הכשר על חלב עכו"ם, והטעמים שבגינן ניתנה התשובה תקפים גם היום. אפשר לברר אצל בנו. לכן כדאי לדבר יותר בסובלנות ופחות להיות "מומחה"
כ"ב באייר תשס"ח
17. הכותרת מטעה!!!
הרב שטיינברגר אומר מפורשות, שבתור רב עיר, מחוייב הרה"ג ישעיהו הרצל שליט"א לתת "כשרות רגילה" - "רבנות", וזאת לפי כללי הרבנות הראשית המתירה אבקת חלב עכו"ם,
בנוסף על המוצרים לא מוזכר שמו של הרב הרצל, אלא "כשר בהשגחת הרבנות נצרת עילית",
אז מדוע לתת כותרת "רב חבדי המכשיר חלב עכו"ם", כותרת המטעה ובעיקר מבזה רב חשוב.
"לא חרבה ירושלים אלא ביזוי תלמידי חכמים שבה"
ומסיימין בטוב
בברכת גאולה אמיתית ושלימה נאו!!!
כ"ב באייר תשס"ח
18. מסעדת "ישורון"
מה עם מסעדתו של החסיד המקושר הר"ר זושא שיחי' ריבקין בת"א שכ"ק אדמו"ר זי"ע "הכריח" אותו להמשיך ולהחזיק אותה , ואין ספק שכשרותה היא המעולה ביותר. זו היא מסעדה של מסי"נ אמיתית וביטול לכ"ק אדמור זי"ע. וחבל שנשמטה. על המומחה המכובד (באמת!) לתקן המעוות בתכניתו הבאה. ושגיאות מי יבין....

מותיקי אנ"ש
כ"ג באייר תשס"ח
19. מה עם קיוסק גיטל?
כמסעדה חב"דית מהודרת. אני מוחה
כ"ג באייר תשס"ח
20. הרב ליפסקר שליט"א ערד
למיטב ידיעתי הרב ליפסקר שליט"א מערד נמנע ממתן הכשרים בעירו ,ומשאירם לעמיתו הרב יוסף אלבו שהינו אחראי על מערך הכשרות ברבנות ערד. רק במקרים יוצאים מן הכלל של כשרות מהדרין לכל הדעות (גם לאנ"ש) מצרף הרב שליט"א את חתימתו.
כ"ג באייר תשס"ח
21. שמעתי פעם
אם אני לא טועה,אחד מבני הבית של הרב הרצל הסביר שרבני חב"ד לא חותמים את שמם על מוצר שאינו מהדרין,כדי לא להכשיל את אנ"ש. מוצר בהשגחתם ומהדרין עבורנו מופיע עם שמם המלא,אות לאנ"ש שהמוצר מתאים. איך אמרנו בל"ג? "ליהודים מתאים יותר
לאכול מזון כשר"
כ"ג באייר תשס"ח
22. מי שכתב את התגובה על מסעדת ישורון
תשאל את זושא אם התוארים שם וכו' מתאימים לרוח המסעדה? לא נראה לי. בכל אופן, מי שמחפש אווירה חסידית,זה המקום המקורי,מחזיר אותך 50 שנים אחורה.
כ"ג באייר תשס"ח
23. הרב הרצל
לפני לדבר על הרב הרצל, מן הנכון לברר באם באמת נכון שנותן הכשר על חלב עכו"ם, ? הבירור שלי העלה שעל המוצרים שיש בו חלב עכו"ם כתוב רבנות נצרת עילית, ורק על מוצרים מהדרין (ואם שייך, גם חלב ישראל) כתוב הרב ישעי' הרצל, ואם כן על כל רבני חב"ד בכל ערי ישראל שחייבים לתת כשרות כפי התקנון של רבנות הראשי, כמו אלת חולון וכו' היתכן חלב עכו"ם בהשגחת רבנות אלת, ומה יועיל התירוץ שפלוני עוסק בכשרות, באם חתום רבנות אלת הרי זה כולל הרבנים באלת, וכן בכל עיר, אלא כולם יודעים שאם כתוב רבנות, זה כמו רבנות !!! והנה אף הר' יוסי שטיינברג עבד גם במקומות של רבנות, ואז אינו יכול לפעול כמו שהוא חושב, אלא כמו רבנות, כמו שהוא אמר בעצמו, לכן ככה גם על הרב הרצל נאמר אותם הדברים, לכן הנני מוחה שהנזכר יבקש באתר זו מחילה וסליחה מהרב הרצל על שפגע בכבודו, ואז ושב לו וירפא לו, אנא הזהר בכבוד חבר, בעיקר בימינו אנו, כהכנת למתן תורה כאיש אחד בלב אחד.
כ"ג באייר תשס"ח
24. WARNING
I would like you to know that in America and particularly with the hashgachot which are local as in certain States you must be very careful. If a store is owned by a goy and if it is owned by a mechalel shabbos there are very many problems and its extremly difficult to be kosher. If the place also serves milchik and fleishik it is practicularly impossible for the place to stay kosher even if the owner in Shomer Shabbos unless ALL his workers are also Shomer shabbos. In Ameirca the standards are very weak at best and rely on many many kulois. There are questions of Pas Yisroel, Bishul Yisroel, workers warming up their own treif food, you can't even imagine
כ"ג באייר תשס"ח
25. להפסיק את המראות
להפסיק את הבושה במראה אנ"ש יושבים ואוכלים במסעדות שאינם בהכשר בד,צ
כ"ג באייר תשס"ח
26. מה עם קינגסטון מרחובות?
כ"ג באייר תשס"ח
27. מה ההתפעלות
נכון שהרב הרצל נותן הכשר על חלב עכו"ם אז מה צודק יוסי שרב עיר כפוף לחוקי המדינה והוא לא יכול לעשות ככל העולה על רוחו זה חלק מההקרבות שרב עיר צריך להקריב
ומי זה שראה את תשובת הרבי להרב ליווי שעליו לתת הכשרים לחלב עכו"ם אין כזו תשובה וזה רק בדיבור הכל נעשה בע"פ ובחשאי תפסיקו להעליל על הרבי שהוא הסכים שחבדניק יתן הכשר לחלב עכו"ם, עוד מעט נשמע שגם לאנ"ש בשעת הדחק יכולים לאכול מוצרים עם חלב עכו"ם!!!
להרב יוסי האם מישהו בודק איך מתנהגות נשותיהם של השוחטים ראיתי בקראון הייטס את אשתו של אחד השוחטים שהולכת בקינגסטון ללא גרביים האם זה נחשב לשוחט חסידי והאם כדאי להמשיך ולהעסיק אותו בשחיטת ליובאוויטש???
כ"ד באייר תשס"ח
28. קינגסטון ברחובות היא בהכשר הרב יורקוביץ, וכמובן הבשרים לובאוויטש בלבד
כ"ד באייר תשס"ח
29. אי אפשר להביא דוגמה אחת חריגה למדי ולהוציא איסור על הכלל !
ברצוני להתיחס לדוגמה של ה"משגיח" שלא עמד בפיתוי ונתן את המפתחות לבעל הבית.
לדעתי הרב שמינה את המשגיח צריך גם ללכת הביתה !
הרי כל הנושא המדובר הוא על כשרות מהדרין ולא על כשרות רגילה, וכאן ההבדל בכשרות רגילה הרב מתוקף תפקידו חייב לתת הכשר גם אם זה על הגבול של הכשרות ומלווה בהיתרים שונים ומשונים, אבל כשרות מהדרין אין שום חיוב להנפיק אלה רק עם הרב הנותן את ההכשר משוכנע שהכל מתנהל על מי מנוחות שזה אומר:
כתנאי ראשון - בעל העסק מעונין בכשרות מהדרין ומעונין בשיתוף פעולה מלא.
כל יהודי הוא בחזקת כשרות ולכן על פי ההלכה היבשה עם מתארחים אצל אחר והוא מעיד שהאוכל אצלו כשר אפשר לסמוך על דבריו עם הוא יהודי נאמן כמובן.
שונה הוא במקרא של עסק מכוון שיש אינטרס כלכלי החזקה הזו מתבטלת גם עם הוא חרדי עם פיאות שמסוביבים לו את הגוף שלוש פעמים.
לכן במקרא של עסק יש צורך במשגיח שהוא בא כוחו של הרב ולא עובד מטבח של הבעל הבית.
לפי סוג הטיפול הדרוש מבחינת ההשגחה על הרב לקבוע עם מספיק משגיח יוצא ונכנס (וכאן המקום להזכיר את המוהל הרב מרינובקי ע"ה - שהאיר שהמושג הוא יוצא לכמה רגעים ומייד נכנס שוב להשגחתו ולא כהנחה הרווחת נכנס לעסק לכמה רגעים ומייד יוצא).
או משגיח צמוד במקרה שבעל העסק איננו בחזקת כשרות ויש חשש שיעשה דברים שחורגים ממה שסוכם בעת התנאים על מתן ההשגחה.
לכן במקרה הספציפי הזה שהזכיר המנחה במקרא של כשרות מהדרין לא היה מספיק לפטר את המשגיח היה צריך גם להוציא באופן מיידי את הכשרות מהדרין מאותו מקום וגם בכשרות רגילה להקשות ולמרמר את בעל העסק שיבין שכשרות זה לא פתק תלוי על הקיר.
ואם המנחה בתור מפקח כשרות הסתפק בלהחליף את המשגיח שידע שהוא שותף כמו המשגיח "הנבך" עם בעל הבית ! אין שום סיבה בעולם להמשיך לתת כשרות מהדרין לבעל עסק שמנסה לשחד או להפחיד את המשגיח.
לכן צריך לדון כל מקרא לגופו ולא להכליל. יש עוד, אומנם מעטים, רבנים, מפקחים ומשגיחים שעושים את עבודתם נאמנה ומקפידים על קלה כעל חמורה.
לעומת זאת ישנם גם "רבנים" שחתומים על "מהדרין" של חברה גדולה אם לא הגדולה ביותר לייצור מוצרי חלב, שהכשירו חלב עכו"ם ממש והעבירו אותו בתור חלב ישראל ורימו גם את הציבור וגם את הרבנות הראשית לישראל ועוד ממשיכים לתפקד במסרת "רב המפעל" וחותמים על מהדרין ושותפים לו גם חסידות לא קטנה ואין פוצה פה ומצפצף.
למי שמתקשי לזאת שמו כמו להבדיל שמו של שליח הרבי למדינה מסויימת בדרום אמריקה. עוד רמז: בקיצור "קרנבל".
כ"ד באייר תשס"ח
30. מתי כבר התוכנית הבאה?
מצפה!
כ"ט באייר תשס"ח
31. ל29
אם כבר לבלבל את המח. אז לפחות תעשה את זה קצר.
ואם כבר אתה כותב, אז תכתוב ללא שגיאות כתיב.
ג' בסיון תשס"ח
32. כשרות
איפה אני יכול להשיג שוק טלה ושרוולי מילוי לנקניקיות סינטטי כשר למהדרין בית יוסף
תודה ובשורות טובות
י"ג בסיון תשס"ח