ב"ה מוצאי ש"ק, י"ז חשוון תשפ"ב | 23.10.21
הרבי בהלווית הרבנית
הרבי בהלווית הרבנית צילום: מתוך הוידאו
אבל בחב"ד. הרבנית הלכה לעולמה ● תיעוד נדיר

כ"ב שבט תשמ"ח. קהל אנ"ש מקבל בתדהמה את הבשורה הנוראה על פטירת רעייתו של הרבי, הרבנית הצדקנית מרת חיה מושקא נ"ע ● רבבות מגיעים אל ההלוויה היוצאת משערי 770, בה משתתף הרבי כשעל פניו צער גדול ● כעת לצפייה: קטע וידאו של מספר דקות מהלוויתה של הרבנית
מערכת שטורעם

ביום רביעי, כ"ב בשבט תשמ"ח, נפטרה הרבנית חיה-מושקא ע"ה, לאחר מחלה קצרה. הרבנית שחשה שלא בטוב, הובהלה לבית-רפואה. בהגיעה למקום ביקשה כוס מים, בירכה עליו "ברוך אתה ה'... שהכל נהיה בדברו" והחזירה את נשמתה ליוצרה.

את דרכה האחרונה, עשתה הרבנית בהלוויה ענקית המתאימה למלכה. למעלה מ-15 אף איש ליוו אותה ובראשם טורי אופנועים משטרתיים, שהובילו את הלוויה לבית-העלמין בקווינס, שם נטמנה בסמיכות לאביה, הרבי הקודם נ"ע.

באותו יום, ייסד הרבי קרן על שמה הממשיכה לפעול עד היום הזה ומסייעת לרבבות נשים בהשגת מטרות חינוכיות וחברתיות. בימים ובחודשים שלאחר הפטירה, הירבה הרבי לצטט את הפסוק "והחי ייתן אל לבו": פטירתו של אדם קרוב צריכה להביא לפעולות חיוביות - הליכה בדרכיו של הנפטר וייזום פעולות לעילוי נשמתו.

* * *

בקטע הוידאו המיוחד שלפניכם, קטע ממסע ההלוויה, התחלת כתיבת ספר תורה לע"נ הרבנית הצדקנית ע"ה בביתו של הרבי, תפילת מנחה בסיום השבעה לאחר מכן התקיימה חלוקת דולרים מיוחדת, בה העניק הרבי לגבאי 770 הרב יהושע פינסון והרב זאב כץ השתתפות בהתוועדות מיוחדת שיארגנו.

בסוף חלוקת הדולרים מסר הרבי לגבאי 770 הרב יהושע פינסון והרב זאב כץ דולר להשתתפות בהתוועדות שיערכו לע"נ הרבנית באומרו: "ישנו מנהג למען עליית נשמה לערוך התוועדות. יש לעשות זה ברוב פאר והדר ברוב עם הדרת מלך וכל המרבה הרי זה משובח ויהי רצון שיתקיים הקיצו ורננו שוכני עפר... ההתוועדות תתקיים בזמן המתאים אבל לכל הפחות צריכה להתחיל היום".

לאחר מעריב אמר הרבי לגבאים: "ההתוועדות צריכה להיות במקום שהייתה דירתה". והגבאי הרב יהושע פינסון הכריז: ההתועדות תתקיים אי"ה כאן בבית בשעה תשעה וחצי וההמשך יהיה ב-770.

לאחר תפילת מעריב התקיימה בביתו של הרבי התוועדות מיוחדת בהשתתפות מאות מאנ"ש והתמימים, שנדחקו בביתו של הרבי. בין היתר התוועדו: הרב יואל כהן, הרב דוד חנזין, הרב מענדל פוטרפס והרב שנ"ז גוראריה.

כ"ב בשבט תשע"ב