ב"ה ערב ש"ק, ז' תשרי תשפ"א | 25.09.20
הרה"ח ר' פרץ ברזין
הרה"ח ר' פרץ ברזין צילום: שטורעם
בימים ההם: חנוכה בעיירה נעוול ● ראיון וידאו

"חסידים, וכי מחתונה של מתנגד הגענו? מהלוויה של חסיד הגענו...". הרה"ח ר' פרץ ברזין בזכרונות מחנוכה בעיירה נעוול (והעם רואים)
מערכת שטורעם

בשעה בה כל בית ישראל מסבים אל מול נרות החנוכה המרצדות, זוכרים זקני החסידים ימים אחרים. זכרונות ילדות. חלקם נתונים תחת אימת השלטון הקומוניסטי המאיים, כשאת החנוכיה נאלצו להחביא בחדר פנימי, וחלקם אף נאלצים להשיג בדרך לא דרך אמצעים להדליק את החנוכיה.

מידי ערב, בחג החנוכה, מתכבד 'שטורעם' להדליק נר חנוכה עם אחד החסידים אשר ישתף אותנו בזכרונות מהדלקת נרות חנוכה בילדותו. (לזכרונות ר' אליהו ביסק, לזכרונות ר' שלום בער בוטמאן, לזכרונות ר' שלום בער גורליק, לזכרונות ר' אפרים לרר).

*

נעוול. העיירה החסידית הידועה, נר רביעי של חנוכה. אחד החסידים, ר' מיכאל שמואלביץ ע"ה הלך לעולמו, ובני הקהילה לא הצליחו להביאו לקבורה.

ר' מיכאל ע"ה, הובא לקבורה, והצער היה שרוי על פנוי החסידים, פתח הרה"ח ר' מאיר שמחה חן ע"ה ואמר בנימה חסידית אופיינית: "חסידים, מדוע הנכם עצובים? וכי מחתונה של מתנגד הגענו? מהלוויה של חסיד הגענו... בואו נשמח".

אלו הם זכרונותיו מחג החנוכה של בן העיר נעוול, הרה"ח ר' פרץ ברזין שי', תושב שיכון חב"ד בלוד, בין החסידים הבודדים שחיו בנעוול וחיים כיום, המשחזר לנו את הזכרונות מהעיירה החסידית.

"החיים ברוסיה היו שונים לגמרי, בתכלית, ממה שהם כיום. פעם הסתפקו במועט, ההתוועדויות היו אחרות, הדלקת נרות חנוכה היו באופן אחר לגמרי", הוא מספר.

העגה החסידית האותנטית ניכרת היטב במבטא של הרב ברזין, ואת המפגש ביננו הוא לא מסכים לסיים, לפני אמירת "לחיים" ואיחולי חנוכה שמח לבביים.


כ"ט בכסלו תש"ע
 
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
2
1. חסיד אמיתי!!!!!!!
אני שמכיר אותו כדמות מיוחדת משיכון חב"ד בלוד יודע שאדם כזה עניו וצנוע חסיד כפשוטו.
ל' בכסלו תש"ע
2. נקודה חשובה
הרבמיכאל שמולוביץ הוא סבא של הרב מיכאל מישולובין...
ודוד של גברת לאה כהן מנחלת הר חב"ד!!!!
כבודדדדד
ב' בטבת תש"ע