ב"ה יום שני, ג' תשרי תשפ"א | 21.09.20
הרב גורליק
הרב גורליק צילום: שטורעם
בימים ההם: "אבא ייצר חנוכייה בסיביר" ● ראיון וידאו

בשעה בה כל בית ישראל מסבים אל מול נרות החנוכה המרצדות, זוכרים זקני החסידים ימים אחרים. זכרונות ילדות. חלקם נתונים תחת אימת השלטון הקומוניסטי המאיים, כשאת החנוכיה נאלצו להחביא בחדר פנימי ● והערב: אנו מדליקים את נר החנוכה עם הרה"ח ר' שלום בער גורליק שי', והזכרונות קלחו מפיו. על סיביר ו"בית מענדלה"
מערכת שטורעם

בשעה בה כל בית ישראל מסבים אל מול נרות החנוכה המרצדות, זוכרים זקני החסידים ימים אחרים. זכרונות ילדות. חלקם נתונים תחת אימת השלטון הקומוניסטי המאיים, כשאת החנוכיה נאלצו להחביא בחדר פנימי, וחלקם אף נאלצים להשיג בדרך לא דרך אמצעים להדליק את החנוכיה.

מידי ערב, בחג החנוכה, מתכבד 'שטורעם' להדליק נר חנוכה עם אחד החסידים אשר ישתף אותנו בזכרונות מהדלקת נרות חנוכה בילדותו. (לזכרונות ר' אליהו ביסק, לזכרונות ר' שלום בער בוטמאן).

*

הזכרונות קולחים מפיו של הרה"ח ר' שלום בער גורליק שי', כשהוא נדרש לשחזר את הזכרון החזק ביותר שלו מחג החנוכה. בזכרונו הוא מפליג אל מחוזות ילדותו, כאשר אביו נשלח אל ארץ גזירה בסיביר, ולאחר ששב ממנה, סיפר לילדיו כיצד הדליק את נרות החנוכה ללא שמן או פתילות, בתוך חור שפער בתפוחי אדמה.

שבת חנוכה היא גם שבת היום הולדת של בית הכנסת "בית מענדלה", שהקים לזכר אביו, ובו הונצחו החסידים שמסרו נפשם על קידוש ה' ברוסיה הקומוניסטית (לשלטי ההנצחה של החסידים לחצו כאן). מיד לאחר הדלקת הנרות, רגע לפני שהוא עורך את ההכנות האחרונות לקראת השבת המיוחדת ("כמדומני שבית הכנסת שלנו הוא היחיד בעולם שחוגג יום הולדת", הוא אומר בחיוך), התיישבנו עם הרב גורליק לשיחה על זכרונותיו מחג החנוכה ברוסיה.


כ"ז בכסלו תש"ע
 
 
הגב לכתבה

תגובות
7
1. חסיד עם לב גדול
השראה
כ"ז בכסלו תש"ע
2. זכרונות מבית אבא...
כ"ז בכסלו תש"ע
3. מרתק, איך מורידים?
כ"ח בכסלו תש"ע
4. למה רק רוסיה?
לסבא שלי במרוקו גם היו ניסים ב'ימים ההם'!
כ"ח בכסלו תש"ע
5. חזק ביותר
כ"ח בכסלו תש"ע
6. פורסם שנה שעברה, הלא כן?!
כ"ח בכסלו תש"ע
7. ל-4- מספרים פה על תולדות חב"ד וחסידיה
לכן מגוללים כאן את סיפורים של החסידים, אם סבך היה מתלמידי מרוקו, אז תפנה למערכת, והיא בודאי תטפל בזאת.
כ"ח בכסלו תש"ע