ב"ה יום שני, ג' תשרי תשפ"א | 21.09.20
הרב פופאק. עדות מיוחדת
הרב פופאק. עדות מיוחדת צילום: jem
"לא תוכל לעזוב את העיר עד שישמרו שבת", אמר הרבי

בבואנו מי' שבט, יום הסתלקות כ"ק אדמו"ר הריי"צ אנחנו מפרסמים את עדותו של הרב שמואל אייזיק פופאק, המספר על ימיו הראשונים בארצות הברית ● "כשנכנסו ל'יחידות' מאוחר יותר, הרבי הושיט את ידו הק' ללחיצה, ומשום שלא ידעתי את הכללים, לחצתי את ידו" ● ועל ההוראה המפתיעה: "אבי ביקש מהרבי לעבור מברי לניו-יורק, כדי להיות ליד הרבי. כששמע כי איש מהם לא שומר שבת - אמר הרבי: 'אתה לא יכול לעזוב את העיר עד שלפחות יהודי אחד ישמור שבת'
מערכת שטורעם

הרב שמואל אייזיק פופאק, מספר על ימיו הראשונים של כ"ק אדמו"ר הריי"צ בארצות הברית. "באותם שנים, אבי עזב את העיירה ליובאוויטש ונסע לארה"ב בשנת 1914, דרך טורקיה".

"הוא נסע לברי וורמונט, ושם לקח על עצמו את תפקיד השליח - להפיץ יהדות. הוא שימש גם כשוחט, כדי שהיהודיים המקומיים יוכלו לאכול כשר. כשהרבי הגיע לארה"ב מאוחר יותר, אבי ואני היינו שם. ואז הרבי הגיע למלון הגדול במנהטן, ואת השבת הראשונה עשינו במחיצת הרבי. 

"אנשים צעדו יותר משבע שעות ברציפות, כדי להיות עם הרבי באותה שבת. ב'יחידות', הרבי הזמין אותי להצטרף לישיבה שלו.

"כשנכנסו ל'יחידות' מאוחר יותר, הרבי הושיט את ידו הק' ללחיצה, ומשום שלא ידעתי את הכללים, לחצתי את ידו.

"אבי ביקש מהרבי לעבור מברי לניו-יורק, כדי להיות ליד הרבי. הרבי תהה על קנקנם של יהודי המקום, וכששמע כי איש מהם לא שומר שבת - אמר לו: 'אתה לא יכול לעזוב את העיר עד שלפחות יהודי אחד ישמור שבת'". 

 ● לצפיה בוידאו, לחצו כאן

י"ד בשבט תש"ע