ב"ה יום ראשון, י"א חשוון תשפ"ב | 17.10.21
'קונטרס התפילה' פינת 'מאמרים מלוקט'

שם, במפגש הרחובות, התפתח לו ריקוד נלהב של ה'מפקדים', ה'גנרלים' וה'מלמדים' • ר' זלמן רודרמן בטור אישי על "יום הורים" בקעמפ

במפגש הרחובות 'קונטרס התפילה' ו'מאמרים מלוקט', במורד המדרגות המתפתלות ממעונות ה'חיילים' אל הדרך הראשית, בואכה אולם-הלימודים, חדר-האוכל ורחבת-המסדרים, כבר היה אפשר לחוש באווירה המיוחדת השורה על המחנה כולו.

שם, במפגש הרחובות הנ"ל, התפתח לו לפתע ריקוד נלהב של ה'מפקדים', ה'גנרלים' וה'מלמדים', עם מיטב שירי והמנוני המחנה. לא צריך להיות בקיא בחכמת-הפרצוף כדי לזהות 'תמימים' הראויים לשמם, כשם שאין צורך להבין בשפת-הגוף, כדי להבחין באושר הקורן מפניהם של ה'חיילים' הצעירים המתהלכים בשטח המחנה, מלווים בהוריהם ובאחיהם, ביום החמישי של הקמפ, שנקבע ל'יום ביקורי משפחות'.

"אבא, אני נשאר כאן; לא חוזר הביתה!", מצהיר בנחרצות ברוך בוטמן בן השמונה וחצי באוזני אביו הרב יהודה בוטמן מרמת-השרון, שמתגבר כהרף-עין על ה'עלבון' העולה מבין השיטין ומחבק את ברוך שלו, מאושר באושרו.

מגוון הפרצופים עשיר וכמוהו גם שפע המקומות שממנו הם באים. הנה יושב לו בצל אחד העצים משה'לה וישצקי הצעיר, שהוריו שלחו אותו מדונייצק שבאוקראינה, והוא נראה ממש מאושר. הנה גם בנו של הרב יוסף טייב, השליח בוינסן שבצרפת. פה בן השליח הרב ליברמן מאשקלון, ושם בנו של הרב לאופר, מהשלוחים באשדוד. והנה גם ילדיהם של הרב קניג והרב מרגליות מצוות הישיבה בלוד. אפילו אבייה בן האחת-עשרה, בנו של הרב מיכי יוספי מחוות 'יישוב הדעת', איש עתיר זכויות ודמות מיוחדת במינה, שאיננה נמנית במוצהר עם חסידי חב"ד, מוצא את מקומו בקמפ מיוחד זה.

"יש לנו קו חינוכי-חסידי מובהק", אומר הרב חיים קפלן, ה'אבא' של הקמפ, "אבל ההורים שולחים לכאן את ילדיהם בעיקר מפני שהקמפ הזה פשוט טוב, מכל בחינה". ואכן, בלי ספק, 'קמפ גן-ישראל ארץ-הקודש' הוא אבן-שואבת לילדים חסידיים מכל רחבי הארץ ואף מחוצה לה.

"צריך להפיץ את הבשורה", אני אומר לאחד מחבריי, בעוד אנו פוסעים לעבר רחבת-המסדרים, להצגת-תכלית שעתידים הילדים להעלות לפני ציבור ההורים והמשפחות. להפיץ בתוך חב"ד גופא: שיידעו הכול כי יש מקום שבו מה שבעבר היה מובן-מאליו ולמרבה הצער הפך לסוג של 'חידוש' – עדיין מתרחש. מקום שבו הורה אחראי יכול לשלוח את בנו ולקבל חזרה, כעבור שבועיים, "מנדי חדש" במובן הטוב של המילה. "חדש" במשמעות של התחדשות והתרעננות, לא "חדש" כתוכחת הכתוב, "חדשים מקרוב באו, לא שערום אבותיכם".

מתיישבים על המדרגות שברומי רחבת-המסדרים וצופים במסדר-ערב חגיגי משהו. כמאתיים ילדי חמד, הילדים שלנו, ניצבים בסדר מופתי וביחד עם ה'מפקדים' וה'גנרלים' פוצחים במקבץ מי"ב הפסוקים.

הגנרל הראשי של הקמפ, הת' יצחק קפלן, אוחז מיקרופון ופוצח עם מאות ה'חיילים' בשירת המנון הקמפ של השנה. יש משהו נוגה מצד אחד, ומעורר מצד שני, במילים של ההמנון, כמו גם במנגינה החסידית הדבקותית שהוצמדה לו.

שורותיו של ההמנון הנקרא "קער א וועלט" (הפוך את העולם) מתארות בן שנזכר כיצד לפני "זמן רב כל-כך" חזר אביו מ'פארביינגען' בלילה. קולו של האב היה נרגש, הדמעות זלגו מעיניו ולבו נשבר בשאלה "כמה עוד אפשר?". והאב סיפר אז לבנו (הנה שני ה'בתים' האחרונים): הרבי התוועד / אוי, חסיד, קער א וועלט / ללא לאות, בכל הכוח! / לראות כבר במוחש / כן היום, היום ממש! / כך הוא לי סיפר / ולא הוסיף דבר / ואני ממתין עדיין / "זעהן זיך מיט'ן רבי'ן" / כאן מהר.

ובדרך חזרה מהצפון למרכז, עולה בי המחשבה: קל להזדהות עם ההמנון, שבמידה רבה מייצג את רוח הקמפ כולו. אלו הן לא רק המילים, זוהי גם המנגינה.

כ"א במנחם-אב תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
6
1. חבל שקצת צריך לגלות
פעם כפר סיטרין היה בכפר חב''ד עכשיו כפר חב''ד עבר לסטרין .תודה למארגני גן ישראל האמתיים בראשות המשפיע הראשי מכפר חב''ד הרב זלמן גופין .
כ"א במנחם-אב תשס"ז
2. ל-1
אתה צודק ב-100 אחוז
כ"א במנחם-אב תשס"ז
3. כתוב מהלב
כמו כל שאר הכתבות של ר' שניאור-זלמן. אהבתי ומחכה לטור הבא.
כ"ג במנחם-אב תשס"ז
4. הגיע הזמן לומר את האמת
"גן ישראל ארץ הקודש" הוא הקעמפ היחיד בארצנו שבו מחנכים את הילדים לערכים חב"דיים הנקיים מהמצאות ושגעונות. ככה זה כשאת הקעמפ מנהל צוות של חסידישע בחורים, פירות ההילולים של הישיבה המרכזית בכפ"ח. עלו והצליחו. אשמח לשמוע שאני טועה ושיש עוד קעמפים כאלו. הורה לילד בקעמפ.
כ"ג במנחם-אב תשס"ז
5. ל 4
אתה טועה
יחי המלך המשיח שליט"א לעולם ועד
שמח שאתה שמח כנראה שאתה אכן משיחיסט
כ"ה בתמוז תשס"ח
6. בגימטריה
כ"ח בגימטריה יחי
אכן כפר חבד עוד יקרא כפר יחי
גם זה בשבילך 4
שמח שאתה שמח
כ"ה בתמוז תשס"ח