ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
ר' חיים שטיינר ור' אברהם הרשקופ
ר' חיים שטיינר ור' אברהם הרשקופ
סתימת החורים בתוכנית 'ערבים'

ר' חיים שטיינר ור' אברהם הרשקופ, נציגי וועד הרבנים לעניני צדקה – 'כל ישראל ערבים' בקהילות חב"ד בתגובה למאמרו של שמריהו לרנר


ר' חיים שטיינר, ר' אברהם הרשקופ

לפני כמה ימים פורסם בשטורעם מאמרו של ר' שמריהו לרנר תחת הכותרת 'ולמה בכל זאת אחתום ערבים'' בו מעלה הכותב הנכבד כמה וכמה שאלות ותמיהות בקשר לתוכניות 'ערבים' ו'כל ישראל ערבים' אשר מתפתחות בתקופה זו בקרב הציבור החרדי בארץ.

כנציגי תוכנית 'כל ישראל ערבים' בקרב קהילות חב"ד בארץ, החלטנו לענות על שאלותיו של הכותב הנ"ל.

לכל לראש יש להבהיר: אנ"ש חסידי חב"ד נתבקשו להשתתף בתוכנית שהוקמה על ידי ועד הרבנים לעניני צדקה אשר נקראת 'כל ישראל ערבים'. במסגרת תוכנית זו יוקמו קבוצות של 12,500 איש אשר יהיו ערבים על מקרים של מוות פתאומי ל"ע בקרב הקבוצה ויקימו קרנות עבור היתומים. עבור כל ילד יתום יתרום כל ערב בתוך הקבוצה תשלום חד פעמי של 4 דולר כאשר הסכום החודשי לא יעלה על 16 דולר, ובכך יוקם עבור כל יתום קרן של 50,000$. קרן זו תוקם אך ורק עבור יתומים מתחת לגיל 36 שאינם נשואים.

עצם רעיון הקמת תוכנית 'כל ישראל ערבים' הינו רעיון שנבנה על ידי אחד מסוכני הביטוח הבכירים בארץ שהגה את הרעיון והציע אותו בפני ועד הרבנים לעניני צדקה.

לאחר בדיקות מדוקדקות של הנושא כולל בדיקות של סטטיסטיקת המקרים והקרנות בעבר הגיעו רבני הקרן ביחד עם סוכן הביטוח ועוד אנשי מקצוע בכירים שעורבו בנושא לכדי הרעיון המוצע לציבור ובכך לפתור את תלאותיהם של האלמנות והיתומים.

לפני שהוצעה התוכנית בפני הציבור, עברה התוכנית בדיקות והמלצות של אקטוארים בכירים במערכת הביטוחית, כך שהתוכנית לקחה בחשבון את שיעורי תמותה במגזר החרדי בשנים האחרונות, יחד עם סיבות התמותה בכל אחד ואחד מהמקרים ולפי המלצתם נצורה הנוסחה.

יש להוסיף ולהדגיש שהבדיקה העלתה שרוב רובא של הקרנות שהוקמו בעשור האחרון וכתוצאה מכך רוב רובא של היתומים בעשור האחרון הינם ממקרים של מוות לאחר מחלה קשה ולא מקרי מוות פתאומי וכדו'.

התוכנית המוצעת לקהל הינה תוכנית אשר תכסה ותקים קרן אך ורק ליתומים שהתייתמו במקרי מוות פתאומי וכדו' ל"ע ולא במקרים של מוות ממחלה ממושכת וכדו' ל"ע.

לשם כך על כל אחד מהנרשמים לחתום על הצהרה שמצב בריאותו תקין ואינו סובל ממחלה קשה ל"ע.

לגבי השאלה מדוע יש שני קופות אשר מציעות את אותו רעיון ואותה שיטה רק בסכומים קצת שונים?

הנה כבר נאמר 'קנאת סופרים תרבה חוכמה' ואשר על כן כאשר ראו בקופת העיר את הרעיון כי טוב החליטו לאמצו ולצאת ברעיון דומה.

בשאלה השלישית מעלה הכותב הנכבד נושא חשוב מאוד, מה קורה עם כל העמלות שגובים הבנקים ומאיפה יורד התקציב עבור כל הפרסום? או במילים יותר פשוטות: האם יכול להיות שהכסף שאני אתרום עבור הקמת קרן ליתום תלך לעמלות בנקים ופרסום וכדו'?

לגבי העמלות ניתן לגלות שזה זמן רב מאוד שוועד הרבנים לעניני צדקה לא משלם לבנקים כל עמלות על גביית הוראות קבע וכדו' וזאת לאחר שמנהלי הבנקים הסכימו להיעתר לבקשתם של רבני הועד ולוותר על העמלות ובכך יהיה חלקם בקרנות הצדקה.

לגבי משלוח הדואר לחברים הרי שבתקנון שאותו טוען הכותב הנכבד שהוא קרא אותו כמה פעמים כתוב במפורש שלא יישלח דואר לאף חבר בקרן לפני גביית כסף להקמת קרן אלא אם הוא מבקש זאת ומוכן לשלם על כך 5 ₪ בחודש נוסף על סכום התרומה להקמת הקרן.

בפועל הובטח בתקנון כי כל חבר יקבל עדכון טלפוני באמצעות מענה אוטומטי לפני גביית כסף מחשבונו עבור הקמת קרן.

לגבי הוצאות הפרסום ולגבי השאלה מה יקרה באם ח"ו תהיה קטסטרופה של יתומים ל"ע ולא יספיק סך 16$ בחודש על מנת להקים קרנות עבור כולם?

הנה בנושא זה הוקמה מעין קרן גיבוי אשר בה חברים כמה פילנתרופים גדולים מאוד בארה"ב ובלונדון אשר נטלו על עצמם את כל נושא זה והתחייבו שבמקרים מעין אלו הם ישלימו את מה שלא ניתן לגבות מהציבור.

לגבי הצטרפות חולים, הרי שעל פי התקנון כל אדם שחותם על טופס הצטרפות ומצהיר על בעיה רפואית הינו מושהה מהצטרפות עד שיציג מסמכים רפואיים בצירוף חתימה על וויתור סודיות רפואית בפני ועד הרבנים.

ולשאלה האחרונה בנושא מקרה של התאבדות ל"ע.

זו שאלה היפותטית, וכמו שביטוחי חיים מגבילים תשלום ביטוח במקרה התאבדות עד שנה, לאחר מכן המוטבים מקבלים את כל הסכום, כלומר – אפילו חברות הביטוח לא חוששות כל כך מנושא זה.

כך גם ועד הרבנים אינו נכנס לסוגיה זו מאחר ובקרב שומי תורה ומצוות אפשר לספור על יד אחת את כמות המתאבדים שהייתה להם פוליסת ביטוח. על כן לא לקחו בחשבון את החשש הזה ובעז"ה גם לא נגיע לטיפול בבעיות מעין אלו.

לסיכומו של דבר:

בכל פוליסת ביטוח שאדם רוכש הוא יכול למצוא מאה ואחת טעמים ושאלות לא מובנות לדעתו ועוד אלף שאלות של מה יקרה אם? וכדו'.

בסופו של דבר ישבו אנשים מומחים ומגדולי המומחים בארץ ובנו תוכנית מהפכנית ביותר אשר מהווה מעין תוכנית ביטוח לציבור החרדי ומנוהלת על ידי רבנים.

מיד עם צאת התוכנית לאוויר העולם קיבלנו פניה מועד הרבנים לשתף את אנ"ש חסידי חב"ד ברחבי הארץ בתוכנית.

לאחר פגישות ממושכות עם רבני חב"ד ולאחר שרבני חב"ד בדקו את הנושא מכל הכיוונים, סמכו הרבנים את ידיהם על התוכנית ויצאו בקריאה נרגשת לכל חסידי חב"ד להצטרף לתוכנית.

בנוסף לכך, רבנים בחב"ד אף הורו שמקרה ותוקם קרן עבור יתומים ל"ע ניתן לשלם את הכסף מכספי מעשר. דהיינו שהדבר נחשב כצדקה מלאה (על אף שבמובן מסויים הוא משמש גם כביטוח).

אשר על כן לא נותר לנו אלא לסיים ולקרוא לכל אנ"ש ברחבי הארץ לחתום על תוכנית 'כל ישראל ערבים' ולקחת חלק בפרויקט חשוב זה.

לצערנו הרב הקמנו כבר כמה קרנות עבור משפחות אנ"ש. וב"ה הגיע מצב שנותן לנו אפשרות לחתום מראש על תוכנית 'כל ישראל ערבים' וכדי שלא נצטרך במקרה של צרה ח"ו להתרוצץ ברחובות ולאסוף כספים תוך כדי גרימת צער נוסף ובושה למשפחות שגם ללא זה צערם גדול מאוד.

ויהי רצון שכל הפרויקט הזה יסתיים בחתימות ומסמכים ולא נדע עוד צער כלל וכלל ולא נצטרך להגיע למצב של הקמת קרנות וגביית כספים עבור יתומים.

י"ב בכסלו תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
14
1. רבני חב"ד בדקו מכל הכוונים
תואילו נא בטובכם לפרסם מי הם רבני חב"ד שבדקו את הענין מכל הכיוונים, כי מאד מעניין לדעת מי מרבני חב"ד מומחה לבדוק נושאים ביטוחיים מכל הכיוונים?
י"ב בכסלו תשס"ז
2. כל הכבוד
חיים ולימי,
כל הכבוד על הפרויקט שלקחתם על עצמכם.
יה"ר שלא יהיה הצלחה וביקוש לדברים שאתם עושים.
י"ב בכסלו תשס"ז
3. לימי
אשריך!
י"ב בכסלו תשס"ז
4. תודה על המאמר
תוה לכם על המאמר, לא שהיה לי ספק אם למלא טפסים, אבל עכשיו אחרי שהבהרתם את הנקודות הזקוקות להארה, זה הרבה יותר קל.
הרבנים שטיינר והרשקופ, כל הכבוד על המעשים שלכם.
מחזיקים לכם אצבעות.
ירושלמי..
י"ב בכסלו תשס"ז
5. הרבה יותר משכנע הרבה פחות היפוטטתי
הצטרפתי

חיים ו"ממה" תודה רבה

אשריכם ישראל מי כמוך עם נושע בה' מגן עזרך
י"ב בכסלו תשס"ז
6. מה בדבר ביטול ביטוח קיים?
והאם יחשב לביטוח קיים רק ריסק או גם חיסכון???
י"ב בכסלו תשס"ז
7. תשובות לענין
תודה על התשובות הענייניות. למען האמת אתמול ביקשתי מהעורך להסיר את המאמר, כי היתה לי תחושה שההומור בו עטפתי את דבריי היה קצת מוגזם.
אני שמח שהתייחסתם עניינית לכל הדברים ובסופו של דבר התוצאה היא יתר בהירות בנקודות מסויימות הנוגעות לתוכניות.
י"ב בכסלו תשס"ז
8. שאלה קטנה
אני קורא את המאמר שהבחלט נותן תשובות לשאלות. עדיין יש לי שאלה: מה קורה עם ביטוח חיים. האם מי שיש לו ביטוח חיים בחברת ביטוח לא יוכל לקבל בעת הצורך ל"ע?
י"ב בכסלו תשס"ז
9. תכל'ס לא עניתם על התאבדות רח"ל
והיו כאלו מקרים בשנים האחרונות אצלינו.
יתנו ליתומים או לא יתנו
הרי גם מי שיש לו ביטוח חיים לאחרי שנה משפחתו כן תקבל את הכסף ומה אצלכם?
י"ב בכסלו תשס"ז
10. ללא הצהרת בריאות
אף אחד לא החתים אותי על הצהרת בריאות אלא על טופס הוראת קבע, האם זה אומר שאם אם... הכל אבוד כי לא.... חתמתי,
אשמח לקבל מענה
י"ב בכסלו תשס"ז
11. מי קינא במי?!
הרי אתם יצאתם אחרי "קופת העיר". כיצד אתם מעזים לכתוב שהם יצאו אחריכם?!
י"ג בכסלו תשס"ז
12. מחלות ארוכות
ומה עם היתומים שאביהם חלה תקופה ארוכה? להם לא מגיע להתפרנס ולהתחתן בכבוד? הרי לכאורה אדרבה משפחה שמפרנסה היה חולה תקופה, מן הסתם שקועים בחובות מההוצאות הרפואיות, האם להם לא מגיע? רק למי שמת פתע פתאום? למה כי זה "נשמע" יותר רחמני?!!!

אתמהה!
י"ג בכסלו תשס"ז
13. ל-11 -שניאור
זה שאתה ראית את של קופת העיר לפני ועד הרבנים זה בכלל לא אומר שזה יצא לפני?!
ט"ו בכסלו תשס"ז
14. אני מכיר את סוכן הביטוח שהציע לועד...
שהציע לוועד הרבנים את הרעיון. שמו שמואל ליאני.
והוא טוען ש"קופת העיר" פשוט חטפה את הרעיון, כאשר בדעתם של ועד הרבנים היה לשתף את כל הקופות בארץ.
ט"ז בכסלו תשס"ז