ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
תעודת סוף שנה. מתכון לאכזבה?

"את מה משקפת תעודת בית הספר? השקעה? הצלחה? התקדמות? ומה עם נשמה? מצב משפחתי? כישורי חיים? (הרב פינסקי, חנוך לנער)
הרב דוד פינסקי

קוראים נכבדים שלום!

בשבוע זה נתייחס במדורנו ל"תעודות סוף השנה" שהתלמידים מביאים הביתה בתקופה זו. כמו כל דבר בחינוך ישנם הדגשים שונים והסתכלויות שונות על הנושא. נשמח מאד לקבל את תגובותיכם וללמוד על הלכי הרוח הנלווים לתעודה בעיני הורים, מורים ותלמידים. 

עונת התעודות בפתח. בנינו עומדים בקרוב לצאת אל "החופש הגדול", עם סיום שנת הלימודים. כשמדברים על המושג "שנת לימודים" יש להבין שזהו אינו מונח המובן חד משמעית. כלומר: לפעמים אנו מתענגים במין מחשבה של: "אשרינו - איזה תענוג, איזה נחת, ברוך השם בננו לומד בתלמוד תורה, ומתחנך ברוחו של הרבי, בדרכי החסידות, סופג ויונק אל תוכו את כל הערכים הכי מקודשים שישנם כראוי לילד חסידי". אך למעשה קיים גם צידו השני של המטבע. לא נרבה במילים, נסתפק בכך שנאמר שבמערכת הכיתתית יש ילדים שונים ומורים שונים ולא תמיד הכול ורוד כפי שזה לפעמים נדמה. ואין כאן המקום להאריך בנושא.

אך הנה מגיע אותו רגע מיוחל של חלוקת תעודות סוף השנה והצגתן בפני ההורים. ניתן לומר שיש מצבים ומאפיינים שונים לרגע זה.

• הורים מרוצים ותלמידים מרוצים - התעודה משקפת השקעה, הישגים, שיתוף פעולה, הצלחה, והתקדמות. התעודה כמעט מיותרת שכן הכול ברור וידוע מראש, אין הפתעות בתעודה זו.

• הורים מרוצים ותלמידים אינם מרוצים - ההורים מרוצים שכן הם משכילים לקרוא מבין השורות את המסר הכן והישיר שהמורה היטיב לשדר להם באמצעות התעודה. הורים אלו רוצים באמת לדעת את מצבו של בנם, הם לא מתבוננים בציונים בלבד אלא בתמונה הכוללת המשתקפת מבין השורות.

התלמיד שאינו יודע להעמיק ב"תמונה הכוללת" וב"מסר המשתקף". רואה את הציון ודי לו בכך שרואה את הציון "טוב"- ואף לא "ראוי לשבח" אחד - מגלה תחושת אכזבה.

• הורים אינם מרוצים ותלמידים מרוצים - ההורים נורא מאוכזבים מהתעודה, אם מהציונים הנמוכים או שוב מהמסר הכללי המדאיג שלא מבטא תקווה ועידוד לתלמיד . לעומת זאת התלמיד למרבה הפלא די מרוצה, הוא ציפה להרבה יותר גרוע ואם המורה גם דאג לתת לו פרס ניחומים לרגל סוף שנה"ל זה רק מוסיף נופך לתחושת אי הכישלון.

• הורים מאוכזבים ותלמידים מאוכזבים - הורים מאוכזבים מאי הצלחת בנם, הם גם לא כועסים על המורה שהכה בברזל החם ושם את האמת כפי שהיא ללא משוא פנים. התלמיד גם הוא משדר אכזבה חש באמת המרה הניצבת למולו ללא אומר ודברים.

כמובן, שאלו תיאורים שטחיים ולא ממצים לעומק של הנושא, איך באמת עולה השאלה מהי משמעותה של התעודה? האם תעודה מתייחסת לציונים בלבד או שמא מתייחסת גם להיבטים נוספים הקשורים לעולמו של הילד - כגון מצבו המשפחתי, החברתי, לימודים, כישורי חיים ועוד?

האם כל מורה במערכת הבית ספרית יודע להגדיר את משמעות התעודות כפי שהן באות לידי ביטוי בבית הספר שלו? מהם ההדגשים ונקודות החוזק של התלמיד? שאלות אלו ועוד עומדות אל מול עיני כל מורה ומחנך בבואו לכתוב את הציון והערכה הנלווית.

אציג 2 דוגמאות המשקפות את הבעתיות של תעודה והמסר העובר בה:

תלמיד בכתה ו' קיבל ציון טוב מאד בתחום הכתב והכתיב במחצית הראשונה של השנה, "הנך כותב ללא שגיאות", אך במחצית השנייה של השנה קיבל את הציון ה' והערה "שגיאותיך התמעטו" ברור שהחלק השני סותר אם החלק הראשון - זה מצביע על כך שהמורה לא מספיק ער ולא מתמצא היטב בציונים ומצב הלימודים.

דוגמא נוספת: אמא של תלמיד הגיבה לאחר שקראה את תעודת בנה: "כיצד זה יתכן - הרי הוא ילד כל כך טוב, כל כך עוזר לי בבית- ממש נשמה טובה"! – תגובה זו מבטאת עמדה רווחת בקרב הורים, שהתעודה צריכה לגעת גם ב"נשמת" התלמיד ולא רק באיכות ידע החומר הנלמד.

לדעתי האישית אסור לפסוק לילד גזר דין של כשלון ובפרט בכתות היסוד. תמיד צריך להשאיר מקום לתקווה – גם אם  בליבנו אנו חשים שאנו חוטאים לאמת בעניין זה. יתכן מאוד שתלמיד מסוים שלכאורה בעיננו אינו בעל כישרונות ולא מגלה השקעה והבנה בלימוד כנדרש, אך עם הגיל והזמן לפתע יתחיל "לפרוח" ויהפוך לתלמיד מצטיין, וישקיע בעצמו ובלמודו. אי לזאת חשוב שהתעודה תשדר אמינות ואמת מכסימלית מחד. אך מאידך להשאיר פתח לתקווה. לכל אחד יש נקודות חוזק שיש להבליטה ומומלץ למורה במקרה זה להוסיף הערות חיזוק ועידוד.

גם להורים תפקיד חשוב בנושא התעודות : עליהם לשוחח עם הילדים על התעודה, להפיק לקחים ואם פרטים מסוימים או מקצועות מסוימים טעונים שיפור וחיזוק  יש לסייע לילד להתגבר על קושי זה, ולא להזניח.

כ"ב בתמוז תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. התגעגענו לכתבות שלך
הרבה זמן המתנו למאמרים היה הפסק ברוך הבא שוב.
כ"ד בתמוז תשס"ו