ב"ה יום רביעי, ד' טבת תשפ"ב | 08.12.21
הרבי שומר על כבוד בת ישראל

הם החליטו להינשא, אולם משפחתה התנגדה * בשעת לילה ביחידות בא הפיתרון הגואל * ומה עשה הרבי כדי לא לבייש הנערה? (עלה ברשת)
צבי יאיר ע"ה

בן דוד לא רחוק שלי שגר בדרום אמריקה נקלע למשבר משפחתי. בתם הכירה צעיר יהודי והשניים החליטו להנשא אלא שהורי הצעירה התנגדו בתוקף לשידוך. הנימוק: הצעיר בא מרקע לא דתי ולא חי חיי תורה ומצוות. הוא אמנם הצהיר על נכונותו להתחיל לשמור מצוות ולהקפיד על כל ההלכות והמנהגים, אבל כל המשפחה המורחבת וכל מעגל הידידים היו מאוחדים נגד הבחירה של הצעירה. "אי אפשר לסמוך על הבטחות", הם טענו.

הצעירה הצעירה הגיבה במרירות הולכת וגוברת ולא היתה מסוגלת לסבול את העובדה שכל יקיריה שלה גמרו אומר נגדה. היא הרגישה כאילו כל העולם עשה קונספירציה למנוע ממנה את אושרה. המצב הלך והורע, כיוון שגם היא וגם ההורים נהיו יותר ויותר מרירים בגלל ההתנגדות שלהם זה לזה.

בסופו של דבר הם הגיעו להסכמה שהענין יובא לפני הרבי. אף שהמשפחה לא החשיבה עצמה בין חסידי הרבי, האישה והוריה העריצו את הרבי מאד והסכימו שלמעשה יעשו כפי שהרבי יורה. הצעירה הגיעה לניו-יורק ואני, בתור הליובאוויטשער במשפחה, התבקשתי ללוות את הצעירה ליחידות שלה עם הרבי.

באותן שנים, הרבי קיבל אנשים שלושה לילות בשבוע, החל ממאוחר בערב לאורך הלילה, ולעתים קרובות המבקר האחרון היה עוזב עם זריחת השמש.

אנחנו נכנסנו לחדרו של הרבי קרוב לשלוש לפנות בוקר. בתחילה הרבי חיפש אחר שפה משותפת עם הצעירה. נעשה ניסיון לדבר באידיש, בעברית, באנגלית ובצרפתית ולבסוף סוכם על גרמנית (שהיא הכירה לאחר תקופת לימודים בשוויץ). כשהצעירה סיפרה את סיפורה, היה אפשר להרגיש את המבוכה בקולה:

"אני לא מבינה מה הם רוצים ממני? הוא הבטיח לחיות על פי התורה. אני יודעת שהוא רציני. למה כולם כל כך בטוחים בעמדתם נגדנו?"

"יתכן שהוא אכן רציני", אמר הרבי, "אבל איזה ערך יש להצהרה שלו אם הוא לא יודע על מה הוא מתחייב. על פי החוק שיק ריק הוא חסר-ערך אפילו אם המחזיק בו ממלא רק סנט אחד, כי אדם לא יכול להתחייב על משהו מבלי לדעת מה ההתחייבות מכילה. חיים לפי דרישות ההלכה הם אתגר מאוד תובעני לכל אחד, אבל זה עוד יותר מסובך למי שלא חונך בצורה כזו".

"אבל הוא מוכן ללמוד", ענתה הצעירה.

"לימוד לבד לא מספיק", הגיב הרבי. "מישהו יכול ללמוד ולקבל תורה עם הכוונות הכי טובות, אבל תרגום הדבר לחיי היום יום זה כבר משהו אחר לחלוטין. ובכן, זה מה שאני מציע: עליו לחיות עם משפחה שומרת מצוות כמה חדשים, שילמד וגם תהיה לו הזדמנות לחוות מכלי ראשון מה התחיבות כזו מכילה על בסיס יום יומי, החל ממודה אני עם פתיחת העיניים בבוקר ועד קריאת שמע לפני השינה. אם אחרי כל זה, הוא עדיין יצהיר על רצונו לחיות חיי תורה אמיתיים, אני נותן לכם את ברכתי הלבבית לחיים משותפים".

האישה הצעירה יצאה את חדרו של הרבי בלב שמח ומאושר. אני נשארתי כדי לשוחח עם הרבי כמה נושאים אישיים, אבל בטרם הספקתי לומר משהו, הרבי הורה לקרוא לה מיד בחזרה והסביר: "אינני רוצה שהיא תחשוב שאנחנו משוחחים עליה מאחורי גבה".

זה היה בשלוש לפנות בוקר והרבי פגש עשרות אנשים לאורך הלילה. עם זאת, הרבי היה ער ורגיש במידה מספקת לרגשות הזולת וועשה את מה שנחוץ לעשות כדי למנוע מצב בו היא תחשוב שיש כאן איזושהי קונספירציה נגדה. לכן, למרות שהעניין נפתר לשביעות רצונה ואף שבכל מקרה לא הבינה את האידיש בה דברנו, הרבי לא רצה לדבר אתי שלא בנוכחותה...

מתוך חב"ד.אורג

ט' בחשוון תשס"ז
הרבי מעניק מטבע לצדקה לאשה. אילוסטרציה
הרבי מעניק מטבע לצדקה לאשה. אילוסטרציה