ב"ה יום ראשון, כ"א שבט תשפ"ב | 23.01.22
דובר חב"ד מדווח לרבי

בקשר עם יום הייארצייט השישי של דובר חב"ד ר' ברק'ה וולף ע"ה, אנו מפרסמים לראשונה 2 מכתבים אותם כתב ברק'ה לרבי במסגרת עבודתו
מערכת שטורעם

בקשר עם יום הייארצייט השישי של הרה"ח הרב שלום דובער (ברק'ה) וולף ע"ה, שהיה דובר חב"ד עשרות שנים, הננו מפרסמים כאן לראשונה 2 מכתבים, מלפני שלושים וחמש שנה, אותם כתב ברק'ה לרבי במסגרת עבודתו כדובר חב"ד. המכתבים מתפרסמים מתוך הסדרה "ימי תמימים" הנמצאת בימים אלו בעריכה.

ב"ה. ז' שבט תשל"ג

כ"ק אדמו"ר שליט"א

אתמול לאחר שהי' הטלפון, אודות שאין שינוי בעמדת אד"ש לאחר הפגישה עם שז"ר, צלצלתי ל'מעריב' ומסרתי הדבר, שנודע ממקור מוסמך, שאחר הפגישה עם שז"ר לא חלה שום שינוי בעמדת הרבי ביחסיו בענין הרב גורן, פגישת הנשיא עם הרבי לא הביאה לשום שינוי בעמדתו של הרבי, אשר ידועה היא מהתוועדויותיו הפומביות וכפי שנתפרסמו, אני מסרתי זאת גם לרדיו, אולם אתמול כפי הנראה לא פורסם הדבר לא ברדיו ולא בעיתון.

לאחר שנודע שהוא עומד להגיע בשעה 2.45 צהרים, נסעו שני אוטובוסים עם אנ"ש מכפר חב"ד, ועמדו בשדה התעופה בשער היציאה הרגילה ממסלול נמל התעופה, איפוא שממתינים תמיד ליציאות. כפי הנראה גולדה מאיר הגיעה לנמל, היא ראתה את אנ"ש עומדים משני צדי הדרך, היא גם נכנסה לתוך המסלול מאותו הדרך שנכנסים ויוצאים אנשים מכובדים ביותר ישר לתוך המסלול.

אני ואבי שי' הגענו לנמל התעופה קצת מאוחר, אבל בדרכנו פנימה בכביש ראינו שיוצאת השיירה המכובדת, והיא מכונית הנשיא וכן שני מכונות של גולדה, וכפי הנראה עוד מכונה של משמר, אנו נסענו הלאה, וראינו שאנ"ש עוד עומדים במקומם (אגב מכונית הנשיא הייתה מלאה, וכמעט בטוח שג.מ.(=גולדה מאיר) ישבה בתוך מכוניתו של שז"ר, כי המכונית שלה עד כמה שהספקתי לראות הייתה בלעדיה).

אנו הגענו למקום ואנו שומעים מהמשטרה שהגיעה למקום שאין יותר מה להמתין כי הם יצאו כבר, כאן התברר שהם יצאו מדרך אחרת לא מקבלת ושער יציאה צדדי.

בינתיים עבר מכונה מכובדת, יש אומרים שזה הי' ברבור, ויש אומרים שזה הי' בורג, אבל מיידנצ'יק אומר עד כמה שידוע לו הוא לא ראה שמה את בורג, ואנ"ש מחאו כפיים בחושבם ברגע הראשון שזה שז"ר, ומי שישב בפנים נהנה מאוד.

אנו עומדים ומגיע מיידנצ'יק ומספר שהי' לו בפנים דיו"ד עם ג.מ. אנו דאגנו שאנ"ש יחזרו לכפר חב"ד.

וכאן סיפר מיידנצ'יק, כי בעת עומדו במקום המכובדים ושז"ר הגיע אליו הוא אמר לו שהוא שמע שהרבי נשאר בעמדתו בעניין גורן וכו', ושז"ר ענה לו אבל אני גם נשארתי בדעתי, לאחר מכן החלו ליכנס למכונית לפני היכנסו למכוניו ניגש מיידנצ'יק לשז"ר ואומר לו, שאנ"ש מחכים לו בפתח השער היציאה ושישים לב לאנ"ש.

מיידנצ'יק הבחין ששז"ר לא ענה לו כלום על כך, בין השיחה הגיעה גולדה וניגשה למיידנצי'ק, ואמרה לו בתקיפות גדולה, "אני מתנגדת בכל תוקף שאתה תנהיג פה סדרים מאיזה שער הנשיא יצא ומאיזה לא" (היא כפי הנראה שמעה שמיידנצי'ק אמר לשז"ר למחכים לו בשער, והיא כפי הנראה הבינה שמיידנצי'ק נודע לו מהתכנית להוציא את שז"ר ברגע האחרון משער אחר בכדי שלא יפגוש אנ"ש, חשבה בטח לתומה שמיידנצ'יק מעודד שז"ר שכן יצאה מהשער איפוא שאנ"ש מחכים).

מיידנצי'ק ענה לה "אני לא באתי לעשות כאן שום סדרים" והיא חוזרת על דבריה בתקיפות, "אני מתנגדת בכל תוקף לכך", והוא ענה לה שוב "תודה רבה", ואמנם השיירה יצאה כפי שכתבתי בשער אחד.

אני הפניתי את תשומת ליבו של מיידנצ'יק לכך שכפי הנראה גולדה ישבה בתוך מכוניתה של שז"ר אז הוא אמר לה שבעת יוצאם מהמסלול הוא נכנס לבד למכוניתו, והיא למכוניתה, אבל כפי הנראה לאחר שהרחיקו קצת מהמסלול היא עברה למכוניתו של שז"ר, והם נסעו לירושלים.

לאחר שיקול הדברים, הוחלט ע"י מיידנצ'יק ואבי שנעביר לעיתונות, מבלי להתייחס לכל הדבר שאנו מכפר חב"ד באנו לקבל פניו, וכו' וכו' ללא התייחסות לכל העניין הנ"ל, אני נכנסתי לחדר העיתונות פגשתי שם את כתבת מעריב, וכן כתב ידיעות, וכתב עיתים, את כתב הרדיו לא פגשתי כבר במקום, אני מסרתי להם את עניין אנ"ש שהגיעו לקבל פני הנשיא כמה מאות מכפר חב"ד, וכן מסרתי להם שעד כמה שנודע לנו ממקור מוסמך מצעירי חב"ד בארה"ב, אין כל שינוי בעמדתו של הרבי לאחר הפגישה עם הנשיא, ואכן הם אנשים שאני נאמן עליהם, והם העבירו הידיעה, כפי שמסרתי להם (את עניין יציאתו של שז"ר משער אחד הם בכלל לא יכלו לדעת כי הם הרי נמצאים בתוך המסלול בפנים ולכן לא יכולים לראות בכלל מאיזה שער הוא יוצא).

מפקדי המשטרה בנמל התעופה ניגשו אל אבי ומיידנצ'יק בעת שעמדנו כבר לאחר המעשה, ואומרים לנו כי שאין תיאום מוקדם איתם, לכן קורה אי נעימות, "זה הי' כאילו משתמע מדברם שעניין יציאת שז"ר משער אחר כמו איזה פושע או גנב שעלולים לחטוף אותו, אבל ייתכן שזה הי' כבר תירוץ מוכן ברגע האחרון, ואמנם ברדיו בשעות אחר הצהריים לא נזכר עניין חב"ד בנמל התעופה, אבל ברדיו ביומן החדשות בערב, הזכירו עניין נציג חב"ד בנמל התעופה, והזכירו את פגישותיו עם אד"ש שנמשכה עד שעה 3 אחר חצות לילה.

היום בעיתונות התפרסמה ע"ד ביאתו של שז"ר, בעיתונים, הארץ ידיעות מעריב שערים המודיע נייעס, בפוסט מוזכר רק שם אד"ש, בהצופה ודבר לא הוזכרו עניין חב"ד בטכס בנמל, כל הכ"ע נשלחו בפ"ע, ע"י הנוסעים.

במעריב זה פורסם יפה, בהארץ שערים והמודיע, גם פורסם חב"ד וגם פורסם מה שאמרו שחב"ד מסרה שאין שינוי בעמדת אד"ש לאחר הפגישה.

*

ב"ה. י"ב שבט תשל"ג

כ"ק אדמו"ר שליט"א

אתמול בערב הייתי בהיכל שלמה, התקיימה שם דיוני הועידה של המזרחי, פגשתי שם את משה אישון והוא אמר לי שיש הצעה להחלטה בקשר למיהו יהודי, והוא שניסח את ההחלטה, לאחר מכן ששמעתי זאת ניגשתי לר' יודל אלינסון, ואמרתי לו שיש הצעה החלטה ובטח הוא ישתדל לעזור להעביר ההחלטה, הוא מתחמק ממני באומרו איך האב איצטער חשובע ענינים אנדרע, והסתלק ממני, הוא הסתכל אחרי, וראה כנראה שתשובתו לא מצאה חן בעיני.

לאחר מכן פגשי את הרב ברגמן ופופקו, ואמרתי להם שבודאי הם יתנו ידם לעזור להעביר החלטה של סיכום בענין מיהו יהודי, פופקו אומר לי שאדע שהוא עמד על כבודו של הרבי בוועידה, והוא עזר הרבה בענין זה, וכן ברגמן אמר לי שהוא דיבר וכו' וכו' (לאחר מכן ברגמן נתן לי את נאומו בוועידה בעניין מיהו יהודי, ואמר לי שאבקש בשמו לנחשוני שיפרסם זאת בשערים, אני שלחתי זאת לפלדי בכדי שהוא יעבור וימחק את מה שאין צריך להעביר לנחשוני להדפסה בשערים). אחר מכן ניגשתי לאהרון כהן, ועוד הפעם לאישון ובקשי מהם שישתדלו בעני מיהו יהודי שיהי' החלטה.

לפני שהלכתי משם פגשתי שוב את אלינסון, והוא אמר לי שהוא יעזור ובודאי וזה מיותר לדבר הוא מאוד הי' טרוד שמה בעניניו כנראה, אני שמעתי שהוא נשאר כל כנו בועידה.

בורג ראה אותי שמה הוא קרא לי הצידה ומוציא מכיסו תניא כיס, עם הקדשה של שז"ר וכתוב שמה שאל אביך ויגדך זקניך ויאומרו לך, אמרתי לבורג שים לב מה כתוב שמה, מי דארף פאלגון דעם זיידין. והוא מראה לי שנדפס בכפר חב"ד ואומר לי זה מה שאני מחזיק אצלי בכיס, אח"כ הוא אומר לי תראה לדקור אחד את השני אני יכול יותר טוב, אמרתי לו בודאי הרבה אתה מדבר מהרבה שפות, והוא אומר לי שצריך פעם אחת ולתמיד לשבת ולסדר ברוח טובה ובמחשבה את כל הענינים, צריך לעשות סוף לענין, נשב ונגמור את כל הפרשה, והלך.

אגב אישון אמר לי שזה שפורסם שיש ביום רביעי עיתון בעתונאים גם גורן, מראיינים אישון שרגיל, ירושלמי, זה נעשה ללא ידיעתו והוא לא הולך לשם, זה פורסם בהארץ והצופה אני שלחתי זאת אתמול יחד עם הכ"ע, זה צריך להתקיים ביום רביעי בערב בסוקולוב, וזה כעין מסיבה עיתונאים, הכוונה שהם מזמינים אותו, ולא שהוא עושה מסיבה, לפועל נראה אם הוא ילך לשם או לא.

עד כמה שצלחתי לברר ע"ע לא הי' בוועידה כל סיכום או החלטה בקשר למיהו יהודי, אחד אמר לי שבורג אמר לפני שעושים משהוא בקשר למיהו יהודי צריך לדעת מהו יהודי, אבל ע"ע לא הצלחתי לברר משהו מדוייק כפי הנראה האנשים עדין נמצאים בירושלים ואין הם יכולים לצאת משם מחמת השלג.

אגב שאקי כלל לא הופיע בועידה וגם לא היה בפתיחה של הועידה.

יצחק שטרסברג ראש הלשכה של גורן הי' בשבת הנחלת הר חב"ד הוא גיסו של משה קדנר, אני שוחחתי עימו קצת והוא אומר שגורן יצא מביקורו אצל שז"ר מעודד מאוד, כי לפי דבריו שז"ר אמר לו שאד"ש אמר על גורן שהוא בין הגאונים היחידים של דורנו, ובכלל הוא אמר לו שאד"ש דיבר עמו רק על צורת הפסק ועל התהליך שזה הי'.

הוא בכלל אמר שהוא אולי לכשעצמו אינו אולי מחזיק כ"כ מכל דרכיו של גורן, אבל לגבי עובדיה, ומה שהכריז בירושלים בזמנו, על הדיקטטורה ועל צורת ישיבות הרבות, הרי עובדיה הוא שדופק על השולחן ולא גורן, ומה יכול לעשות שבכל זאת יש לגורן רוב בישיבות הרבנות, הוא מודאג רק מזה שיש איזה תסיסה בקרב הספרדים, למשל בנתיבות עזתה וקרית שמונה, וזה דבר מסוכן, וכו'.

הוא אמר שגורן מצפה בכליון עיניים למילת עידוד מהרבי, וחבל שאין כזה דבר, הוא אומר שיש עבודה רבה ותעסוקה כל הזמן, וחבל שהזמן הולך על הגנה בהתקפו נגד גורן, שהזמן הזה היו יכולים לנצל לדברים גדולים.

בעניין מיהו יהודי הוא אמר לי שגורן פועל בזה אבל הזמן אינו מאפשר לו והוא אומר שצריך לדאוג שזה יהי על מפלגתי ופועלים בזה והוא אומר שיש כבר 18 חברי כנסת מהמערך שמסכימים עם גורן, והוא מאמין שיסודר הדבר ופועלים בזה אנשים של גורן.

כ"ט בתשרי תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
3
1. איפה ישנם עוד אנשים
כמו האיש הזה שבתבונה ובחכמה השכיל להאהיב את הרבי ואת חב"ד על כל עם ישראל בארץ ובמסירות ודייקנות נהג לקיים כל הוראה מהרבי.חבל על דאבדין,ואין ממש אין לו מחליף.
כ"ט בתשרי תשס"ז
2. וכמה שזלמן בנו דומה לו!
צריך מהר משיח,גם כדי שבערקע יחזור אלינו
ל' בתשרי תשס"ז
3. Zalmen! Shalllom Allleichem!!
Zalmen! Shalllom Allleichem!!
ל' בתשרי תשס"ז