ב"ה יום ראשון, י"ד שבט תשע"ט | 20.01.19
הסופר ששנה ופירש ושנה. לפני ואחרי
הסופר ששנה ופירש ושנה. לפני ואחרי
'יחודא עילאה' מוטל באשפתות...

הסופר הלל צייטלין הי"ד פירסם סדרת מאמרים ב"מאמענט" על אדמו"ר הזקן. המאמרים גרמו לתסיסה: "זה חילול הקודש" (היו ימים)
מ. קסת

"אך ראו זה חדש, הכתבן הנודע ה' צייטלין, מצא טוב לפניו להשתמש דוקא "בקודש" ולעשות עירבוביא קודש בחול. זה לא כבר התחיל להדפיס ב"המאמענט" תולדות הרב זצלה"ה מלאדי, ובמרוצת דבריו יספר לפני הקוראים הנכבדים (השפחות ויושבי קרנות בלע"ז) את הענין של יחודא עילאה ויחודא תתאה!"

__________________________

שונה בתכלית היתה דרך-חייו של הלל צייטלין משאר הסופרים ואנשי הרוח שהתקרבו לחיקה של היהדות; בניגוד לאחרים הוא לא בא מסביבה רחוקה ומתנכרת אלא צמח בשדות שריח של תורה וחסידות חב"ד עלה מהם, וגם "דם חסידי" זרם בעורקיו מצד אמו שהיתה נצר למשפחה של חסידי חב"ד מימי אדמו"ר הזקן. כבר בנערותו גילה הלל צייטלין סימנים של יוצא דופן וינק מהשפע הגדול של ארון הספרים בבית המדרש החב"די בעיירתו תוך שהלימוד מסעיר את רוחו. בד בבד התחיל לעיין בספרי השכלה, אז החלה הקרקע להשמט מתחת לרגליו ואט אט התמלא תהיות וספקות. במשך עשרות שנים היטלטל צייטלין בסערות ובמשברים.

לא כאן המקום לגולל את קורותיו המעניינים (והידועים למדי) של צייטלין שעל סף שנת החמישים של חייו גילה את אלוקיו ונדלק בו אור התשובה תוך חזרה לחיי תורה ומצוות. בכל גלגוליו ניכר היה כעצמאי בדעותיו ומקורי ברעיוניו ותכונתו זו השתקפה במאמריו ובספרים שקובצו מאוחר יותר.

הלל צייטלין אף הרבה לפרסם מהגיגיו בכתבי-העת השונים. בין כתבי-העת הללו היה גם היומון הרביזיוניסטי 'מאמענט' שיצא לאור בווארשה (ה'מאמענט' ו"היינט" היו שני עיתוני היידיש הגדולים) בו פירסם צייטלין לפני למעלה מ-90 שנה סדרת מאמרים על תולדות אדמו"ר הזקן.

מסתבר שעל פרסום המאמרים הללו נמצא "מקטרג" בדמותו של עזריאל ישעיהו לייכטונג איש קוברין שיצא במחאה נמרצת נגד הסופר ונגד מערכת העיתון בטענה שפירסום הסדרה ביומון המופץ בין "שפחות ויושבי קרנות" גורם לזלזול בכל הקדוש והיקר, שכן במאמרים הללו מגולל הסופר את הענין של יחודא עילאה ויחודא תתאה וגם כולל בהם מאמרים מספר הזוהר וממדרשים.

רוח אחרת נשבה מכיוונו של אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע שעודד פרסום מאמרים ברוח החסידות בכתבי העת השונים, וביקש מצייטלין עצמו לכתוב מאמרים ועודדו בכתיבתו ובפרסומיו (הוא אף ביקר אצל אדמו"ר הריי"צ שהשתדל עבורו במשלוח ניירות על מנת לעלות לארץ ישראל, אך בסופו של דבר נרצח על קידוש ה' בשואה. הי"ד).

____________________________________________

את מכתבו החריף פירסם לייכטונג בעיתון 'המודיע' בזמן מקביל לפרסום מאמריו של הלל צייטלין ב'המאמנעט', ואנו מגישים בפני הקוראים את מחאתו.

כ"ב באלול תשס"ה
יש ללחוץ על התמונה להגדלה
יש ללחוץ על התמונה להגדלה
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
9
1. מדהים
יישר כוח על התגליות המרעישות.
מחכים לסקופים נוספים בהמשך.
כ"ב באלול תשס"ה
2. כל הכבוד!
סוף סוף אתר המביא מדורים ברמה גבוהה.
כ"ב באלול תשס"ה
3. מי הכותב?
מי האחראי למאמרים אלו?
יישר כוח!
מדור מעניין ביותר.
כ"ב באלול תשס"ה
4. תמונה מחרידה
לראשונה אני רואה את התמונה של הסופר צייטלין בצעירותו. התמונה החרידה אותי.
כ"ב באלול תשס"ה
5. תודה רבה
למענדי על המדור
כ"ב באלול תשס"ה
6. הרי הרבי התייחס לזה
הרביע התייחס כמה פעמים לענין הדפסת דברי חסידות בעיתון חילוני.
כ"ב באלול תשס"ה
7. סוף סוף
סוף סוף ניתן להינות ממאמרים יפים ללא קוד כניסה והחלטות הנהלה (הייד פארק)
כ"ג באלול תשס"ה
8. עלו והצליחו!!!
כ"ג באלול תשס"ה
9. test
test
י"ח בסיון תשס"ט