ב"ה יום שני, ב' טבת תשפ"ב | 06.12.21
"המרגלים היו כאן". הרבי משוחח עם הרב יעקב יהודה העכט במהלך ה'פארד'
"המרגלים היו כאן". הרבי משוחח עם הרב יעקב יהודה העכט במהלך ה'פארד'
"המרגלים היו כאן"

בסיום ה'פאראד' הרבי נכנס לחדרו, פנה אל הרב יעקב יהודה העכט ע"ה, ואמר לו "די שפיונען זיינען געווען דא"! פרק נוסף מתוך "דיעדושקא"
הרב זושא וולף

חשש תמידי ממרגלים ב-770

חברי מזכירות הרבי, הרב יהודה לייב גרונר, הרב בנימין קליין והרב יהודה קרינסקי, מספרים שתמיד התנהגו ב-770 מתוך חשש וחשד ש'הם' מנהלים מעקב רצוף, כולל גם בלשים ומרגלים שסבבו בתוך 770 בניסיון לדלות מידע בעל ערך עבורם.

מוסיף ומפרט המזכיר הרב קרינסקי:

באופן כללי, כל הפעילות מ"770" בקשר ליהודי רוסיה התנהלה באופן חשאי. גם במזכירות הרבי לא תמיד ידעו ברור מכל הנעשה. כל דבר היה בתכלית הסוד. לא תמיד ידעו הכל אודות הנכנסים ל'יחידות', לשם מה נכנסים ואלו הוראות הם מקבלים.

יש עניינים שעד היום אינם ידועים, ולעולם לא ייוודעו. כל העניינים בקשר לרוסיה היו בעל פה. הרבי הדגיש זאת כמה פעמים, והקפיד שלא תהיה שום תכתובת בכל הקשור לנושא זה.

במשך זמן ארוך, כבר בשנות הכ', הרבי ידע שנציגים של רוסיה נמצאים ב-770, וייתכן אף שהכיר אותם. נציגים אלו היו נוכחים גם בהתוועדויות השבת והחגים, כשדברי הרבי לא מועברים בשידור, במטרה לעקוב מה אומר הרבי אודות יהודי רוסיה ואודות הממשל הסובייטי.

הרבי בעצמו אמר לא אחת כי ידוע לו בבירור ש'הם' נמצאים פה, והיו חושדים בפלוני או בפלוני.

מוסיף ומספר המזכיר הרב גרונר:

יום אחד התחיל להיראות ב-770 אדם מסוים, שעורר חשד כי הוא מרגל מטעם הרוסים. הוא הסתובב במשך כמה ימים ב-770, ו'ריחרח' מהנעשה. הוא שכר דירת מרתף אצל אחד מאנ"ש בסמיכות ל-770.

לאחר כמה ימים לשהותו בסביבה, הגיע אותו אדם אל הרב גרונר, וביקש להיכנס ל'יחידות'. הרב גרונר שהספיק לשמוע עליו, דחה את בקשתו. למחרת הגיע הנ"ל שוב ל"גן עדן התחתון", נעמד ליד דלת החדר הק', וניכר היה שבדעתו להיכנס אל החדר בכל רגע. הרב גרונר הזעיק מיד שמירה, ניגש אליו והודיע לו שהוא הזמין את משטרת ניו-יורק לבדוק מיהו ומה מעשיו.

כששמע שהשוטרים בדרך אליו, עזב אדם זה מיד את 770, הלך למרתף ששכר, ארז את החבילות שלו ויותר לא נראה ב-770.

ועוד מספר הרב גרונר: פעם נוספת נכנסו שני אנשים למזכירות, ואמרו שהם מחפשים את לייבל מוצקין. אמרתי להם שאינני מכיר אותו כלל, ומעולם לא שמעתי אודותיו. בתגובה הם אמרו: שמעת פעם שהיה יהודי בשם פרץ מוצקין? יש לו בן בשם לייבל. לא ייתכן שאינך מכיר אותו! לפועל הזהרנו מיד את הרב מוצקין שמחפשים אותו.

באותה תקופה היו אחיו של ר' לייבל מוצקין, ר' יוסף ור' שמואל בכלא הסובייטי. ברבות הימים הם סיפרו, שחוקריהם אמרו להם באותם ימים, "בקרוב יצטרף אליכם אחיכם לייבל...", וזאת, למרות שכבר התגורר שנים בניו-יורק...

במקרה אחר - מספר הרב גרונר - הגיע ל-770 יהודי מבוגר, שביקש לדבר עם הרבי בחדרו. אדם זה העלה חשד שהוא משתייך לרוסים, ודחיתי אותו. משהתעקש שהוא צריך לדבר עם מישהו, שאלתי את הרב חדקוב אם הוא מוכן לשוחח עם יהודי זה, והרב חדקוב השיב בחיוב.

כשאותו יהודי פתח בשיחה עם הרב חדקוב, הפשיל מיד את שרוולו, ועל פרק ידו היה שעון שקירב אותו לעבר הרב חדקוב. היה ברור לרב חדקוב שבתוך השעון מוסתר מכשיר הקלטה, והוא נזהר בכל מילה שהוציא מפיו.

הרב קליין מוסיף, שהיוצאים מרוסיה סיפרו לאחר שיצאו, כי בעת חקירותיהם היו החוקרים אומרים להם שהם יודעים מכל הנעשה ב-770 ובמחיצת הרבי וגילו בקיאות רבה במתרחש ב"בית חיינו".

להשמיד הרשימות

גם מר פנחס (פיטר) קלמס שסופר אודותיו לעיל, מספר בספרו "עצת הרבי תנחני" על דברים שהרבי אמר לו ב'יחידות' בחודש טבת תשל"ז, כאשר השיחה עסקה בנושא יהדות רוסיה:

"מוטב שתשגה בזהירות-יתר ותשמיד את רשימותיך [=מדברי הרבי ב'יחידות'. המו"ל] לאחר שתגמור להשתמש בהן. גם אני עשיתי כן לעתים קרובות, והדבר כדאי - הגם שאחר-כך קשה, לפעמים להיזכר במאורעות".

"המרגלים היו כאן"

וכך בסיום ה'פאראד' המסורתי שנערך במרכז חב"ד העולמי "770", בל"ג בעומר תשמ"ז, כאשר הרבי נכנס לחדרו, פנה אל הרב יעקב יהודה העכט ע"ה, ואמר לו "די שפיונען זיינען געווען דא"! כלומר, שהרבי הבחין במהלך התהלוכה בבולשים מטעם ממשלת רוסיה שנכחו במקום...

 

י"ב באלול תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
5
1. התמונה לא מהמעמד
הגילוי המדהים אודות המרגלים הוא - כבפנים - מתשמ"ז ואילו התמונה היא מתשד"מ.

מעניין מאד אם הם גם בל"ג בעומר תש"מ כאשר הרבי החל לפתע לנאום בקול גדול ברוסית.. כאשר בשיחה - ביטויים חריפים ומבהילים אודתם.

שליח אי שם באוקראינה הנעזר מזמן לזמן ע"י יורשיהם של הק.ג.ב....
י"ב באלול תשס"ו
2. מה יאמר ע"ז מונדשיין
ראה במדור הסמוך סיפורים וגלגוליהם
י"ב באלול תשס"ו
3. לאיזו תועלת?!
איזה תועלת יכולה להיות לממשלת רוסי' לרגל ב770? או להשתתף בפאראד בל"ג בעומר? מילא לנסות להכנס ליחידות אני יכול להבין, בחושבם שמהרבי ישמעו אי-איזה פרטים על הנעשה ברוסי', אבל סתם במעמדים פומביים, תפלות והתוועדויות ופאראד?
י"ב באלול תשס"ו
4. מי הוא המקור שהרבי אמר?
בנגוד למה שנדפס כאן שהרבי בעצמו אמר כי יודע על מרגלים ב-770,וזה נדפס כאן ללא מקור, ביכולתי להעיד כי סיפר לי הרה"ח הרב"א גורודצקי ע"ה שבהזדמנות מסויימת העלה בפני הרבי זי"ע חשש כי יש מרגל של רוסיה ב-770 והרבי הגיב לו כי איננו חושב שהשלטונות הרוסיים מתעניינים במאמרים ושיחות.
י"ב באלול תשס"ו
5.

Kabel Haemes M'mi Sheamra, even if it's a bit hard. sorry for those who it's hard to read!!!

Moishe

http://beismoshiach.org/_pdf/560.pdf#search=%22kgb%20770%22">http://beismoshiach.org/_pdf/560.pdf#search=%22kgb%20770%22

י"ג באלול תשס"ו