ב"ה יום ראשון, י"ג כסלו תשפ"א | 29.11.20
האיום הגרעיני

מומחה הכשרות הרב יוסי שטיינברגר משיב לשאלות הגולשים, והשבוע: האם ישנה בעיה באכילת גרעינים שחורים? התשובה בכתבה המלאה (חצי שיעור)
הרב יוסי שטיינברגר
שאלה: שמעתי מהרב שיש בעיה באכילת גרעינים שחורים, האם הרב יוכל להרחיב בעניין.

תשובה: האם יצא לכם לפצח גרעינים שחורים, ופתאום גרעין אחד טעמו מר, והוא מפורר? האם קרה שלא יכולתם לירוק את הגרעין המפורר המר, ונאלצתם לבולעו?

דעו לכם שאכלתם בוודאות של 100 אחוז ג'וק, מזן חדקנית האורז. ועברתם על כמה לאוין.

בזמן שלא נעיז להשתמש בקמח ללא ניפוי בנפה צפופה של 50 מ"ש. לא נעיז לבשל אורז טרם ברירתו. לא נרכוש חסה ושאר ירק עלים, שאינם מגידול מיוחד. כל זאת כדי להימנע מאיסור אכילת חרקים, דווקא בגרעינים שחורים מסתבר שרבים נכשלים.

הסבירות להמצאות חרקים בגרעינים שחורים גדולה בכ900% מבקמח (לבן רגיל באריזות 1 ק"ג). ובכ500 % מבאורז ושאר קיטניות. זאת יכול להעיד כל מי שנוהג לאכול גרעינים שחורים. כמה פעמים ובכמה גרעינים מתוך שקית של 100 גרם, נתקל בגרעין מר ומפורר. רק שלא טורחים לבדוק מדוע הוא מר ומפורר, ויורקים או בולעים (גם כשיורקים, ייתכן וסביר שאיזה רגל או כנף, נכנס לפה...

גם אני לא ייחסתי לכך חשיבות על אף שמועות והתראות ששמעתי ממומחים בנושא החרקים, זאת עקב עבודתי ותפקידי כמפקח כשרות תפקיד המצריך נסיעות ארוכות. המצריכים ערנות גבוהה, ערנות הנרכשת רק ע"י פיצוח גרעינים (עצה טובה קמ"ל) אך באחת הפעמים שנתקלתי בגרעין מר החלטתי להוציאו מהפה ולבדוק את הסיבה למרירותו, ו... החדקנית חייכה אליי מתוך פירורי הגרעין שעדיין לא הספיקה לסיים... נוסעי הכביש לא הבינו מדוע לפתע נפתח חלון וכ-1 ק"ג גרעינים שחורים משובחים התפזרו על הכביש...

מה יעשו אם כן נהגים המתקשים לשמור על ערנותם ללא הפיצוח. כי אם מדובר באנשים יושבי בית, שלא יכולים ללא הגרעינים השחורים, ניתן לפצח גרעין גרעין ביד, לבודקו, ולאוכלו אך תוך כדי נהיגה, חמירה סכנתא מאיסורא. הפיתרון הוא גרעיני דלעת או גרעיני אבטיח שאמנם מחירם יקר יותר באופן משמעות, אך נגועים הרבה פחות, עד לאחוזים שאינם מצריכים כלל בדיקה, על פי הלכה.

אני מתנצל מראש אם קלקלתי לכמה יהודים טובים את עיקר העונג שבת.

לשליחת שאלות ניתן ללחוץ כאן.
ט"ז בסיון תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
9
1. חשוב מאוד ! רבים אינם יודעים זאת.
לפני כ-18 שנה כשלמדתי בק. גת, חמקנו כמה בחורים להרצאה של הר' אמנון יצחק (אז הוא טרם מילא אולמות... היו כ-40 משתתפים) ואני מצטט את דבריו שנחרטו בזיכרוני: "יצא לכם פעם לאכול גרעינים שחורים ולהתקל לפתע בגרעין בטעם מוזר ובמין קמח כזה? דעו לכם שמה שאכלתם כעת אלו - תולעים וביציהן !!!". מאז, יאמר לזכותו, אני מקפיד לבדקם אחד אחד ובאם לא התאפקתי ופיצחתי "על עיוור" ונתקלתי באותו גרעין מקומח ומגעיל אני יורק ומרוקן את פי מכל וכל ושוטף מס' פעמים עם מים וגם אז איני נרגע...
יישר כוח לרב שטיינברגר וזכות הרבים תעמוד לו ולכם על המדור הנפלא.
ט"ז בסיון תשס"ו
2. עונג שבת?
הלא אין לאכול גרעינים בשבת כלל?!
אדה"ז סובר שהוא חשש בורר.
י"ז בסיון תשס"ו
3. 500% או 900%
אם זה נכון שבגעינים התולעים הם מיעוט המצוי, נגיד 10% אם כן לפי החשבון בקמח התולעת מצוי אחד ב9000 בתשעת אלפים ובאורז אחד ב5000 בחמשת אלפים, זה בלי ספק מיעוט שבמיעוט שפטור מבדיקה בכלל, או שהרב לא יודע חשבון או שלא פוסק נכון, או שאינו בודק הקמח והאורז. המיספרים ממש שיגאו אותי, בבקשה כבוד הרב תשפרש דבריך.
י"ז בסיון תשס"ו
4. אין איסור באכילת דבר מר
שאינו ראוי לאכילה
ובוודאי שלא מדאורייתא.

הפופוליזם הזה זר להלכה.
חבל שיש מי שנגרר אליו
י"ז בסיון תשס"ו
5. איך נוכל לתקן את החטא הנורא
כבןד הרב אני שבור ורצוץ יצא לי רחמנא ליצלן לאכול הרבה גרעינים מרים שאספתי ממה שזרקת על הכביש והיו שם הרבה מרים אם אפשר בבקשה תקנה גרעינים טריים מגרעיני עפולה.
י"ח בסיון תשס"ו
6. אז מחק סימן בשו"ע...
כל חרק אינו טעים , ובכל זאת אסור לאוכלו
מהיכן לך הכתפיים לבטח את כל איסור אכילת תולעים, מחקת סימן שלם מהשו"ע
י"ח בסיון תשס"ו
7. כרגיל, תענוג!
כרגיל, כמו שאר המדורים הקודמים, תענוג לקרוא את הדברים.

זה ממש "עונג שבת" לשבת על האינטרנט ולקרוא את המדור.

עלה והצלח!
כ"א בסיון תשס"ו
8. מחאה!
אנו, נציגי הגרעינים השחורים, מוחים בתוקף על הדברים החמורים שנאמרו כנגדנו.

ועוד יותר אנו מזועזעים מהטבח הנורא שביצע בנו כבוד המשגיח, בעת שהשליך אותנו לכביש, ובכך גרם לרמיסתנו תחת גלגלי המכוניות.

כ"א בסיון תשס"ו
9. כבוד הרב
אסור ללכלך את הסביבה!
למה לזרוק דרך החלון את כל 1 הק"ג של הגרעינים?(אפילו שמקורם אורגני ומתכלה)
שמור על ארצך,ארץ מולדתך ואבותיך.
שבוע נהדר
י' באייר תשס"ח