ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
הרב יהוסף רלב"ג בתקופה בה ארעה "פרשת משרד הבריאות"
הרב יהוסף רלב"ג בתקופה בה ארעה "פרשת משרד הבריאות"
הרבי אמר: "תעבוד בלי משכורת"

"הרבי צלצל לשז"ר וביקש ממנו להשפיע לטובת העניין". הרבנית סימה רלב"ג בראיון מיוחד ל'שטורעם' לרגל היארצייט של בעלה ע"ה (ראיון)
מערכת שטורעם

היום חל יום היארצייט של רבה של קרית היובל, חבר בית דין רבני חב"ד ויו"ר הנהלת מוסדות חינוך חב"ד בירושלים הגה"ח הרב יהוסף גדליה רלב"ג ע"ה. רעייתו, מרת סימה רלב"ג תחי', מספרת בראיון מיוחד ל'שטורעם' אנקדוטות קצרות מימיו חייו, ולבקשת המערכת, היא שוטחת את סיפור פיטוריו של בעלה ממשרתו במשרד הבריאות, פיטורין שעוררו סערה גדולה, ואף גרמו להתערבותו של הרבי.

"אחרי נישואינו בעלי למד בכולל של רבי אריה לוין זצ"ל, שהוא אגב בן דוד של חמי. באותה תקופה כיהן כרב הראשי לישראל הרב יצחק ניסים. באותם ימים נבנתה למעשה הרבנות הראשית, והיו צריכים אדם שימלא את משרת מנכ"ל המשרד. הרב זווין הציע את בעלי שהיה דובר אנגלית ושפות רבות.

בעלי היה צעיר ועוד לא יצא לשוק העבודה, הוא כמובן שאל את הרבי מה לעשות ותשובתו של הרבי הייתה מאד מעניינת: אם אתה חושב שעל ידי שתקבל את המשרה תוכל לעשות יותר ממה שמישהו אחר יעשה, וודאי שאתה צריך לקבלה, אחרת כדאי עדיין לשבת באהלה של תורה. כמובן שבעלי קפץ על המציאה להמשיך לשבת וללמוד כיון שהיה מאד צעיר ולא רצה להיכנס לעסקנות.

תקופה לאחר מכן יזם סגן שר החינוך יצחק רפאל מטעם המפד"ל, משרה של "רב משרד הבריאות". השר שראה מודל דומה ומוצלח בחו"ל, ביקש להביא גם לישראל משרה כזו, והם הציעו מכרז לכך. למעשה התפקיד של רב כזה היה לגשר לא רק לפעול עם החולים, אלא להיות מצוי ומעורב בנושאי מחקרים, הלכה ורפואה ועוד מגוון של נושאים.

בעלי החליט להציע את מועמדתו, ולאחר מכן התברר לנו שיש למפד"ל כבר מועמד לתפקיד, אלא שמאחר שיש צורך חוקי להציע מכרז הם עשו זאת. בעלי הופיע בפני הוועדה, והוחלט פה אחד, למרות המועמד שהיה מוכן לתפקיד, למנות אותו לתפקיד.

בעלי קיבל עידוד רב מהרבי על כך, הוא פעל דברים רבים מהם נהנים עד היום, דוגמא קטנה הם התרופות הרבות בכשרות לפסח שעד אז לא היו נהוגות. הגה"צ רבי משה הלברשטאם זצ"ל, שנפטר לא מכבר אמר פעם לבעלי לאחר שנכנס לתפקידו: יש לך את הסמכות והכח לדרוש שכל התרופות בארץ יהיו כשרות לפסח. ואכן בעלי פעל בנושא זה רבות והשפיע על התעשיינים להחליף את חומרי התרופות לחומרים כשרים.

אני זוכרת שפעם הרבי ביקש ממנו לקחת חופשה ולצאת לעבור באה"ב קורס בנושא הקשר בין פסיכאטריה ודת, הדברים לא התבצעו מחוסר זמן.

מה שארע הוא שלאחרי תקופה יחסית קצרה, שנתיים וחצי בלבד, היה מהפך בממשלה, ואת משרד הבריאות קיבל ישראל ברזילי, איש מפ"ם מובהק, שונא ישראל שאין כמוהו. הוא רק על המשרה הזו של בעלי, הוא אפילו לא רצה להכיר את האיש או המשרה, ויחד עם בעלי הוא השעה גם את יועץ השר לעניני דת, ופיטר את שניהם מהתפקיד.

הפרשה יצרה סערה תקשורתית בכל רחבי הארץ. יש לי קטעי עיתונות החל מהמודיע וכלה ב'מרחב' של מפ"ם, כולם סיקרו את הפרשה, עד כדי כך הסערה גדלה שנערך דיון מיוחד במליאת הכנסת בנושא זה.

הרבי התערב באכפתיות בלתי רגילה. שמענו שהרבי שוחח באופן אישי ומיוחד עם הנשיא שז"ר וביקש ממנו להשפיע בנושא זה. כאשר אבי שאל את הרבי מה עליו לעשות הרבי הורה לו לא להיכנע. "שב במשרד ועשה את עבודתך, גם בלי משכורת. לא ייתכן שמדינה תהיה בלי משרה כזו", אמר לו הרבי.

לאחר תקופה מונה בעלי למשרה של מנהל מחלקה לקשרים עם הגולה. זו הייתה משרה מאד מעניינת, ובעלי מאד נהנה ממנה. יצא לו לנסוע הרבה לחו"ל, בעיקר לארה"ב, והרבי עודד אותו גם בפעילות זו".

הנה קטע עיתונות מתוך "פנים אל פנים" לפני כ-40 שנה, הסוקר את הפרשה.

untitled1_3082

כ"ז באייר תשס"ו