ב"ה ערב ש"ק, י"ט שבט תשפ"ב | 21.01.22
לא על הלחם לבדו...

מומחה הכשרות הרב יוסי שטיינברגר משיב לגולשי 'שטורעם' בנושאי כשרות, והשבוע: על בעיות הכשרות הסבוכות בלחם (חצי שיעור)
יוסי שטיינברגר

שאלה: רצינו לשאול בנוגע ללחם, מדוע יש חובה להקפיד בכשרות מהדרין, הרי מדובר במים, קמח ושמרים בלבד...

תשובה: לחם, ומוצרי מאפה בכלל, הינם לדעתי אחד משלושת הסקטורים הקשים והמסובכים ביותר מבחינת כשרות (השנים הנוספים הם: שחיטה, ופירות וירקות) ראשית הלחם אינו מכיל רק קמח מים ושמרים. וכמה עובדות לדוגמא:

כשאופים חלה בבית ביום ששי אחה"צ, בסעודת ליל שבת החלה טרייה וטעימה, אך כבר בסעודת הבוקר החלה יבשה, וביום ראשון כבר מעלה עובש. לעומת זאת החלה התעשייתית מחזיקה מעמד וטריות עד יום שני, בעוד היא נאפתה ביום חמישי; עברה ממשאית למשאית בתנאי מזג אויר שונים, והגיעה לחנות רק ביום שישי.

מוצרי המאפה התעשייתיים אינם מורכבים רק מקמח ומים אלא מחומרים השומרים על טריותה. כמו"כ החלה הביתית 'צונחת' מתפיחתה במהלך האפייה... מירקם החלה אינו אחיד. ישנה התפוררות של החלה. ובכלל ,אם מדובר רק בקמח, מים ושמרים, מניין מגיעים שינויי הטעמים והמרקמים בין בית אחד למשנהו, ובין מאפיה אחת לרעותה. הסיבה היא פשוטה: לכל מאפיה יש את החומרים המיוצרים בלעדי בעבורה בעיקר בחו"ל בגרמניה וארה"ב.

מספר חומרי הגלם הנמצאים בלחם, יכול להגיע ליותר ממאה. להלן חלקם: קמח תירס, אבקת סויה, אבקת גרעיני חמניות, לתת, גלוטן, קרמל, ביצים ואבקת ביצים, שמנים וסוכרים, חומצות למיניהם (אפילו חומצה טרטארית מצאתי בלחם), חומצה טרטארית מופקת מהאבן המצטברת בתחתית חביות היין ומשפרת מאד את הלחם. חומצה זו מופקת מיין עכו"ם או סתם יינם, אך יש לה מתירים בגלל שהתייבש היין ונעשה אבקה, אך יש דעות האוסרות זאת... ועוד חומרי גלם רבים שלא ניתן לפרט מחמת הסודיות...

אף אם היה הלחם מורכב מקמח בלבד בעיות הכשרות בקמח הם מהמסובכות ביותר שיש. גם הבדצי"ם מתקשים להגיע לרמת כשרות מוחלטת כי קמח הוא המאכל הנגוע ביותר בתולעים. התולעים מגיעות לחיטה עוד לפני טחינתה. החיטה נטחנת עם התולעים,(כן כן אתם קוראים טוב), אך כיוון שנטחנים, הם בטלים. (אכ"מ להאריך בדין 'אין מבטלים איסור לכתחילה').

דא עקא, אמנם התולעים נטחנים אך ביצי התולעים נשארים בשלמותם, לכן אף אם הקמח עבר ניפויי בטחנת הקמח הביצים עדיין עברו גם בנפה הצפופה ביותר, כן כן אנו בהחלט אוכלים ביצי תולעים... זה מותר הלכתית ואין מנוס מכך.

זאת ועוד, הקמח המגיע למאפיות אינו מגיע באריזות של 1 ק"ג שבהם התכיפות להימצאות חרקים נמוכה יותר. אלא בשקים של 50 ק"ג או במכליות ענק המכילות 20 טונה ויותר. בתוך המכליות ומכונות מילוי השקים יש כבר ג'וקים בוגרים... כדי לנפות קמח במאפיה זקוקים לנפות משוכללות, אשר כגודל שכלולם, כך גודל סיבוכם... יש לפרק יומית את הרשתות ולבדוק את שלמותם אם לא נתהוו בהם חורים.

די אם אספר שבביקורת כשרות שערכתי במאפיה "כשרה" נמצא כי הנפה לא פורקה למעלה משנה, וכאשר התעקשתי לפרקה התגלה לתדהמתי כי הרשת נאכלה לגמרי ולא נותרה רשת שתנפה את הקמח, הקמח אגב היה בשרי כי היו בו תולעים יותר מקמח...

באחד המאפיות שהוזמנתי, עקב מכת תולעים, לאחר שבדקתי את מערכת הנפות ולא נמצאה בהם תקלה, מתברר שכל הפלורוסנטים שבתקרת המאפיה שרצו אלפי ג'וקים. איך מגיעים לשם ג'וקים? כשמנקים את שאריות הקמח עושים זאת באמצעות לחץ אויר, כדי לנקות גם את הקמח הנמצא בחורים ובסדקים, הקמח על ביציו עף למעלה הפלורוסנט, ומהוה כר מצוין להתפתחות חרקים.

לסיכום, תשובתי: ודאי שלחם לסוגיו צריך כשרות מהודרת, אני אישית בלחם סומך רק על כשרות אחת, שיודע אני שיש בה מומחה גדול לכשרות הקמח. ומי שיחליט בעקבות תשובה (כפי שרבים החליטו בעקבות ראיון שנערך עימי בעיתון 'משפחה' לפני כ4 שנים) לאכול רק מוצרי מאפה שנופו ונאפו בבית, תבוא עליו ברכה.

י"ג באייר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
16
1. על איזה כשרות אתה סומך?
בסיכום, תשובתך: אנא הודיע על איזה כשרות אפשר לסמוך לדעתך בלחם, ונמק בבקשה.
י"ג באייר תשס"ו
2. מנהג החרדים ואנ"ש
?
מנהג החרדים , ומנהג אנ"ש בקראון הייטס וברחבי תבל שלא לנפות קמח,
האם הם כולם אוכלים "בשרי"?
י"ג באייר תשס"ו
3. למערכת שטורעם
מדוע אינכם מביאים לינקים לכל השאלות - תשובות של ר' יוסי שטיינבערגר, בסיום העמוד הנוכחי?!
חבל, זה חסר.
י"ד באייר תשס"ו
4. רשימת כשרויות
אולי כדאי שכבוד הרב יערוך רשימת ועדי כשרות עליהם ניתן לסמוך (כל תחום לסוגו) מההיכרות ומהנסיון שלו
י"ד באייר תשס"ו
5. העיקר הניקיון
סליחה. לפי מה שכב' כותב מובן שצריך לסמוך על השגחה שיש לה משגיחים ומפקחים יר"ש שמומחים למאפיות:
בבדיקות, אטימות הנפות, ח"ג,ובעיקר לניקיון ולמצוא את נקודות הטורפה במקומות היתרבות החרקים במאפיות, משגיח ששולט בכל הנעשה במאפיה עם דרישות ברורות של זמני ומקומות הניקיון, שמקבל מהמומחה לנושא החרקים והיתרבותם ולא מומחה לכשרות הקמח !!
נ.ב. לא כולם ראו את הרעיון למשפחה להבנת דברך אולי כדאי להוסיף לינק או העתק של הכתבה.

י"ד באייר תשס"ו
6. תגובה ל -2
כן, אוכלים עם חרקים !!!
היגיע הזמן שינפו ויראו בנפה את החרקים!!!
נכון שתנאי המזג אויר טובים יותר והתהליך שהקמח עובר בטחנות הקמח לכאורה יותר טוב ממה שיש בארץ. זה לא הופך את בעיית החרקים בקמח חיטה למיעוט המצוי. אבל זה לא פוטר את אף אחד מאיסור של אכילת חרקים.
משום מה גם בירקות עליים לא מקפידים על בדיקות מחרקים מספיק בחו"ל.
י"ד באייר תשס"ו
7. מניעת עובש ופטריות
1) לא מכיר מקור בהלכה שאחרי אכילת תולעים ח"ו אסור לאכול גבינה לשש שעות, ואם יאמר הכותב שרק להלצה - הזהרו בדבריכם, כי על כל מה שתאמר יאמרו שה היה בדרך הלצה.
2) יש עוד הרבה חומרים שבהם הבעיות יותר מצויות, ועליהן מסתיר קצת, והם החומרים שמונעים עובש ופטריות, שאילו שהם כשרים השאור לא גדל בכל כוחו, אבל אילו שכשרותם הספק או במחלוקת מצאו דרכים להתגבר על זה שהשאור - שמרים - יפעול בבצק ויגדל כמו שצריך, מכל מקום לא יוכל לפטריות ועובש למצוא את מקומו על לחם זו, והחלק הזו ניסתר מעיני הקהל, גם חייבים להגיד לקהל שיש כאלה שגם מזיקים לבריאות. אפילו שמישרד הבריאות מתיר אותם כיון שהנזק לא כל כך נורא. וחמירא סכנתא מאיסורא.
ט"ז באייר תשס"ו
8. אחד המומחים
יש מומחה לשחיטה יש מומחה לתרומות ומעשרות יש מומחה לתולעים יש מומחה לנושא מסויים ולא לנושא אחר
אך הרב הכותב - לפי הנראה ממגון הכתבות- הינו מומחה כשרות בקנה מידה שלא מוצאים הרבה , מומחה שמתמחה בכל הנושאים בכל סוגי המזון
ועל כך יישר כח למערכת שטורעם שמצאה את הרב הכותב

שלא כאתרים אחרים המנסים לחכות את שטורעם. ובמקום להביא כתבות ומאמרים אותנתיים, בוחרים להביא העתקים של חוברות מודפסות...
ט"ז באייר תשס"ו
9. הרב עמר (בהקשר ל8 )
אכן מומחה, לא לחינם כשהתמנה הרב עמר לרבה של ת"א. מינה את הרב שטיינברגר לראש מחלקת הכשרות.
ט"ז באייר תשס"ו
10. מכיר אותו אישית
אני בעל מאפיה עם רמת כשרות גבוהה מאוד והרב שטיינברגר עזר לי מאוד במקומות שאחרים לא שמו מספיק דגש ונכון שזה הקשה לנו את העבודה אבל בזכותו אוכלים אצלנו כשר מאוד ויישר כח ואני אומר שהוא מומחה בהרבה תחומי כשרות
ט"ז באייר תשס"ו
11. חצי תשובה לתגובה 1
מעניין איזה מאפייה בפ"ת ברמת כשרות גבוהה מאוד יכול להיות שהלחם במאפייה זו היא בכשרות המיוחדת שהרב ממליץ. אנא גלו את הסוד. גם אנחנו רוצים להנות מלחם בכשרות המיוחדת.
תודה מראש.
ט"ז באייר תשס"ו
12. ל-8 ו-9 עשו בקשה לראשל"צ הרב עמר.
אכן מומחה, רצוי וכדאי לפנות לראשל"צ הרב עמר הרב הראשי לישראל למנות את הרב שטיינברגר לרב במחלקת הכשרות הארצית שבוודאי יכול לתרום מידיעותיו ולהעלות את רמת הכשרות של הרבנות בארץ. וכמו"כ לפנות לכב' הרב שאכן יתרום מזמנו וממרצו להוביל ולהמשיך בעבודתו הקדושה. חזק ואמץ.
ט"ז באייר תשס"ו
13. גוף כשרות ע"י בית דין רבני חבד בארה"ק
כבר מזמן כולם מבינים שיש חוסר בגוף כשרות רציני שיתן כשרות והוראות ברורות לפי כל החומרות שנהגו מאז ומקדם לאחרונה יש התעוררות משמחת אצל אנ"ש לדחוף את הרבנים להתאחד סביב גוף כשרות של בית דין רבני חב"ד שיתאים לחומרות של כולם. אך כמו תמיד כשמדברים על איחוד ורבנים זה לא משהו שיוכל להתקדם במהירות צריך הרבה סבלנות. ובפרט שיש בין אנ"ש מומחים בכשרות שעובדים עם כל מיני גופי כשרות יכולים לעזור ולזרז את הרבנים ולפעול ביחד, וכדאי שעה אחת קודם!

ט"ז באייר תשס"ו
14. ל-8 ו-9 ו- 12 יותר מעשי אולי לפנות לרבני חב"ד
לאחר שקראתי את התגובות כנ"ל, הנני להציע לפנות למזכירי וועד רבני חב"ד זה נראה לי הרבה יותר מעשי, כיוון שעד היום אין בפועל גוף כשרות רציני בחב"ד ולהציע להם את כבוד הרב שטיינברגר שהוא בעבר גר בשכונת חב"ד ק.מלאכי תחת רבנותו של הרב ירוסלבסקי שליט"א שבוודאי מכירו הייטב ולקדם את העניין.ויפה שעה אחת קודם, בהצלחה!!
ט"ז באייר תשס"ו
15. תגובה ל12
לידיעתך, ב5 שנים האלו אחריות הכשרות היא אצל הרב מצגר. ורק לאחר 5 שנים (בעוד כשנתיים וחצי) הכשרות תהיה באחריותו של הרב עמר,
י"ז באייר תשס"ו
16. לינק לאימייל של הרב
האם ניתן לשאןל שאלות פרטיות את הרב הכותב?
נדמה לי שפעם היה ניתן
י"ז באייר תשס"ו