ב"ה יום שלישי, י" סיון תשפ" | 02.06.20
הרב חדקוב עומד לצד הרבי, בחדרו הקדוש
הרב חדקוב עומד לצד הרבי, בחדרו הקדוש
הרגע המרגש בחיי הרב חדקוב

"ביציאה מריגה ראיתי שהרבי מנהל את הענינים בדרך של למעלה מהטבע". כתבה נוספת ומרתקת לכבוד היארצייט של הרב חמ"א חדקוב (היו ימים)
מערכת שטורעם

בהזדמנות נדירה גולל פעם הרב חודקוב ע"ה את תקופת בואו לארצות הברית באניה עם אדמו"ר הריי"צ. מסתבר כי התוכניות הגדולות והכבירות לעבודת חב"ד באמריקה נרקמו כבר באניה.

בשיחתו הנדירה התמקד הרב חודקוב גם בצדדים נוספים בדמותו של הרבי הריי"צ: "הרושם של צורתו היה מתחלף לפי החלטתו. הוא היה בעל הבית על מראהו החיצוני"...

הרב חודקוב מתייחס גם לרגע המרגש ביותר בחייו הציבוריים.

השיחה הנדירה עם הרב חודקוב פורסמה בעיתון האידי "אלגעמיינער זשורנאל" שהופיע לקראת י"ב תמוז תשל"ז, לפני כשלושים שנה. לרגל יום היארצייט של ראש המזכירות הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב ע"ה אנו מביאים בתרגום לעברית את השיחה הנדירה עמו לתועלת הקוראים.

***

אירופה בערה בלהבות ועל אניה שבדית רגילה נסע לאמריקה הרבי מליובאוויטש הקודם. יחד אתו נסע הרב מרדכי חדקוב. הרב חדקוב היה פקיד ממשלתי בכיר בלטביה ונימנה על הצוות הקרוב של הרבי מליובאוויטש. כאשר פרצה המלחמה נרקמה תכנית שלפיה הרב חדקוב ירד למחתרת וישאר בריגה, אולם הרבי יעץ לו לנסוע לאמריקה.

הרב חדקוב מספר, שכבר באניה פנה אליו הרבי מליובאוויטש בבקשה שיציג תכנית כיצד לעבוד באמריקה. באותה שעה הוא עיבד תכנית של שלוש נקודות:

1. חינוך ילדי ישראל.
2. עבודה עם הנוער.
3. ספרות שתסביר את יסודות היהדות.

את התכנית קיבל הרבי מליובאוויטש מאוחר יותר, עם בואו לאמריקה, עבודתה של ליובאוויטש התמקדה סביב אותם היסודות שהרב חדקוב ציין באניה שהביאה אותו עם הרבי לניו יורק.

סביב היציאה התרחשו אירועים לא שגרתיים בעליל, והרב חדקוב מציין שעל כל צעד ושעל ראו את הכוחות של הרבי.

"בכלל הרבי היה בעל-הבית על עצמו ועל הכל סביבו; הרושם על צורתו היה מתחלף לפי החלטתו. לפעמים הוא היה נראה לגמרי אחרת מאשר רגע אחד קודם. היה ניתן לראות שהוא בעל-הבית על מראהו החיצוני. ביציאה מריגה ראיתי שהרבי מנהל את הענינים בדרך של למעלה מהטבע". אומר הרב חודקוב.

עבודה חשאית

הרב חדקוב מוסיף ומספר שעם בואו לאמריקה הרבי מליובאוויטש הקים לא רק מוסדות חב"דיים: "היו גם הרבה מקרים שבהם הקמנו מוסדות חינוך שבכלל לא היה להם קשר לליובאוויטש. בית הספר בית יעקב הראשון בבורו פארק נוסד ביוזמתו של הרבי הקודם וכך גם בהרבה אזורים אחרים", מספר הרב חודקוב.

שיעור של מוסר

דמותו של הרב חדקוב מאירה כאשר הוא מדבר על הרבי מליובאוויטש הקודם. הוא נזכר:

הרגע המרגש ביותר בחיי ישאר לנצח אותו רגע בו הרבי קרא לי והורה לי ללמוד עם תלמידי הישיבה שיעור במוסר. באותה שעה למדתי אתם חובת הלבבות ורבנו יונה ואותם רגעים הם המאושרים ביותר מבחינתי.

פעם אמר הרבי מליובאוויטש לרב חדקוב:

"... כאשר ניתן לתלות מישהו בחוט של משי, למה לתלות אותו בחבל...".

היתה זו עבורו הוראה לכל ימי חייו. היה זה ביטוי לאהבת ישראל של הרבי, מעיר הרב חדקוב.

גדולתו של הרבי זצ"ל, אומר הרב חדקוב, היא בלתי ניתנת לתיאור. לדעתי גדולתו באה לביטוי בכך שהיה חי בעצם. הוא חי, הכל סביבו חי והוא החיה את כולם. פעם אמרתי לרבי ש"שקועים בחפירות", הרבי חייך, הוא מעולם לא היה שקוע בשום חפירה, הוא תמיד שפע מעשים ותוכניות של בניה ויצירה. הוא חי והכל סביבו היה חי. הרבי היה חי בעצם.

 

.jpg_1737

ג' באייר תשס"ו
תמונה נדירה של הרב חדקוב, מתוך קטע העיתון הנ"ל
תמונה נדירה של הרב חדקוב, מתוך קטע העיתון הנ"ל
 
הרבי מעודד את השירה בכניסתו בחג הפורים. מימין: הרב חדקוב ע"ה
הרבי מעודד את השירה בכניסתו בחג הפורים. מימין: הרב חדקוב ע"ה
 
במהלך סידור חופה וקידושין על ידי הרבי בשנים הראשונות לנשיאות
במהלך סידור חופה וקידושין על ידי הרבי בשנים הראשונות לנשיאות
 
יחד עם הרבי ביציאה מהספריה
יחד עם הרבי ביציאה מהספריה